آکاایران:  

آکاایران: چگونه کودکانمان را برای شبهای قدر آماده کنیم؟


بنابراین اگر کسی دغدغه ی زندگی اش را داشته باشد، حتما این شب را از دست نخواهد داد. اما در این میان خانواده از کودکان و یادگیری شان نسبت به شب قدر اکثراً غافلند. در حالی کودک در سنی است که هرچیز در ذهنش بماند همان در آینده تثبیت خواهد شد. اما چگونه کودکمان را برای این شب آماده کنیم؟

تربیت معنوی کودک

فراموش نکنید که یکی از وجوه مهم تربیتی کودک، تربیت معنوی است. سلامت روح فرد ارتباط مستقیم با معنویت دارد. بنابراین از بزرگترین وظایف والدین، تلاش در جهت پرورش معنویت در کودک است. تحقیقات نشان داده اند افرادی که باورهای معنوی و مثبت دارند، کمتر به سمت بزهکاری و خطا رفته و حتی کمتر دچار بیماریهای جسمی همچون فشارخون می شوند. این افراد از نوعی آرامش و اطمینان خاطر برخوردار هستند که برخواسته از باورهای مثبت و معنوی آنهاست.
این افراد کمتر دچار افسردگی و پوچی می شوند و در بحرانهای زندگی، دلگرم به یک تکیه گاه درونی هستند که همین مسئله به سلامت روان و جسم آنها کمک میکند. پس تربیت معنوی کودک که ابعاد و وجوه متفاوتی دارد، از اهم مسئولیتهای والدین است.

شب قدر

شب قدر، شب قدر است، برکات و نعماتش نازل می شود و به کوچک و بزرگی آدمها نگاه نمی کند، به فقیر و غنی بودنشان کاری ندارد. تمام اتفاقات شب قدر برای همه زمینیان است. کودک ما نیز یکی از آنهاست. گمان نکنید که شب بیداری، آن هم سه شب در سال قرار است سلامت جسم کودک شما را به خطر بیندازد. نگران نباشید که ممکن است سرو صدا او را اذیت کند. با خودتان نگویید بچه اذیت می شود و چه کاری است شب قدر خودم را هم خراب کنم، «می خوابونمش که سروصدا نکنه!» بر فرض همه ی اینها، نکاتی هست که می توانید با رعایت شان از آسیبهایشان جلوگیری کرده و کودک را برای این سه شب آماده کنید. در زیر به تعدادی از این نکات اشاره خواهیم کرد.

بیدار باش

حضرت زهرا(س) که الگوی تمام و کمال ما در امر تربیت هستند و نتیجه ی تربیتی شان امامانی معصوم است، در شب های قدر، فرزندانشان را بیدار نگه می داشتند. خاصه شب بیست و سوم که طبق روایت احتمال قدر بودنش بیش از دو شب دیگر است. ایشان تلاش می کردند فرزندانشان در شب قدر بیدار بمانند و برای این امرحتی اگر بچه ها خوابشان می گرفت به صورتشان اندکی آب می پاشیدند.

آماده باش

اگر کودکتان به سنی رسیده که می توانید جریانات مربوط به شب قدر را در قالب داستان برایش بگویید، حتما از قبل این کار را بکنید. کودکان از سه چهارسالگی با داستان و قصه ارتباط برقرار می کنند، پس شروع کنید، دست به کار شوید و یک داستان جذاب و البته مستند برای کودکتان ترتیب دهید. داستانی که هم اطلاعات دینی او را افزایش دهد و هم کودک را مشتاق کند. می توانید حتی نمایشی بر اساس قصه ترتیب دهید که کاملا با آن ارتباط برقرار کند. در قصه گفتن خلاق باشید و از ابزار و امکاناتتان استفاده کامل را ببرید.

هدیه بدهید

اگر کودکتان دختربچه است می توانید به او یک چادر نماز کوچک و رنگی هدیه دهید که هم خاطره این شب را برایشان زنده نگه دارید و هم با آن شاد و سرگرم شود. اگر هم پسربچه است، میتوانید یک شال کوچک و سبزرنگ یا یک جانماز یا عبای کوچک به او هدیه دهید. با این کار به علایق و سرگرمی های کودک جهت می دهید و هم او را برای این شب آماده و مشتاق می کنید.

سوره قدر

سوره قدر را به کودک آموزش دهید. کار زیاد سختی نیست. کافی است کودک بتواند کلمات را درست ادا کند. زود خسته نشوید. از یکی دو هفته قبل از فرارسیدن شب قدر، این کار را شروع کنید. نه خودتان و نه کودکتان را تحت فشار نگذارید و سعی کنید با بازی و هیجان این کار را انجام دهید. همین که خسته شدید کار را به زمان دیگری موکول کنید.

ساعت خواب

ساعت خواب کودک را تنظیم کنید. اگر کودکتان از صبح که از خواب بیدار شده هنوز نخوابیده و قرار است امشب را هم بیدار بماند، مطمئنا شما در بیدار نگه داشتنش موفق نخواهید شد. از چند روز قبل ساعت خواب او را تنظیم کنید، چندساعتی قبل از فرارسیدن ساعات شب بیداری، بچه را بخوابانید تا سرحال باشد.

غذای سنگین به کودک ندهید

غذاهای سبک به کودک بدهید تا خواب آلود نشود. غذاهای که سرخ کردنی داشته یا زیادی شیرین اند، بچه را دچار خواب آلودگی می کند. در سیره حضرت زهرا(س) هم آمده است که در این شب به کودکانشان غذای سبک می دادند.

شما بچه دارید

شما بچه دارید و نمی توانید مانند یک فرد مجرد، هر کجای مجلس که دلتان خواست بنشینید. خودتان را به زور در شلوغی های مراسم جا ندهید. هر کجا که به سرویس های بهداشتی دسترسی راحت تری داشته باشید، صدای بلندگوها مناسبتر باشد و قدم زدن برایتان مقدور باشد، مناسب تر است. زیر بلندگوها و در دل جمعیت نشستن مناسب حال شما نیست.

با خودتان خوراکی داشته باشید

عجیب نیست که کودک شما خسته و گرسنه شود، پس با خودتان خوراکی های مورد علاقه کودک و اسباب بازی هایی که کمی سرش را در مواقع خستگی گرم کند و جنبه آموزشی هم داشته باشد، داشته باشید. مثلا کاغذ و مدادرنگی با خود ببرید و از کودکتان بخواهید فرشته هایی که امشب به زمین می آیند را نقاشی کند، یا هر آنچه دلش میخواهد خدا امشب به او بدهد را نقاشی کند.

آرام و صبور باشید

در تمام این مراحل آرام و صبور باشید. هرگز کودکتان را بالاجبار به مناسک این شب مجبور نکنید. در عین حال شرایط را طوری تنظیم کنید که به سمت آنها پیش برود و اشتیاق پیدا کند. عصبانیت و خشونت کارتان را خراب می کند.


.

منبع : tebyan.net