آکاایران: 10 مهارتی که یک کودک 10 ساله باید داشته باشد

مهارت هایی که یک کودک ده ساله باید داشته باشد

کودک شما در حال رشد است و شاید موارد مورد نظر شما برای تکامل این مراحل قرار گرفتن در محیط های آموزشی درسی و ورزشی است ، محیط هایی که کاملا نیاز دارند و برای تربیت ذهن و هوش آنها لازم ولی در مورد مهارات دیگر چطور ؟کودک ده ساله می دانید کودک 8 تا 10 ساله ی شما بایستی چه مهارت هایی در منزل داشته باشد ؟ پاسخ کارشناسان به این سوال را در ادامه این بخش از تبیان خواهید خواند.

آکاایران: مهارت هایی که یک کودک ده ساله باید داشته باشد


10 مهارتی که یک کودک 10 ساله باید داشته باشد

1. رختشویی:
نوجوانان بسیاری وجود دارند حتی در سنین دانشگاه که نمیتوانند لباس های خود را بشویند اجازه ندهید فرزند شما یکی از آنها شود. شما می توانید هنگامی که فرزند شما حدود 6 ساله است، او را آموزش دهید ، اگر شما یک ماشین لباسشویی لگنی دارید ، به میزان کافی از مواد شوینده استفاده کرده و شروع به کار با ماشین لباسشویی خود کنید . آموزش شستشوی لباس با ماشین لباسشویی اتوماتیک نیز کار ساده ای است تنها باید برنامه و کار دکمه های را به فرزندتان بیاموزید.

2. کاشت نهال:
بسیاری از کودکان پیش دبستانی یاد می گیرند چگونه بذر را بکارند، اما یاد نمیگیرند چگونه جوانه ها را به یک باغ منتقل کنند. از کودک خود بخواهید یک حفره که کمی بزرگتر از گلدان بذر کاشته شده است را، در باغچه حفر کند ، هنگامی که گیاه را از گلدان بیرون می آورید و آن را در سوراخ قرار می دهید، خاکش را به آرامی فشار دهید و آن را خیس کنید.
اجازه دهید، فرزند شما با یک جریان ملایم از آب با یک نازل آن را آبیاری کند. تا سن 6 یا 7 سالگی، فرزند شما می تواند یک گیاهچه را به تنهایی بکارد ؛ از کودک خود، بخواهید ریشه ی گیاه را بین دو انگشت خود گرفته و به بیرون بکشد تا کاملا از خاک بیرون بیاید اگر ریشه ها به شدت زخمی شده باشند، باید آنها را قبل از کاشت، چندین بار خیس و نرم کند.

3. بسته بندی یک هدیه:
فرزند شما در حال حاضر به هدیه دادن علاقه دارد ؛ کودکان پیش دبستانی می توانند کاغذ را برش داده و بر روی نوار چسب بچسبانند، در حالی که می توانند با کمک شما اقدامات اضافی را انجام دهند، مانند حذف برچسب قیمت، پیدا کردن جعبه با اندازه مناسب و بسته بندی کردن با کاغذ هدیه، و فیت کردن آن برای کادو کردن و هدیه دادن .
4. چکش کاری کردن ( میخ کوبی ):
به کودک خود، یک چکش 7- یا 9 اونسی بدهید ؛ در ابزار فروشی ها میتوانید چکش های 4 اونسی و سبک تر نیز پیدا کنید، اما با این چکش ها کوبیدن میخ سخت تر خواهد بود .از یک تکه چوب نرم (مانند کاج، صنوبر یا سدر) استفاده کنید برای این کار شما می توانید آن را در جای خود با گیره نگه دارید، و یا به سادگی آن را بر روی زمین قرار دهید و میخ های یک سر گسترده انتخاب کنید .
در ابتدا شما باید برای آموزش شروع کنید ، هنگامی که کودک شما آماده ی اولین میخکوبی میشود، میتوانید میخ را در یک تکه مقوا فرو کرده و اکنون از کودک خود بخواهید که کار چکش کاری را انجام دهد . مراقب باشید، که کودک شما لبه ی مقوا را هنگام چکش کاری در دست بگیرد ، نه خود میخ را .
هنگامی که او بر این کار تسلط یافت کرد ، این بار اجازه دهید که خود میخ را در دست نگه دارد . آمادگی ضربه خوردن برروی انگشتان شصت یا اشاره را داشته باشید، اما مراقب باشید که ضربه ی محکمی باعث شکسته شدن ناخن یا انگشت فرزندتان نشود .

5. نوشتن یک نامه:
کودکان نوپا می توانند نامه ای را برای یک عضو خانواده (با استفاده از نقاشی ها) بنویسند ، تمبر را ضمیمه کرده و آن را در یک صندوق پستی قرار دهید ؛ به کودک بزرگتر خود طریقه ی ارسال یک نامه را بیاموزید :تاریخ، احوالپرسی ("عزیز ...")، متن ، خداحافظی ("با احترام") و امضا.
6. آماده سازی یک غذای ساده:
کریستینا دموک، مادر چهار فرزند و نویسنده جوایز جوان، می گوید فرزند خود را برای کمک در آماده کردن غذا فرابخوانید و به او وظیفه ای را محول کنید . سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید مادامی که آرد ها به همه جا میپاشند و پوسته تخم مرغ پرواز می کند.
ماست میوه ای ،اولین صبحانه ی ساده خانگی است ، کودک پیش دبستانی می تواند ماست را در یک کاسه با قاشق هم بزند و میوه های بریده شده را پس از شستشو به آن اضافه کند . با بچه های 5 سال و بالاتر در تهیه ساندویچ ها و کوکی ها همکاری کنید .
در حدود 7 یا 8 سالگی، بچه شما می تواند ازتستر و یا فر استفاده کرده و غذاهایی مانند پیتزا انگلیسی ، یا یک سالاد ساده را با کاهو، تکه های نان سوخاری و گوجه فرنگی، خیار و هویج درست کند . در سن 10 سالگی، بچه ها می توانند ساندویچ پنیر کباب شده درست کنند تنها ،بر ایمنی کار ها نظارت کنید تا سرآشپز تازه کار شما بتواند به فعالیت خود مشغول باشد .
7. هدایت:
پس از گم شدن در یک مسیر حتی بااستفاده از راهنمای صوتی جی پی اس ، تازه درک خواهیید کرد، که چرا نقشه خوانی از اهمیت بالایی برخوردار است این فعالیت ها ، مهارت های مسیریابی را در فرزند شما تقویت میکند .

عملیات اکتشافی برای پیدا کردن گنج
نقشه خوانی به نظر خسته کننده میرسد ... تا زمانی که هدف از خواندن نقشه ها پیدا کردن گنج باشد . اسباب بازی ها را در حیاط خود پنهان کنید و سپس یک طرح ساده برای نشان دادن موقعیت آنها بکشید .به فرزند 3 یا 4 ساله ی خود توضیح دهید ،که چگونه بوسیله ی این نقشه میتواندآن ها را پیدا کند .
فرزند خود را در این مسیر اکتشافی رهبری و کمک کنید . باغ وحش ها، موزه ها و پارک ها دارای نقشه های رنگی و آسان برای خواندن هستند. از کودک پیش دبستانی خود بخواهید مسیر را دنبال کند و یک بچه بزرگتر را به چالش بکشد، تا شما را از نقطه A به نقطه B برساند. یک وسیله و یا یک شی ارزشمند برای فرزندتان را در جایی مخفی کرده و با استفاده از جی پی اس موقعیت آن را به فرزند خود داده و از او بخواهید تا با دستگاه جی پی اس آن را پیدا کند .

8. درمان زخم:
به کودک خود از همان سنین نوجوانی آموزش دهید ، نه اینکه به زمانی برسد که بادیدن خون وحشت زده شود ، هنگامی که حادثه ای رخ می دهد، با یک برنامه و یا یک بازی ساده میتوانید ذهن اورا از درد منحرف کنید درصورت خونریزی ،ابتدا با فشار دادن خون را بند بیاورید سپس مقداری پماد انعقاد و بعد از آن با بانداژ ببندید .
9. تمیز کردن حمام:
برای تمیز کردن لکه های خمیر دندان از سینک، از تکه ای پارچه یا اسفنجی مناسب استفاده کنید ، وظایف مربوط به سرویس بهداشتی نیازمند مهارت های بالاتری هستند . بچه مدرسه ای ،می تواند درب، صندلی و پایه میز را با پاک کردن و ضد عفونی کردن تمیز کند، اطمینان حاصل کنید که دستها را کاملا بعد از آن بشویید.
بچه های بزرگ، می توانند کاسه را با یک تمیزکننده غیر سمی پاک کنند:دو طرف کاسه توالت را با جوش شیرین کاملا بشویید ،چند دقیقه ای رها کنید ، حال با سرکه آن را بشویید و سپس با برس توالت، کاملا آن را پاک کنید .

10. آموزش خرید کردن:
به کودک خود بیاموزید که هوشمندانه خرید کند ، این سه مرحله برای خاواده ی من بسیار کارآمد بود مادامی که در حال راه رفتن هستید توضیح بدهید ، قیمت ها را باصدای بلند بخوانید و درباره ی انتخاب های خود توضیح دهید . "در پمپ بنزین بعدی سوخت گیری میکنم ، چون در آنجا 10 سنت ارزان تر خواهد بود ."
من با بچه های خود درباره چیزهایی که دوست دارم داشته باشیم صبحت میکنم، بااین حال به آنها میگویم که نمیتوانیم این ها را بخریم چون در توان مالی ما نیستند ، اجازه دهید بچه شما گاهی اوقات خرید کند . با تفکیک کردن جزئیات خرید به او اجازه های محدودی در خرید کردن بدهید .
من و همسرم هرگز شیرینی نمیخریم، این کار فرزندانمان را وادار میکند که کمتر پول خرج کنند، چرا که آنها شیرینی دوست داشته و با خرید بیشتر، پول کمتری خواهند داشت بنابراین تا جای ممکن صرفه جویی میکنند .
بازی در سوپرمارکت:از کودک خود بخواهید که ارزان ترین مارک دستمال توالت یا سس گوجه فرنگی که البته کیفیت مناسبی دارند را در سوپرمارکت پیدا کند .

منبع : نمناک
.

منبع : tebyan.net