آکاایران: تغذیه مناسب برای افزایش شیر مادر

آکاایران: مادر شدن، یکی از عنوان هایی است که به محض تولد کودک به هر زنی داده می شود و این عنوان مادام العمر و همیشگی است یعنی تا آخر عمر وی، مسوولیت مادری و مقام مادری برای او محفوظ می باشد، حتی اگر فرزندش به سن میانسالی برسد، اما او هنوز یک مادر است. فرزند او در بزرگسالی و حتی زمانی که میانسال می شود در نزد دیگران یک فرد بزرگسال است، اما در چشم مادر، همیشه یک بچه است زیرا فرزند اوست. مادر شدن سرآغاز یک مسوولیت خطیر و طولانی می باشد.
تغذیه یکی از موضوعات بسیار مهمی است که یک مادر باید از آن آگاهی کامل داشته باشد، زیرا تغذیه مادر، بر روی تغذیه فرزند او چه در دوران جنینی و چه زمانی که فرزند وی به دنیا می آید تأثیر مهمی دارد. اغلب مادران از کم بودن شیر خود گله دارند و این امر یک مسأله جدی است، زیرا نوزاد تازه به دنیا آمده در چند ماهه اول زندگی به جز شیر مادر، از چیز دیگری نمی تواند تغذیه شود. ترشح شیر مادر با آنچه که شما در طول روز می خورید و می نوشید ارتباط مؤثر دارد. نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز و در دوران شیردهی لازم است، اما برخی از مواد غذایی از عوامل مؤثر در تولید و ازدیاد شیر مادر هستند. غذاهای لاکتوژن دار می توانند در زیاد شدن شیرمادر مؤثر باشند.
رساندن کالری کافی به بدن و همچنین تأمین مواد مغذی و مورد نیاز بدن می تواند در تولید شیر مؤثر باشد، اما مواد غذایی وجود دارند که حاوی ترکیباتی هستند که می توانند به فرآیند ترشح شیر کمک کرده و سبب ازدیاد شیرمادر شوند.
از طرفی تأمین مواد معدنی مورد نیاز بدن و داشتن رژیم غذایی متعادل که دربرگیرنده تمامی مواد مغذی اعم از چربی ها می باشد می تواند به عملکرد بهتر سلول های عصبی و تولید و ترشح شیر کمک کند. در اینجا بهترین مواد غذایی مناسب و مواد گیاهی که سبب تحریک تولید شیرمادر می شوند را ذکر می کنیم:

ماءالشعیر:
ماءالشعیر در تولید و افزایش شیرمادر مؤثر است.

رازیـانـه:
رازیانه یکی از شناخته شده ترین گیاهان در تولید و افزایش شیر مادران می باشد. رازیانه حاوی ترکیباتی می باشد که می توانند سبب تغییرات هورمونی شوند بنابراین این ترکیبات دارویی می توانند با تحریک تولید استروژن و پرولاکتین که در تولید شیر مؤثر هستند، سبب افزایش ترشح شیرمادر شوند. رازیانه را می توان به صورت خام و یا پخته شده مصرف کرد. همچنین می توان آن را بخارپز کرده و یا در کره تفت داد و مصرف نمود.

زردآلـو:
کارشناسان توصیه می کنند مادران شیرده برای افزایش شیر خود، زردآلو را در رژیم غذایی روزانه خود وارد کنند؛ زردآلو حاوی ویتامین C و سایر ویتامین ها به مقدار زیاد می باشد و از طرفی برای نوزاد نیز مفید است.

جـو دوسـر:
جو دو سر یکی از مغذی ترین مواد غذایی می باشد که حاوی پروتئین، ویتامین ها، مواد معدنی و سایر ترکیباتی است که سبب تغذیه سلول های عصبی، و همچنین کمک به سوخت و ساز چربی ها در بدن شده و روحیه افراد را نیز بالا می برد. بنابراین مصرف جو یکی از راه های افزایش شیرمادر می باشد. کارشناسان معتقدند جو به سبب داشتن آهن به تولید شیر مادر کمک می کند و همچنین حاوی ترکیبات گالاکتوژن (شیرآور) می باشد. جو دو سر مانند سایر موادی که حاوی این ماده هستند در رفع افسردگی مؤثر است و از طرفی تعریق بدن را افزایش می دهد و ضد اسپاسم نیز می باشد.

جـوانه هـا:

انواع جـوانه هـاه ویژه جوانه جو در ازدیاد شیرمادر مؤثر بوده و علاوه بر این، سبب افزایش میزان چربی شیرمادر شده و در نتیجه شیرمادر چرب تر و مغذی تر بوده و نوزاد احساس سیری بیشتری می کند.

چربی ها و روغن ها:
چربی های سالم، نقش مهمی در سوخت و ساز سلول های بدن و سلول های عصبی دارند. نوع چربی که مادر مصرف می کند در ترکیبات چربی شیر او تأثیر می گذارد، از این رو مادران شیرده باید سعی کنند از چربی های سالم مانند چربی های غیراشباع و اسیدهای چرب امگا-۳  استفاده نمایند و از مصرف چربی های ناسالم مانند چربی های اشباع و اسیدهای چرب ترانس و روغن های جامد خودداری کنند.

دانه های کنجد:
دانه های کنجد سیاه و درشت در افزایش تولید شیر مؤثر می باشند و دانه های ریز و کمرنگ کنجد نیز علاوه بر شیرافزا بودن، هضم راحت تری در دستگاه گوارش دارند.

زنـجفیل:
زنجفیل برای راحت سرازیر شدن شیرمادر و روان شدن آن مؤثر است.

غلات و حبوبات:
غلات و حبوبات نیز حاوی مواد شیرافزا می باشند. از معروف ترین آنها که پر مصرف نیز هست می توان برنج، جو و ارزن را نام برد.
از حبوبات نیز می توان عدس و نخود را نام برد.

مخـمر:
این ماده علاوه بر کمک به تولید و افزایش شیر مادر، حاوی ترکیبات با ارزش مانند ویتامین های B و پروتئین بوده که این ترکیبات وارد شیر مادر شده و آن را مغذی می کنند. مخمر آبجو همچنین حاوی پروتئین بوده و از میزان بالای فیتواستروژن برخوردار می باشد.

نوشیـدنی ها:
برخی از نوشیدنی ها مانند آب، برخی از دم کرده ها و چای ها که حاوی لاکتوژن می باشند به تولید شیر مادر کمک می کنند.

سبزیجات برگ پهن و سبز:
سبزیجات برگ پهن مانند اسفناج، کلم، کاهو و … از جمله مواد غذایی هستند که کارشناسان توصیه می کنند آنها را استفاده کنید زیرا مصرف آنها سبب ازدیاد شیرمادر می شود و منبع خوبی از انواع مواد معدنی، ویتامین ها، آنزیم ها و فیتواستروژن ها می باشند که عمل شیرآوری را تقویت می کنند.

هویج و چغندر:
این سبزیجات سرشار از بتاکاروتن می باشند و از طرفی در تولید شیر، این ماده به مقدار فراوان مورد نیاز می باشد. این سبزیجات همچنین حاوی روغن های فرار و فیتواستروژن بوده که در تولید شیر مادر موثرند.

انواع مغزها:
از جمله مغزهایی که به تولید شیرمادر کمک می کنند، مغز بادام می باشد، البته مصرف انواع مغزها به صورت خام بهتر است و از تفت دادن و مصرف مغزهای شور بهتر است اجتناب شود.

زردچوبه:
زردچوبه حاوی ترکیبات شیرآور و شیرافزا بوده و از طرفی می تواند در پیشگیری از التهابات مؤثر باشد.

تحریریه دنیای تغذیه

زیبــا شــو دات کام

.

منبع : zibasho.com