bs1

آکاایران: کودک نوپای شما ،تقریبا در حد یک کودک دو ساله است و شما احتمالا از این که زمان چگونه به سرعت سپری شد ،تعجب میکنید در عین حال، به راحتی می توانید مراحل رشد کودک خود را از دست بدهید، چون زمان به سرعت پرواز میکند.

رشد احساسی کودک 21 ماهه

برای بسیاری از کودکان اطراف این سن، رفتارهای پرخاشگرانه شروع می شود این مرحله برای برخی از بچه ها در 18 ماهگی شروع میشود و برخی کودکان این مرحله را ندارند.درک کنید که چرا کودکتان این گونه رفتار می کند، با این روش رفتار پرخاشگرانه را راحت تر کنترل میکنید.

کوچولوی شما هنوز کنترل کامل احساسات و زبان خود را ندارد او نمی داند که چگونه احساسات خود را تنظیم کند و اغلب مهارت های زبان را برای بیان احساسات و خواسته هایش ندارد.

این ناامیدی، همراه با احساس جدید و هویت و استقلال او، اغلب دلیل این وقایع پنهانی است همچنین مرزهای خود را آزمایش می کند، تا ببینید که تا چه حد شما به او اجازه میدهید .

چگونه بفهمید که رفتار پرخاشگرانه کودک 21 ماهه شروع شده است ؟

در اینجا برخی از نشانه های استاندارد وجود دارد:

 • به طور جدی به او بگویید که کاری را انجام ندهد.
 • خود را بر روی زمین بیاندازد و بلند گریه کند، اگر به خواسته خود نرسد.
 • درخواست برای چیزهایی که او حتی نمیخواهد، فقط کنجکاو است تا شما آن را به کودک بدهید.
 • استدلال قوی (و حتی تجاوز) به همسالان.
 • همچنین ممکن است رفتار تهاجمی کودک خود را مشاهده کنید ضربه زدن، گاز گرفتن و خراشیدن ،هر دو شما و دیگران فقط بعضی از چیزهایی است که ممکن است فرزندتان انجام دهند، اما این به این معنی نیست که او خودخواه است یا در آینده یک تبهکار می شود.

در عین حال همچنین متوجه خواهید شد که کودک 21 ماهه شما می تواند فوق العاده مهربان باشد ؛ او هر فرصتی که پیدا می کند به آغوش شما می آید، شما را می بوسد و به شما می گوید که دوستتان دارد بهتر است که از این دوران لذت ببرید، شاید کودکتان به نوجوانی ساکت تبدیل شود.

غذای کودک 21 ماهه

رشد احساسات در کودکان 21 ماهه 

رشد گفتار و زبان کودک 21 ماهه

هر کودکی این مهارت را با سرعت خاص خود یاد میگیرد در 21 ماهگی، کودک شما باید قادر به بیان چند کلمه، از جمله "مامی" باشد. او همچنین ممکن است بتواند نام چند اشیا را یاد بگیرد.

نکات:

 • صحبت کردن با کودکتان او را تشویق به حرف زدن میکند.
 • خواندن نیز یک راه شگفت انگیز برای تشویق زبان و توسعه مهارت های شناختی است.
 • برای تحریک حس کنجکاوی ،کتاب های رنگی و عکس دار انتخاب کنید.
 • با دادن پازل و بلوک به کودک، مهارت شناختی او را تقویت کنید.
 • مادر و پدر، فراموش نکنید که از تمام کارهای شگفت انگیز کودک خود لذت ببرید.

با این حال، اگر متوجه رفتارهای خاص شدید که موجب نگرانی شما می شود، یا از مربوط بودن آن رفتار با رشد نقاط عطف کودک مطمئن نبودید، بهتر است با متخصص کودکان مشورت کنید.

توانایی کودک 21 ماهه

کودک 21 ماهه و شناختش از محیط

رشد اجتماعی کودک 21 ماهه

کودک یاد می گیرد که چگونه میزبان بازی باشد در حالی که یادگیری نحوه ی بازی کردن با بچه های دیگر به عنوان یک نقطه عطف رشدی در نظر گرفته می شود، هر کودک زمان خاصی برای رشد در این مرحله نیاز دارد.

تقریبا در حال حاضر و طی چند ماه آینده، ممکن است متوجه شوید که کودک نو پای شما شروع به تقلید از رفتار همسالان خود می کند اما انتظار نداشته باشید که او جلو برود و اسباب بازی های خود را به اشتراک بگذارد، زیرا در حال حاضر همه چیز در مورد یادگیری مالکیت کوچک شماست.

شما کلمه ی "مال من است" را در زمان بازی زیاد میشنوید در حالی که به نظر قابل قبول نیست، اما کودک هنوز شناختی از قبول زمان ندارد(10 دقیقه دیگه بهت پس میدم)

در مورد این رفتار خیلی نگران نباشید این یک مرحله عادی از رشد اجتماعی کودک در این سن است شما همچنین می توانید به تدریج، کاهش اضطراب جدایی را در این سن، به عنوان مهارت های اجتماعی کودک خود بهبود ببخشد.

نکات:

 • فرزندتان را مجبور نکنید تا اسباب بازی خود را با بچه های دیگر در طی یک روز بازی به اشتراک بگذارد، زیرا نتیجه این کار مقاومت و اشک است.
 • اسباب بازی های مورد علاقه کودک را برای جلوگیری از چالش ها کنار بگذارید اسباب بازی ها را مانند بلوک ها بگذارید،تا هرکسی بتواند با آن بازی کند.
 • هر بار که فرزندتان به صورت داوطلبانه اسباب بازی هایش را با دیگران تقسیم کرد ،از او قدردانی کنید.
 • اشتراک گذاری را با کودک خود تمرین کنید وقتی او بازی می کند، از او بپرسید «آیا می توانم یکی را داشته باشم؟» به او فشار وارد نکنید اگر اجازه نداد، به او زمان بدهید.

کودک 21 ماهه من

نحوه رشد اجتماعی کودکان 21 ماهه 

رشد فیزیکی کودکان 21 ماهه:

دویدن، پریدن، قدم زدن، بالا رفتن و متعادل سازی -این فقط تعداد کمی از فعالیت های جسمانی است که کودک شما به طور مکرر آنها را انجام میدهد و در حالی که ممکن است شما بعد از یک روز دویدن پشت کودک خسته شوید، به نظر کودک خسته نمی شود .

سطوح انرژی و فعالیت بی پایان کودک نو پای شما به معنی ساختن عضلات قوی است.به گفته کارشناسان، تمام این فعالیت های بدنی در توسعه تعادل، هماهنگی دست و چشم و آگاهی فضایی - مهارت های مهمی که برای رشد سالم نیاز است را به همراه دارد.

در حال حاضر، کوچولوی شما باید قادر به راه رفتن ، ضربه زدن به توپ، بالا و پایین رفتن از پله و مبل باشد او همچنین باید بتواند یک اسباب بازی را پشت سرش بکشاند و در حین راه رفتن یک اسباب بازی بزرگ (سبک) حمل کند.

نکات:

 • در حالی که به رشد فعالیت های فیزیکی کودک خود کمک میکنید، ایمنی را نیز در نظر بگیرید حالا وقت آن است که از محافظ پنجره یا بالکن استفاده کنید، اگر قبلا انجام نداده اید.کودک خود را به یک فضای ایمن - مانند یک زمین بازی در فضای باز یا در محیط داخلی - ببرید تا این انرژی را بسوزاند.

تغذیه کودک 21 ماهه

رشد جسمی کودکان 21 ماهه

رشد شناختی کودک 21 ماهه

مربوط به توانایی کودک شما برای تفکر،و استفاده از پنج حس خود است تا محیط اطراف خود را درک کند در حال حاضر، کوچولوی شما احتمالا می تواند تفاوت بین اشکال و رنگ های مختلف را بگوید بنابراین برای مثال، او قادر به مرتب کردن، بر اساس اشکال و رنگ ها است.

او ممکن است زمانی که شما نام اعضای بدن را می گویید، به آن اشاره کند یا حتی نام آنها را تکرار کند .توانایی دیگری که شما احتمالا در این سن مشاهده خواهید کرد، این است که او در بازی تخیلی قرار دارد همچنین کاملا کنجکاو نگاه، صدا، احساس و طعم و مزه های مختلف است.

روانشناسی کودک 21 ماهه

تشخیص رفتارهای تهاجمی کودک 21 ماهه

نکات:

 • هنگامی که کودک آسیب می بیند ،در کنار او باشید و او را در آغوش بگیرید.
 • گاهی اوقات این همه چیزی است که برای آرام کردن او لازم است.
 • ذهن کودک را با بازی کردن با کودکان دیگر منحرف کنید،تا پرخاشگری نکند.
 • به او یک اسباب بازی جالب بدهید ،تا اشک هایش متوقف شود.
 • اگر فرزند شما در یک محل عمومی پرخاش کند، او را به مکانی خلوت ببرید تا آرام شود.
 • هرگز از او دور نشوید، او را تنها نگذارید.
 • او همچنان برای زمانبندی، بسیار جوان است.

قد کودک 21 ماهه

کودک 21 ماهه و بررسی رشد فیزیکی و عاطفی کودک

توسعه و نقطه عطف رشد کودک 21 ماهه:

راهنمای مهارت های روزانه کودک 21 ماهه:

شما متوجه استقلال کودک خود خواهید شد ، او در این ماه غذا می خورد، لباس می پوشد و احتمالا به دستشویی میرود در حالی که ممکن است فکر کنید کودک شما هنوز خیلی جوان است، تا بتواند جوراب های خود را بپوشد، یا فقط نمی توانید کثیف کاری های کودک را تحمل کنید، یک نفس عمیق بکشید و اجازه دهید که او تلاش کند.

با انجام این کار، حس طبیعی کنجکاوی کودک را پرورش می دهید و به او کمک می کنید تا کار کردن با اشیا را در دنیای واقعی یاد بگیرد.وقتی اجازه می دهید یاد بگیرد چگونه با قاشق غذا بخورد ،یا دکمه خود را ببندد مهارت حل مسئله او پیشرفت می کند.

نکات:

 • "کارهایی" را انتخاب کنید که کوچولوی شما بتواند در آن به شما کمک کند و در مورد آن حس مهم بودن داشته باشد به عنوان مثال، هنگام آویزان کردن لباس ها از او بخواهید که لباس را به شما بدهد یا به او اجازه دهید تا یک میز کشوی آشپزخانه را که دارای ظروف پلاستیکی و یا موارد دیگر ایمن است را ترتیب دهد.
 • میتوانید برای تشویق کردن کودک، برای انجام کارها برای او آواز بخوانید.
 • راه های سرگرم کننده ،اما محکم برای زمان خواب، غذا و حمام را تنظیم کنید این، به کودک شما احساس امنیت میدهد.
 • هنگامی که کودک سعی دارد خودش لباس بپوشد و با بستن دکمه لباس خود درگیر می شود، برای او لباس های راحت انتخاب کنید، تا برایش جذاب تر شود.

وزن کودک 21 ماهه

 

بازی برای افزایش هوش و خلاقیت کودکان۲۱ ماه

 

لجبازی کودک 21 ماهه

بازی اول : گوش دادن به موسیقی

تحقیقات نشان می دهد : شنیدن موسیقی برای رشد کلامی و حرکتی و نیز برای تلفیق و همبستگی احساس کودک ضروری است.

نوع بازی :

* آهنگ های متنوعی برای کودکتان بگذارید و به واکنش کودکتان پاسخ دهید. اگر کودکتان بدنش را پیچ و تاب می دهد،شما هم این کار را بکنید. اگر بالا و پایین می پرد،شما هم بالا و پایین بپرید.

* دست های کودکتان را بگیرید و همراه با موسیقی حرکت های مختلفی انجام دهید. مثلا می توانید بالا و پایین بپرید،سر بخورید،بدوید،چرخ بزنید یا روی پنجه پا راه بروید.

* بدن تان را خیلی نرم و راحت همراه با موسیقی حرکت بدهید و بگذارید که کودکتان هم همین کار را بکند. وقتی کودک ببیند که شما دارید از موسیقی لذت می برید،او هم از آن لذت خواهد برد.

بازی دوم : لباس پوشیدن

تحقیقات نشان می دهد : گستردگی دایره وازگانی یک کودک دو ساله ارتباط تنگاتنگی با این مسیله دارد که چقدر بزرگترها با او حرف می زنند. در ماه بیستم، بچه هایی که مادران خوش صحبتی دارند به طور متوسط ۱۳۱ کلمه بیشتر از بچه هایی می دانند که مادران کم حرف تری دارند. در دو سالگی این فاصله دو برابر می شود یعنی به ۲۹۵ کلمه می رسد.

– بچه ها بازی کردن با لباس های قشنگ را دوست دارند.وقتی دارید درباره ی لباس های مختلف با کودکتان حرف می زنید، در واقع دارید زبان او را تقویت می کنید و واژگان جدیدی را به او یاد می دهید.

نوع بازی :

* انواع و اقسام لباس ها را آماده کنید : کلاه ، روسری،کفش، دستکش و خلاصه هر چیزی را که فکر می کنید کودکتان از آن خوشش می آید.

* کلاهی را سرتان بگذارید و بگویید:” حال تون چطوره آقای / خانم…..(اسم و فامیل کودک)؟”

* دستکشی را دستتان کنید و بگویید : ” وای،چقدر نرمه!”

*کودکتان را تشویق کنید تا یکی از لباس ها را بردارد و درباره آن حرف بزند. اگر کلمه های مناسب را پیدا نمی کند، به او کمک کنید.

* طولی نمی کشد که گفتگویی شکل می گیرد و زبان جریان می یابد.

بازی سوم : حرف زدن با حیوانات عروسکی

تحقیقات نشان می دهد : بچه هایی که ارتباط محکم و عمیقی با پدرو مادر یا پرستار خود دارند،در شرایط سخت و پرتنش خود را بهتر با شرایط وفق می دهند و کورتیزل کمتری در بدنشان ترشح می شود. این هورمون روی سوخت وساز،سیستم ایمنی و مغز تاثیر می گذارد.

– کارهای روزمره خود را برای کودکتان به نمایش در آورید. این کار به او کمک می کند آنها را بهتر درک کند.

نوع بازی :

* یکی از حیوان های عروسکی مورد علاقه کودکتان را بردارید.

* با عروسک شروع به حرف زدن کنید :

شما: ” من بیسکویتت را برداشتم و خوردم”.

عروسک:” اشکالی نداره. ولی خوب شد بهم گفتی.ممنون.”

شما: ” یکی دیگه می خوای؟”

عروسک :” آره،ممنون”(وانمود کنید دارید بیسکوییت می خورید)

شما:” بیا با هم لباس بازی کنیم.”

عروسک :”دوست دارم اون روسری قرمز را بپوشم.”

شما :”بیا فکر کنیم الان زمستونه.”

عروسک: ” و داره برف می یاد”.

* سعی کنید چیزهایی را برای کودکتان به نمایش درآورید که نشان دهنده اتفاقات و موقعیت های مهم زندگیش باشد.

* کودک را تشویق کنید او هم به جمع شما و عروسک بپیوندد.

* در مورد مسایل زیر هم می توانید با کودکتان حرف بزنید: جمع و جور کردن اسباب بازی ها،مسواک زدن و رفتن به دکتر.

بازی چهارم : نگاه کردن

تحقیقات نشان می دهد : استعدادها و توانایی های کودک در سال های اولیه ی زندگی او معلوم می شود یعنی از لحظه ی تولد تا سه سالگی. این سال ها ،سال هایی است که ما آینده درخشان کودکمان را می سازیم.

– برای انجام این بازی کودکتان باید تمرکز کند و خوب به حرف های شما گوش کند و بعد کارهایی را که می گویید انجام دهد.

نوع بازی :

* چندتا از اسباب بازهایی را که کودکتان بیشتر با آنها بازی می کند بردارید و در چهار سمت اتاق بگذارید.

* همراه با کودکتان روی زمین بنشینید.

* به او نشان دهید چطور چانه اش را رو به بالا نگه دارد.

* به او نشان دهید چطور سرش را به یک طرف حرکت دهد و بعد هم به طرف دیگر.

* همین طور که کودکتان دارد سرش را به جهت های مختلف می چرخاند،به یکی از اسباب بازی هایش اشاره کنید و از او بخواهید به آن نگاه کند.

* از او بخواهید به جاهای مختلفی نگاه کند،به سقف،به کف زمین و غیره.

بازی پنجم : کاربرد اشیا

تحقیقات نشان می دهد : این بازی روش خوبی برای تقویت مهارت های فکری کودک شماست. این بازی به او کمک می کند کارهای مختلفی را که می توان با یک اشیا خاص انجام داد در ذهنش تجسم کند، مثلا از یک فنجان هم برای نوشیدن استفاده کند و هم برای ریختن مایعات.

نوع بازی :

* اشیا مختلفی را که کودکتان با آنها آشناست بردارید (چیزهایی از قبیل برس مو،قاشق یا فنجان).

* اشیا را روی زمین بچینید .

* جلوی آنها بنشینید.

* یکی از آنها را بردارید(مثلا برس مو) و وانمود کنید دارید موهایتان را شانه می کنید.

* از کودکتان بخواهید یکی از آن اشیا را بردارد و روش استفاده از آن را به شما نشان دهد.

 

بازی ششم : نام های آهنگین

تحقیقات نشان می دهد : هر چه کودک کلمه های بیشتری بشنود،زبان را سریع تر یاد می گیرد. آوای کلمات باعث ایجاد مدارهای عصبی ای می شوند که برای رشد و تقویت مهارت های زبانی کودک ضروری هستند.

– این بازی کمک بسیار زیادی به افزایش دامنه ی لغت کودک می کند.

نوع بازی :

* همراه با کودکتان روی زمین بنشینید.

* اسم یکی از اشیایی را که در اتاق موجود است و کودکتان آن را می شناسد به او بگویید. مثلا به خرس عروسکی اش اشاره کنید و با لحن آهنگینی بگویید :

” یک خرس عروسکی می بینم (یا هر چیز آشنای دیگری ).”

* از کودکتان بخواهید به خرس عروسکس دست بزند.

* بازی را با نام بردن از شی دیگری در اتاق ادامه بدهید. هر بار که به شی ای اشاره می کنید، اول نامش را با لحن آهنگینی در یک جمله به کار ببرید و بعد از کودکتان بخواهید به ان اشیا دست بزند.

 

بازی هفتم : دست بزن!

تحقیقات نشان می دهد : کودک زودتر از انکه بتواند زبان را تجزیه و تحلیل کرده و آن را درک کند، قدر است موسیقی را درک و پردازش کند. موسیقی هایی که کودک در سال های ابتدایی زندگی می شنود باعث افزایش و تقویت استدلال های زمانی-مکانی و میزان یادگیری مفاهیم ریاضی در او می شود.

– وقتی بچه ها حرکت های کند و تند را انجام می دهند، کم کم این مفاهیم ملکه ذهنشان می شود.

نوع بازی :

* شعر زیر را با لحن کند برای کودکتان بخوانید:

” دست،دست،     دست بزن،

آرام،آرام              دست بزن

(دست هایتان را آهسته به هم بزنید.)

خوشحال و خندان،می پریم بالا

(به دست زدنتان ادامه بدهید)،

آخرش بلند می گیم … هورا ! “

(بالا و پایین بپرید و با صدای نه چندان بلند بگویید ” هورا” )

* حالا شعر را تندتر بخوانید.

” دست،دست       دست بزن،

تندتر،تندتر،           دست بزن،

(تندتر دست بزنید.)

خوشحال و خندون، می پریم بالا،

آخرش بلند می گیم … هورا ! “

(بالا و پایین بپرید و با صدای بلند بگویید: ” هورا !” )

* این شعر را با حرکت های مختلف بخوانید. همیشه اول حرکت ها را آهسته انجام دهید و بعد به انها سرعت بدهید.

* می توانید حرکت های زیر را انجام دهید:

پیچ و تاب دادن به دست هایتان، لرزاندن دست هایتان، تکان دادن دست هایتان، به زمین کوبیدن پاهایتان و تکان دادن باسن تان.

 

بازی هشتم : عمو زنجیرباف

تحقیقات نشان می دهد : بررسی دقیق اعصاب شناختی در بچه هایی که شعرهای کودکانه می خوانند و بازی های شمارشی انجام می دهند،نشان می دهد بخش هایی از مغز آنها بی کم و کاست در حال فعالیت است.

– یکی از شعرهای محبوب کودکان نوپا شعر “عمو زنجیرباف ” است. بچه ها عاشق تقلید صدای حیوانات هستند.

نوع بازی :

* شعر ” عمو زنجیرباف ” را برای کودکتان بخوانید.

* می توانید حیوانات مختلفی را نام ببرید و صدای آن ها را درآورید.

* عوض کردن واژه ها، دامنه لغات کودکتان را افزایش می دهد.

* برای اینکه کودکتان را بیشتر تشویق به بازی کنید، این شعر را به صورت متوالی بخوانید، یعنی اسم حیوان ها و صدایشان را پشت سر هم بگویید. برای مثال بگویید:

” بابا اومده، چی چی آورده،

نخود و کشمش با صدای چی؟

با صدای سگ : هاپ،هاپ،هاپ.

با صدای گربه میو، میو.

با صدای جوجه : جیک، جیک .”

 

بازی نهم : وای خدا جون!

این شعر در کودکتان احساس امنیت ایجاد می کند.

نوع بازی :

* شعر زیر را برای کودکتان بخوانید :

” وای خدا جون،

وای خدا جون،

ببین کی اینجاس،

ببین کی اینجاس،

وای خدا جون،

(اسم کودکتان)…… عزیزم اینجاس.”

* کودکتان را بغل کنید و او را محکم در آغوش بگیرید.

* شعر را دوباره بخوانید،وقتی کودکتان را بغل کردید،او را به هوا ببرید و بعد او را پایین بیاورید و به گرمی ببوسید.

* سعی کنید او را تکان دهید یا به آرامی به اطراف بچرخانید و یا هر نوع حرکت محبت امیز دیگری انجام دهید.

 

بازی دهم : اسب سواری

تحقیقات نشان می دهد : پشت سر گذاشتن تجربه های مختلف و برقراری ارتباط عاطفی باعث رشد مغز کودک می شوند. این دو عامل از عوامل حیاطی برای رشد کودک هستند.

نوع بازی :

* روی صندلی بنشینید، کودک تان را روبه روی خود روی پاهایتان بنشانید. او را از کمر بگیرید و زانوهایتان را بالا و پایین کنید.

* شعر زیر را برایش بخوانید :

پی تی کو  پی تی کو ،

پی تی کو  پی تی کو

زانوی بابا اسب منه

اسب سواری کیف داره

پی تی کو  پی تی کو

پی تی کو  پی تی کو

اسبو نگه دار

هب!

(کودک تان را به خود نزدیک کنید و محکم در آغوش بگیرید.)

* دوباره شروع به بالا و پایین انداختن کودکتان کنید و همزمان شعر زیر را برایش بخوانید :

” پی تی کو پیت،      پی تی کو پیت

می ریم بالا،            می ریم بالا.

(کودکتان را به هوا بلند کنید.)

پی تی کو پیت،     پی تی کو پیت،

ببین ….. (اسم کودک تان ) می یاد پایین.”.

(همین طور که دارید کودک تان را پایین می آورید، او را از زیر بغل محکم بگیرید.)