آکاایران: با نزدیک شدن به انتهای دو سالگی، کودک در همه ی موارد استقلال بیشتری کسب کرده است، از جمله رشد مغز کودک و مهارت تفکر انتقادی. او می داند که در مقابل اتفاقاتی که در اطراف او می افتد کنترل دارد و این مسئله باعث افزایش اشتیاق او به کشف کردن می شود.برای بازی های تخیلی با اسباب بازی هایش او ایده های جدیدی را امتحان می کند، و شما متوجه می شوید که این کار یکی از فعالیت های مورد علاقه ی اوست.

(از ۲۲ ماهگی تا ۲۴ ماهگی)

زمانی که شما در حال مرتب کردن خانه، آماده کردن غذا، تماشای تلویزیون، صحبت کردن با تلفن یا هر کار دیگری هستید بگذارید کودک در اطراف شما باشد و شما را دنبال کند.

کودک با نگاه کردن و نزدیک شدن به شما و سوال کردن و تقلید کردن کارها از شما یاد می گیرد.

بنابراین شما باید هر جایی که می روید و یا هر کاری را که انجام می دهید را برای او توضیح دهید.

برای مثال، دلیل اینکه شما سبزیجات را می شورید برای او به صورت اینکه شما می خواهید برای خانواده غذا حاضر کنید توضیح دهید. کودک شما با دقت به توضیحات شما گوش می دهد.

پازل بازی

کودک را تشویق کنید که با پازل های مختلف بازی کند. سعی کند که پازلی را انتخاب کند که چالش برانگیزتر است ولی نباید آنقدر سخت باشد که کودک بدون اینکه آن را امتحان کند بازی را رها کند. او قبلا با تخته ی بازی آشنا شده است و برای بازی کردن با تخته های ناآشنا در تعداد بیشتر راحتتر است.

شما می توانید اولین جورچین را به کودک بدهید- این پازل باید متشکل از دو قسمت باشد، که به راحتی با یکدیگر جور شود و اندازه ی مناسبی برای دست های کوچک کودک داشته باشد.

زمانی که او موفق به حل پازل می شود موفقیتش را به شما نشان می دهد.

بازی حافظه

شما می توانید با درخواست کردن از کودک برای پیدا کردن چیزهای مشابه حافظه کودک را تقویت کنید و یادگیری حافظه را در او تثبیت کنید. او کمک کردن به شما و چالش ها را دوست دارد.

این کار را به صورت یک بازی انجام دهید. برای مثال، بگذارید که او جای روزنامه را در آشپزخانه ببیند. چند دقیقه بعد وقتی که شما در اتاق دیکری هستید، وانمود کنید که شما به یاد نمی آورید که روزنامه را کجا گذاشتید و از او بپرسید «روزنامه کجاست؟» او برای یک لحظه فکر می کند، و به سرعت به سمت آشپزخانه می رود و با افتخار باز می گردد.

تکنیک های آزمون و خطا

در رابطه با پازل و راه حل ممکنی که قبلا آن را انجام داده به کودک یادآوری کنید. البته او هنوز برای رشد یادگیری اش به استفاده از آزمون و خطا نیاز دارد، ولی حالا او توانایی بیشتری برای حل کردن آن قبل از انجام آن را داراست.

کودک را تشویق کنید که قبل از اینکه پازل را حل کند کمی در مورد آن فکر کند و به او بگویید که ایده اش را امتحان کند.

اگر نتوانست پازل را حل کند او باید دوباره فکر کند و دوباره سعی کند.

نکته های مهم برای رشد مغز کودک

(از ۲۲ ماهگی تا ۲۴ ماهگی)

 • بگذارید کودک پشت میز بنشیند.

زمانی که کودک با آرامش پشت میز نشسته و اسباب بازی هایش جلویش ریخته در حالی که دسترسی به آنها آسان است دوست دارد که زمان طولانی تری را صرف بازی با اسباب بازی هایش کند.

 • قبل از اینکه او بازی اش را تمام کند از او بخواهید که در مورد کاری که انجام می دهد توضیح دهد.

این کار کودک را برای فکر کردن تشویق می کند.

برای مثال، وقتی که او در حال ساختن چیزی با لگوهایش است، از او بپرسید که می خواهد چه چیزی بسازد.

 • در مورد کارهای روز قبل با او صحبت کنید.

او از توجه و صحبت شما در مورد کارهایی که روز قبل انجام داده است لذت می برد.

برای رشد یاداوری در او وانمود کنید که شما کارهایی را که دیروز با همدیگر انجام داده اید را به یاد نمی اورید.

 • شروع به صحبت کردن در مورد طبقه بندی ها کنید.

شما می توانید به کودکتان کمک کنید که توانایی اش را در کارهایی گروهی با صحبت های هر روز در مورد کارهای گروهی معمول رشد دهید.

او شروع به درک کردن چیزهایی می کند که به صورت گروهی نامگذاری شده اند، برای مثال، اسباب بازی ها، لباس ها و نوشیدنی ها.

 • داشتن زمان های مشخص برای هر روز.

هر روز زمان خاصی را مشخص کنید که با کودکتان در یک اتاق نشسته اید و هر کدام از شما مشغول انجام کار خودش است بدون اینکه حواس یکدیگر را پرت کنید.

این کار گستره تمرکز را تقویت می کند.

اسباب بازی های مناسب برای کودک ۲۲ تا ۲۴ ماهه

 • بازی با تخته ی بازی
 • جورچین
 • جعبه ی اشکال
 • پازل رو میزی
 • مداد رنگی و کاغذ
 • مجموعه ای از ابزار باغبانی اسباب بازی

 

طفل 23 ماهه­ ی شما مدام در حال حرکت است، می دود، می پرد، می ­افتد و فریاد می­ کشد. تمام این ها مهارت­هایی است که در دو سال گذشته رویشان کار کرده و اکنون در حال بروز و نمایش است. سپس بسیار مشکل است که او را برای بیشتر از چند دقیقه آرام بنشانید که این بیرون غذا خوردن، خرید کردن، حتی رفتن به اداره پست را مشکل می کند. اما در عین حال زمان فوق العاده­ ای است اگر انتظارات واقع بینانه ای داشته باشید. این که به تماشای طفل خود بنشینید و نظاره گر این باشید که می چرخد، می پرد و مثل فنر در زمین بازی است، و این به معنای واقعی لذت مطلق است.

شما چه می کنید

فرصت های بیشماری به فرزند خود دهید که در حرکت باشد. پارک، موزه ی کودکان، کلاس ورزش جاهایی هستند که بگذارید خردسالتان، بازیگوشی کند. هیچکس تعجب نمی کند که او بپرد، بچرخد، فریاد بزند و خوشحالی کند. بعد از یک روز پر از جنب و جوش، شب هنگام از خشکی بی هوش می شود.

اگر هنگام وعده های غذایی هم آرام و قرار ندارد قدری او را در بغل تکان دهید تا کمی آرام شود. برای غذا دادن به او، وی را در یک صندلی اندازه ی کودک با یک میز کوتاه بنشایند و مقداری غذا مهیا سازید که بتوان با دست خورد تا خودش از پس غذا خوردن بردارد. اگر نمی تواند مثل بزرگسال ها تمام وعده های غذایی آرام بنشیند، ابتدا به او غذا دهید و سپس بگذارید تا بازی کند و بقیه ی خانواده همراه با شما آرام و با لذت غذا میل کنند.

سایر پیشرفت ها: چسبیدن و بیشتر

اگر کودک الکی خوش شما که همه چیز را امتحان می کرد یک کودک چسبنده شده، ممکن است تعجب کنید چه اتفاقی در حال رخ دادن است. در این سن چسبیدن در نتیجه ذهن و تصورات اوست که در حال عالی شدن است. ممکن است بترسد که جاروبرقی می تواند مثل همه چیز، او را نیز ببلعد. یا مثل کف در چاه حمام پایین برود. این ترس ها ممکن است برایتان غیرمنطقی باشد، امام برای یک کودک نوپا، همه­ ی آنها واقعی به نظر می رسند.

به جای رد کردن، ترس هایش را بپذیرید، "می دونم آب در چاه می ره، اما حتی دست من نمی تونه واردش بسته" و با او درباره ی آنچه او را ناراحت می کند صحبت کنید، به خاطر داشته باشید که خردسال شما ذهن بازی دارد و واژگان کمی را می داند. بنابراین وظیفه ی شماست که ببینید چه اتفاقی افتاده است. وقتی نیاز دارید از او دور باشید، همیشه رفتار سابق خود را هنگام ترک کردن داشته باشید، همیشه خداحافظی کنید و بگویید کجا می روید و چه کسی مراقبش است. در صورت امکان قبل از رفتن او را مشغول کاری با مراقبش کنید.

 

خصوصیات کودک 23 ماهه

 

توانایی ها و مراحل رشد کودک 23 ماهه

فعالیت های روزانه و رشد کودک 23 ماهه:

استقلال آنها را با تدریس کارهای ساده، قرار دادن اسباب بازی ها، جارو کردن کف و یا پاک کردن یک میز بعد از غذا، تشویق کنید.

زمان غذا زمانی است برای ارتقاء عادات غذایی سالم !

به جای مرغ سرخ شده، مرغ کبابی به آنها بدهید یا یک بشقاب پر از میوه و سبزیجات به کودک بدهید ،به آنها نوشیدنی ندهید. 

هنگامی که به لباس پوشیدن و شانه زدن میرسد، گزینه پیشنهاد دهید، تا شرایط راحت تر شود.

برای استقلال بیشتر به آنها آموزش دهید که به آرامی لباس بپوشند.

اگرچه تقلید جذاب است، شما باید مراقب باشید که هر لفظی را تکرار نکنند، مانند انواع کلمات رکیک.

 کودک 23 ماهه

نحوه تربیت کردن کودک 23 ماهه

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید:

هنگامی که درد ایجاد می شود و به دنبال علت هستید به عنوان مثال، اگر آنها دارای گوش درد باشند، ممکن است بر روی گوش خود بکوبند تا شما متوجه شوید، زیرا هنوز نمیتوانند احساس خود را بیان کنند.

کودک نزدیک به 24 ماهگی خود است، اطمینان حاصل کنید که لیست سوالات و نگرانی های شما در مورد رشد،و توسعه فیزیکی و رفتاری کودک را آماده کنید. 

متوجه خواهید شد که کودک 23 ماهه شما شروع به راه رفتن بر روی نوک انگشتان پا، ضربه زدن به توپ و پرتاب توپ می کند.

آنها همچنین با اعتماد به نفس بیشتری شروع به دویدن میکنند. 

آنها می توانند بدون کمک از مبلمان و پله ها بالا و پایین بروند.

بازی بدون ساختار و بازی دراماتیک میتواند در این سن از لحاظ جسمی و شناختی کمک کننده باشد.

 روانشناسی کودک 23 ماهه

نگرانی ها در مورد کودک 23 ماهه

نکات:

 • اطمینان حاصل کنید که خانه خود را برای نگهداری از کودک ایمن کنید تا کوهنورد کوچک شما امن باشد.
 • لباس های بلند را جمع کنید، و مبلمان را از کنار پنچره دور نگه دارید ،به خصوص اگر در آپارتمان زندگی می کنید.
 • با کودک توپ بازی کنید و او را وادار به حرکت کنید.
 • نه تنها این مهارت های حرکتی را تقویت می کند، بلکه می تواند فرصتی عالی برای فعال بودن شما باشد.
 • آنها را برای پیاده روی در پارک یا زمین بازی بیرون ببرید، جایی که آنها می توانند کشف کنند، درک کنند و صعود کنند. به یاد داشته باشید که آنها را با دقت نگاه کنید.

 تغذیه کودک 23 ماهه

خصوصیات رفتاری کودک 23 ماهه

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید:

اگر فرزندتان با ضربه زدن یا ایستادن روی نوک انگشتان مشکل دارد، با پزشک خود مشورت کنید ،تا اطمینان حاصل کنید که آنها با سرعت مناسب رشد می کنند.

 

مهارت های عالی در رشد کودک 23 ماهه:

با دقت نگاه کنید، کودک 23 ماهه شروع به ساخت برج های مکعبی میکند، این مکعب ها را به شکل قطار میشازد، خطوط دایره ای رسم می کند و بدون ریختن غذا با قاشق غذا می خورد. 

نکات:

 • سعی کنید در کارهای هنری کودک خود درگیر شوید.
 • هنگام خواندن کتاب، از آنها بخواهید که به شما کمک کنند، صفحه را عوض کنید.
 • همچنین می توانید پازل بازی کنید که نه تنها مهارت های حرکتی خوب را افزایش می دهد، بلکه توانایی آنها برای تجسم الگوها و تقلید تصاویر را بهبود میبخشد.

همه چیز پیرامون کودک 23 ماهه  

بروز مهارت ها در کودکان 23 ماهه 

توسعه شناختی در رشد کودک 23 ماهه:

گذشته از یک واژگان نوپا، حافظه فرزند شما نیز در این مرحله شکوفا می شود 23 ماهه شما نشانه هایی از درک مفهوم پایداری شیء را نشان می دهد به عنوان مثال آنها به یاد می آورند که اسباب بازی خود را در اتاق جا گذاشته اند. 

آنها همچنین می توانند مشکل ساده را حل کنند، مفهوم زمان را درک کنند و اشیاء را در ذهن خود تصور کنند ،مانند یک اسفنج هستند، بنابراین مطمئن شوید که فقط مواد خوب را جذب میکنند.

 وزن کودک 23 ماهه

رشد شناختی در کودکان 23 ماهه 

نکات:

 • فرزند شما ممکن است علائم گرایش هنری را نشان دهد این را با دادن مداد رنگی، خاک رس یا آبرنگ های غیر سمی تشویق کنید.
 • مفهوم خود را از پایداری شی افزایش دهید، با پنهان کردن چیزهایی که در اطراف اتاق قرار دارند و از آنها بخواهید آنها را پیدا کنید. 
 • هنگام خواندن کتاب ها، سعی کنید بیشتر توضیح دهید، که کلمات چه معنایی دارند.
 • با زندگی روزمره ارتباط برقرار کنید فرزندتان را در طول روز با نشان دادن اشیاء و خواندن نام اشیاء امتحان کنید.
 • بسیار صبور باشید و فشار وارد نکنید ،تا همه چیز را به خاطر بسپارد. کودکان هنگامی که احساس تشویق و ارزش می کنند، بهتر می آموزند.

 خصوصیات کودکان 23 ماهه

تشویق کودکان 23 ماهه برای یادگیری و شناخت از محیط اطراف 

مهارت های اجتماعی و احساسی در رشد کودک 23 ماهه:

مهارتهای اجتماعی کودک 23 ماهه :

اگر چه اضطراب جدایی مادر و پدر در این مرحله قوی است، اما 23 ماهه شما تمایل به دیدن بچه های دیگر را دارد.

هرچند ممکن است برخی رفتارهای پرمحتوا را نشان دهند، اما این عمدتا به این دلیل است که آنها یاد می گیرند فردیت و استقلال خود را ادعا کنند.

 توانایی کودک 23 ماهه

اجتماعی شدن کودکان در 23 ماهگی

نکات:

 • به یاد داشته باشید که فرزند شما دوست دارد در کنار - اما نه با - بچه ها بازی کند، بنابراین اجازه دهید آنها به روش خود بازی کنند. 
 • اجازه دهید آنها بازی هایی را انجام دهند که به آرامی اجتماعی شدن را تقویت می کنند، مثل تعقیب و گریز .
 • بسیار دلگرم کننده باشید، با آنها ارتباط برقرار کنید.
 • در صورت عدم توافق با همسالان، مداخله کنید و آنها را در چگونگی حل اختلافات احتمالی راهنمایی کنید، زیرا هنوز قادر به مقابله با این نوع موقعیت نیستند.

 وزن نرمال کودک 23 ماهه

نکاتی در رابطه با مهارت های اجتماعی کودکان 23 ماهه 

مهارت های احساسی در جریان رشد کودک 23 ماهه:

بخشی از توسعه کودک نوپای 23 ماهه، مرحله ای از اضطراب جدایی است که در طول همه سال های زندگی کودک بروز داده میشود و حتی در 23 ماهگی نیز مشهود است. 

آنها می خواهند احساس کنند که واقعا توجه شما را دارند به همین دلیل است که آنها هر زمان که بخواهند چیزی شبیه یک نقاشی یا یک اسباب بازی را نشان دهند، تمایل دارند به آغوش شما بیایند. 

نکات:

 • هنگامی که رفتار خوبی نشان می دهند، ستایش کنید.
 • ستایش کردن را در اولویت از مجازات قرار دهید.
 • آنها را نفی نکنید، بلکه به وضوح حرف بزنید ، حتی هنگام اصلاح آنها.
 • آنها را بدون ایجاد سر و صدا از گفتن الفاظ بد منع کنید.

 خواب کودک 23 ماهه

نکات تربیتی کودکان 23 ماهه 

توسعه گفتار و زبان در رشد کودک 23 ماهه :

کودک 23 ماهه شما دارای یک واژگان درخشان است آنها می توانند شروع به رشته کردن دو تا چهار کلمه به شکل جملات کنند. بچه ها در این سن می توانند به اشیاء و تصاویر اشاره کنند، اگر شما آنها را نامیده باشید. 

از آنجا که آنها دوست دارند از شما تقلید کنند، می توانند کلمات و عباراتی را که می شنوند تکرار کنند.

به همین دلیل، همچنین می توانند دستورالعمل های ساده ای را دنبال کنند.

آنها همچنین می توانند نیازهای ساده مانند رفتن به توالت یا احساسات ساده را بیان کنند.

به طرز شگفت انگیزی، می توانند به نام خود اشاره کنند. 

همچنین در سنی هستند که می توانند کلمات را با رویدادها مرتبط کنند، بنابراین بهترین کار برای تشویق بیان کلام شماست.

 کودک 23 ماهه من

حرف زدن کودکان در 23 ماهگی

نکات:

 • خواندن کتابهای خوب برای 23 ماهه شما ، اجازه دهید آنها کلمات را با تصاویر مرتبط کنند .
 • عکس های افراد آشنا را به آنها نشان دهید و به قسمت های بدن مراجعه کنید، تا آنها را نام گذاری کنید.
 • استفاده از کارت های تصویر برای غنی سازی بیشتر واژگان .
 • استفاده از "من"، "شما" در مکالمه روزانه برای ترویج عادت استفاده از این ضمایر برای برقراری ارتباط.
 • به جای اشاره به چیزها به نام آنها اشاره کنید.
 • اگر آنها یک کتاب را بخواهند، باید تشویق شوند که این کلمه را بیان کنند.

 خصوصیات کودک 23 ماهه

تقویت بیان و صحبت کردن کودکان 23 ماهه 

بهداشت و تغذیه در رشد کودک 23 ماهه :

خوردن غذای خوشمزه برای این کودکان رایج است اما صبور باشید و همچنان مطمئن شوید که مواد مغذی لازم ،مانند؛ کلسیم را بدست می آورند.

به یاد داشته باشید که قد طبیعی برای یک کودک 23 ماهه حدود 5/80 تا 9/89 سانتیمتر است و باید حدود 10. 7 تا 13.4 کیلوگرم وزن داشته باشد.

اگر شما شروع به آموزش توالت به کودک کنید، هم اکنون زمان خوبی برای آموزش بهداشت آنها خواهد بود، مانند راه مناسب برای شستن دستها.

 کودک 23 ماهه

رعایت بهداشت برای کودکان 23 ماهه 

نکات:

 • اگر آنها گرسنه نباشند، مجبورشان نکنید.
 • انتخاب غذاهای سالم در زمان غذا.
 • برای حفظ سلامت آنها، مطمئن شوید که مسواک کودک را در یک ظرف تمیز نگه میدارید و حوله ها، بالش و ملافه تخت را بطور جداگانه بشویید.  

روانشناسی کودک 23 ماهه