آکاایران: Warning: strpos(): Empty needle in /home/asemooni/public_html/wp-includes/media.php on line 1088

آیا والدین باید احساسات واقعی خودشان را نشان دهند یا باید آنرا برای خودشان نگه دارند؟  چه هنگامی باید والدین رفتار خودشان را کنترل کنند ؟چه زمانی اجازه دارند احساساتشان را نشان دهند؟

سیما در حالیکه در آشپزخانه پیازها را برای شام خورد می کرد با خودش فکر می کرد امشب را چگونه می تواند پشت سر بگذارد ؟ آیا باید سر شام تظاهر کند که حالش خیلی خوب است و اصلاً مشکلی وجود ندارد ؟ در واقع او اصلآ با این حال حوصله تظاهر را نداشت، او خیلی عصبانی بود و دلش می خواست فریاد بزند ، نه اینکه توی آشپزخانه مشغول غذا پختن باشد ، یا حداقل از شدت ناراحتی بلند بلند گریه کند . سیما احساس می کرد به اعتماد او خیانت شده است ، درست یکساعت قبل متوجه شده بود که شوهرش زده ماشین را زخمی کرده که البته چیز مهمی نیست چون ممکنه برای هر کسی که رانندگی می کند اتفاق بیفتد ، ولی متاسفانه شوهرش هیچوقت حاضر نیست مسئولیت خطایی را که کرده بپذیرد بلکه  ترجیح می دهد مخفیانه ماشین را تعمیر کند ، و بعد برای مخفی کردن مخارجی که پرداخته عنوان  کند که مثلاً کیف پولش را گم کرده . امروز سیما  صورتحساب تعمیرات را پیدا کرده بود و می خواست از عصبانیت فریاد بزند . عصبانیت او نه از خرابی اتومبیل بود و نه از پرداخت اجرت تعمیر آن بلکه او از دروغگوی و مخفیکاری شوهرش عصبانی بود .

درست همین موقع دختر کوچولوی سیما وارد آشپزخانه می شود و می خواهد بداند که چرا مامانش این شکلی نگاه می کند و چراچشمانش پراز اشگ است ؟ آیا سیما باید به دخترش صادقانه جواب بدهد ؟ آیا باید به فرزندش بگوید که پدرش یک دروغگو است و به اعتماد او خیانت کرده است ؟ سیما از خودش می پرسد معلوم نیست که شوهرش چه چیز های دیگری را از او مخفی کرده و به او دروغ گفته است ؟

سیما از دست خودش هم عصبانی است که هر وقت اشتباهی می کرده صادقانه برای  شوهرش تعریف می کرده و همیشه شوهرش جنجالی بپا می کرده که چرا او آنقدر بی توجه است ؟ سیما از خودش می پرسد ، آیا او می تواند به زندگی با مردی ادامه دهد که حاضر نیست اشتباهات خودش را بپذیرد و همه تقصیر ها را گردن دیگران می اندازد .

واقعیت این است که بچه ها را نباید در گیر مشکلات بزرگتر ها کرد، والدین باید توانایی کنترل خویش را داشته باشند. سیما هم بخوبی این مسئله را می دانست خصوصاً که دخترش با خوشحالی منتظر شام دسته جمعی بود ، بنابراین از دخترش می خواهد که میز شام را بچیند و او اینطور نشان می دهد که همه چیز مرتب است .

در مورد اینکه باید والدین احساسات خودشان را نشان دهند یا نه ؟ بین متخصصین هم اختلاف نظر وجود دارد . امروزه یک روش کاملاً واضح در این زمینه نیست . زمان مادر بزرگها رسم این بود که هیچوقت و به هیچ قیمتی نباید والدین ناراحتی خودشان را به بچه ها نشان دهند . 30 سال بعد حتی در مهد کودکها بچه ها تمرین فریاد زدن می کردند یعنی باید آدم همه چیز را بیرون بریزد .

امروزه یک نسل بعد، والدین از خودشان سئوال می کنند که آیا باید در مقابل فرزندشان احساسات خودشان را کنترل کنند ، یا باید احساس واقعی خود را نشان دهند ؟ گروهی از متخصصین معتقدند که احساسات را باید فقط برای خودمان نگه داریم زیرا کودکان نیاز به والدینی قوی و مقاوم دارند ، والدین باید به فرزندشان نشان دهند که مسئولیت پذیر و مورد اعتمادند  تا فرزندشان در پناه آنها احساس امنیت کند .

نکته مهم این است که والدین نباید هرگز از فرزندشان بعنوان سطل آشغال گله و شکایت های خودشان سوء استفاده کنند. این عمل باعث ترس و نگرانی آنها می شود .

– نویسنده : زهرا خباز بهشتی

منبع :