آکاایران: نحوه برخورد با کودکان خجالتی

آکا ایران : با نقش بازی کردن و استفاده از عروسک های کودک یا عروسک های خیمه شب بازی و به کار گرفتن خود کودک در این نمایش ها، می توانید به نتایج خوبی برسید.

2- کمک کنید تا احساساتش را بیان کند :

کودکان خجالتی از اینکه مورد قضاوت دیگران قرار بگیرند، می ترسند. اضطراب ناشی از این موضوع باعث بروز حس حقارت در آنها می شود. به کودک اعتماد به نفس بدهید و به حرف هایش و چیزهایی که از اطرافیان شنیده، گوش کنید.

3- به او نشان دهید که خجالت خیلی بد نیست :

خجالت کشیدن به عنوان یک مکانیسم دفاعی خیلی هم بد نیست. بدون آنکه این موضوع را در نظر کودکان خیلی خوب جلوه دهید، سعی کنید آن را از شکل یک نقص و عیب در ذهن کودک درآورید. از تجربه های خود بگویید و با او همدردی کنید تا کم کم از این حالت فاصله بگیرد.

4- از زدن برچسب منفی خودداری کنید :

از گفتن جمله هایی نظیر «او را ببخشید، کمی خجالتی است!» خودداری کنید. با بیان چنین جمله هایی کودک گمان می کند دچار بیماری درمان ناپذیری است.

5- از خجالتی بودن او در جمع حرفی نزنید :

کودکان خجالتی در برابر حرف های اطرافیان بسیار حساس اند. حرف زدن، در مورد او وقتی خودش حضور دارد، وضعیت را وخیم تر خواهد کرد. کودکان خجالتی بیش از قضاوت های منفی، به قضاوت های مثبت نیاز دارند. اطرافیان کودک هم باید توجه داشته باشند که برای تشویق کودک پیام های یکسان – از نظر کلامی و رفتاری- را بیان کنند مثلا وقتی می خواهید بگویید «چه دختر خوش اخلاقی» بهتر است همراه با لبخند باشد نه اینکه لپ کودک را به شدت بفشارید.

6- برای او ارزش و احترام قائل شوید :

کودکان خجالتی همیشه فکر می کنند دیگران در مورد آنها بد قضاوت می کنند. پس هر بار کار درستی انجام می دهد، او را تشویق کنید. بهتر است تشویق کردن شما همراه با توصیف حالت باشد مثلا بگویید: «آفرین به تو که توانستی انشایت را در جمع بخوانی.»

7- کودک را به اجبار تشویق به برقراری ارتباط نکنید :

بهتر است کودکان از همان سنین خردسالی برای شروع ارتباط خودشان پیش قدم باشند و والدین به اجبار کودک را وادار به برقراری ارتباط با برخی از کودکان هم سن و سال یا حرف زدن با اطرافیان نکنند. این مساله باعث می شود کودک احساس کند والدین او را نمی فهمند و بیشتر در خود فرو می رود و منزوی می شود.

8- نگذارید منزوی شود :

اگر کودکتان خجالتی است، بهتر است قبل از رفتن به میهمانی یا جشن در مورد محل مورد نظر و اینکه به کجا می رود برایش توضیح دهید و به او بگویید که اگر با کودکان رابطه ای خوب داشته باشد او را به پارک می برید یا برایش هدیه ای در نظر گرفته اید. از بردن کودک به اجبار برای حضور در یک محیط اجتناب کنید. به او در پیداکردن دوست کمک کنید، البته به آرامی در این مسیر گام بردارید. در صورتی که تصور می کنید کودکتان بیش از حد خجالتی شده، او را پیش یک روان شناس ببرید تا راهنمایی تان کند.

منبع :