آکاایران: Warning: strpos(): Empty needle in /home/asemooni/public_html/wp-includes/media.php on line 1088

 

بررسی ها نشان داده اند چگونگی یادگیری پسران با دختران متفاوت است. اسکن های مغزی تا حدی دلیل این تفاوت را روشن کرده اند؛ نواحی بیشتری از مغز دختران شامل قشر مخ ( که مسوول کارکردهای حافظه، توجه، فکر و زبان است )، به کارکردهای کلامی اختصاص داده شده اند و هیپوکامپ ( ناحیه ای از مغز که برای ذخیره حافظه کلامی ضروری است )، در دخترها زودتر از پسرها رشد می کند و در زنان بزرگ تر از مردان است. این تفاوت اثر عمیقی بر توانایی های کلامی و نوشتن دختران و پسران دارد. در مقابل، در پسرها بخش بزرگ تری از قشر مخ به کارکردهای مکانیکی و مکانی ( فضایی ) اختصاص دارد. به همین دلیل پسرها به حرکات و تصاویر بیشتر علاقه دارند تا به کلمات. اگر آموزگاران اجازه دهند پسرها پیش از نوشتن درباره یک موضوع، درباره آن تصویرهایی بکشند، درک بهتری از رنگ و سایر جزئیات موضوعی که درباره آن می نویسند، پیدا می کنند زیرا پسرها با این کار اطلاعات بیشتری در مورد موضوع به دست می آورند.

از طرفی مغز پسران و دختران از لحاظ بیوشیمیایی هم تفاوت دارد. مغز پسران هورمون سروتونین و اکسی توسین کمتری نسبت به مغز دخترها ترشح می کند؛ این هورمون ها در ایجاد حس آرامش نقش دارند. به همین دلیل است که پسران کم سن بیشتر ممکن است وول بخورند و به طور آنی و تکانه ای عمل کنند. گاهی آموزگاران این بی تابی و وول خوردن یا سروصدا کردن پسران را به نافرمانی او تعبیر می کنند اما در واقع آنها نمی توانند آرام بگیرند. به این ترتیب تفاوتی در توانایی یادگیری پسران و دختران وجود ندارد، اما شیوه تدریس به آنها باید متفاوت باشد.

 

چند نکته مهم

رعایت این نکته ها به وسیله والدین و همکاری آموزگاران و مسوولان مدارس به یادگیری بهتر پسرها کمک خواهد کرد:

 

بگذارید کودک حرکت کند :

به کودکان باید اجازه داد و آنها را تشویق کرد هنگام انجام تکالیف درسی شان حرکت کنند. تکان دادن پاها، ایستادن، وقت گذرانی و گشتن، فعالیت هایی که اغلب عوامل حواس پرتی شمرده می شوند، هنگامی که سایر بچه ها مشغول خواندن، نوشتن یا امتحان دادن هستند، می توانند به یادگیری بسیاری از پسرها کمک کنند.

 

یک سال منتظر بمانید :

کودکستان ها امروزه بیشتر از قبل به آموزش کودکان می پردازند. گاهی از یک کودک ۵ ساله انتظار می رود کارهای یک کودک ۶ ساله را انجام دهد. گر چه نظرها در این باره متفاوت است، اما پسری که متولد پاییز و زمستان است، ممکن است از یک سال دیر به مدرسه رفتن سود ببرد. پیش از تصمیم گیری در این باره با معلم کودکتان مشورت کنید.

 

بگذارید کودک از کلاس بیرون برود :

مطمئن شوید که مدرسه پسر شما زمانی برای بازی کردن بچه ها در حیاط اختصاص می دهد. پژوهش ها نشان می دهد کودکان پس از زنگ تفریح بهتر یاد می گیرند.

 

تفاوت های تربیتی پسران و دختران

با توجه به خصوصیات متفاوت پسران و دختران، تربیت پسران با دختران هم متفاوت است. پسرها و دخترها به طور کلی برحسب طبیعت و بسته به جنسیتشان ممکن است رفتارهای کاملا متفاوتی داشته باشند اما این مساله به معنای آن نیست که هر دختر و هر پسری تفاوت بسیار زیادی با هم دارند و ضرورتا هر دختر یا پسری به طور کامل از الگوهای معمول آن جنسیت پیروی خواهند کرد.
گرچه نمی توان به طور دقیق تعیین کرد تربیت پسرها مشکل تر است یا دخترها اما پرورش فرزند پسر همیشه با فرزند دختر تفاوت دارد. حتی اگر فرزندان دختر و پسر شما به طور کامل کلیشه های مربوط به جنسیتشان را بروز ندهند، تا حدودی با یکدیگر متفاوت خواهند بود. به همین دلیل باید شیوه برخورد شما با آنها متفاوت باشد. شیوه منضبط کردن، بازی و ارتباط برقرار کردن باید مطابق با رفتار کودکی که با او سر و کار دارید، باشد.

 

تفاوت در بازی :

پسرها گرایش دارند همیشه این ور و آن ور بروند و خودشان را در حال حرکت و مشغول نگه دارند. آنها معمولا اسباب بازی های پرسر و صدا و پرزرق و برق مانند اتومبیل های دارای چراغ و آژیر را دوست دارند. گاهی پسرها هنگام بازی کمی خرابکاری می کنند، اما معمولا این خرابکاری ها اتفاقی است. والدین باید بر بازی پسران نظارت بیشتری داشته باشند زیرا آنها کمی بی احتیاط هستند. اما دخترها معمولا بازی های آرام تر را ترجیح می دهند. آنها نیازی ذاتی به پرستاری از دیگران دارند و به همین دلیل به بازی با عروسک و حیوانات خانگی علاقه نشان می دهند. آنها هنگام صحبت با اسباب بازی هایشان، از تعارفات ملایم و تک گویی استفاده می کنند که متضاد شیوه ارتباطی بیشتر پسرها هنگام بازی است.

 

تفاوت های گفتاری :

شیوه ارتباط برقرار کردن با فرزندتان با توجه به اینکه پسر باشد یا دختر، متفاوت است. دختران معمولا زودتر یاد می گیرند حرف بزنند و تمایل بیشتری به حرف زدن نشان می دهند. آنها از گوش دادن به صحبت های پدر و مادرشان لذت می برند و معمولا به طور مفصل آنچه برایشان اتفاق افتاده تعریف می کنند و پاسخ های طولانی می دهند، اما پسران معمولا ترجیح می دهند زیاد حرف نزنند. آنها به اندازه دختران به جزئیات گفت و گوها توجه نشان نمی دهند و پاسخ هایشان یکی دو کلمه ای و در حدی است که اصل قضیه را برساند. این خصوصیت پسران احتمالا به خاطر طبیعت شلوغ کار آنها و عدم علاقه شان به نشستن و حرف زدن در هنگامی است که می توانند این ور و آن ور بروند.

 

تفاوت از لحاظ اعتماد به نفس :

دیدگاه پسران و دختران در مورد خودشان، متفاوت است؛ دختران بسیار زودتر از پسران با مسایل مربوط به اعتماد به نفس درگیر می شوند و لازم است والدین به نگرانی های دخترشان در این باره که ممکن است در سنین پایینی – حدود ۵ سال- بروز کند، توجه نشان دهند. مشکلات مربوط به کاهش اعتماد به نفس در پسران، معمولا در سنین پیش از بلوغ خود را نشان نمی دهد. از آنجا که پسران معمولا کمتر با خودشان مشکل دارند، راحت تر می توان آنها را در این زمینه قانع کرد.

منبع :