تک‌ فرزندی؛ نیاز یا اجبار زمانه؟             

تک فرزندی مضر است یا مفید؟
سالها پیش، در سراسر کره‌ زمین، فقط 10میلیون انسان زندگی می‌ کرد و ناگزیر بود برای حفظ جان و بقای نسل، با هزاران خطر دست و پنجه نرم کند. انسان رفته ‌رفته گله ‌داری و کشاورزی را ‌آموخت و روابط اجتماعی‌ اش پیچیده ‌تر گردید و با برپایی نخستین روستاها، پا به تمدن گذارد...

ازدیاد جمعیت و نیاز بیش‌ تر به مراتع و کشتزارها، گروه‌ های انسانی را به ‌جنبش و حرکت و جنگ و تجاوز کشاند و سادگی زندگی اشتراکی نخستین را از هم پاشید. تقسیم کار و شرایط مادی، پایه‌ های تشکیل طبقه ‌ها، دولت‌ ها و بعدها امپراطوری‌ ها را به ‌وجود آورد.
با پیدایش طبقات و صاحبان امتیاز، تشکیل خانواده ضرورت پیدا کرد و به‌ دنبال آن، آداب و رسومی هم در ازدواج شکل‌ گرفت. هر فرد صاحب‌ امتیازی، تمایل داشت تا امتیاز و داشته ‌هایش را به ‌فرزند یا فرزندانش بسپارد. فرزندان نیز پایه و بنیان رشد اقتصادی و قدرت خانواده را تشکیل می ‌دادند. به همین دلیل، فراوانی تعداد فرزندان، نعمت بزرگی بود و زاد و ولد زیاد، نرخ بالای مرگ‌ و‌ میر را جبران می ‌کرد. اما با گذشت زمان و روی ‌آوردن انسان ‌ها به تکنولوژی، به ‌تدریج این نیاز از بین رفت و امروزه شاهد آن هستیم که تعداد فرزند کم ‌تر، مزیت بزرگی به ‌حساب می ‌آید. در زیر به برخی از مهم ‌ترین دلایلی ‌که نیاز به چند ‌فرزندی کاهش یافته، اشاره می ‌کنیم:
- کره‌ زمین لبریز از جمعیت شده است. آمار جهانی نشان‌ می ‌دهد که بیش از یک میلیارد انسان، از گرسنگی رنج ‌می ‌برند.
- بیش از نیمی از زنان در بازار کار، فعال ‌اند و نسبت به گذشته، وقت زیادی را در خارج از خانه می ‌گذرانند و وقت کم‌ تری برای تربیت و پرورش کودک در خانه دارند.
داشتن یک یا چند فرزند مهم نیست؛ مهم این است که چطور فرزند یا فرزندان را تربیت کنیم. - هزینه‌ های پرورش کودک، سرسام‌ آور است. تأمین هزینه ‌ی غذا، لباس، مدرسه، پزشکی ‌و... برای بیش‌ تر خانواده‌ ها مشکل‌ ساز شده و خانواده‌ های زیادی در مدیریت زندگی و معیشت روزانه‌ ی خود، وامانده ‌اند.
- امید به زندگی، بالا رفته و احتمال زنده ‌ماندن کودک، بسیار افزایش یافته است.
البته باید در نظر داشت که داشتن یک یا چند فرزند مهم نیست؛ مهم این است که چطور فرزند یا فرزندان را تربیت کنیم. تحقیقات نشان می‌ دهد که تک‌ فرزندی دارای مزیت‌ های بسیاری است که در ادامه به چند مورد آن اشاره می‌ شود اما توجه داشته باشید که در این یادداشت قصد نداریم تک فرزندی و یا چند فرزندی را تبلیغ و یا تقبیح کنیم بلکه قصد داریم در مورد مزایای تک فرزندی صحبت کنیم. چرا که برخی از خانواده ها به علت داشتن یک فرزند، همیشه در این نگرانی هستند که آیا تصمیم آنها مبنی بر تک فرزندی انتخابی درست است یا خیر؟
در ادامه به بیان فواید تک فرزندی می پردازیم:
- پدر و مادران دارای تک‌ فرزند، کودک‌ شان را بیش‌ تر می ‌پذیرند، او را بیش ‌تر در آغوش می ‌گیرند، به کودک‌ شان بیش‌ تر نگاه می ‌کنند، با او بیش‌ تر حرف می‌ زنند و بازی می ‌کنند.
- به این دلیل که تک ‌فرزندان وقت بیش ‌تری را با پدر و مادر گذرانده‌اند، منظور و توقعات بزرگسالان را بهتر درک‌ می ‌کنند. این توانایی ‌ها به آنان کمک می ‌کند که در نظام مدرسه نیز موفق ‌تر باشند.
- پژوهش‌ ها نشان ‌می ‌دهد که نوجوانان تک‌ فرزند نسبت به سایر دانش ‌آموزان، در آزمون ‌های فکری، نمرات بهتری می ‌گیرند، پخته ‌ترند، درک اجتماعی بالاتری دارند و مهارت‌ های اجتماعی ‌شان نیز مناسب است.
- طبق تحقیقات، کودکان تک‌ فرزند به ‌دلیل این‌که بیش از سایر کودکان، با بزرگ‌ ترها سر و کار دارند، دایره ‌ی لغات ‌شان از بچه ‌های معمولی، وسیع ‌تر است. وسعت دایره ‌ی لغات، روی میزان شناخت، هوش و نوع تفکر افراد تأثیر می‌ گذارد.
- تک‌ فرزندان، کم ‌ترین گروهی هستند که به مراکز بهداشت روان ارجاع می ‌شوند؛ آن ‌چه فرزندان را در خطر آسیب‌ های روانی قرار‌می ‌دهد، اختلال در عملکرد خانواده است، نه تک‌ فرزند بودن.
نوجوانان تک‌ فرزند نسبت به سایر دانش ‌آموزان، در آزمون ‌های فکری، نمرات بهتری می ‌گیرند، پخته ‌ترند، درک اجتماعی بالاتری دارند و مهارت‌ های اجتماعی ‌شان نیز مناسب است
بهتر است خانواده ها فرزند یا فرزندان‌ را از سه‌ سالگی به مهد کودک که یک محیط اجتماعی ا ‌ست، بفرستند تا ارتباط داشتن با دیگران را تجربه ‌کنند و بیاموزند چرا ‌که فرزندان اصولاً دوست دارند هم‌ بازی داشته باشند اما لزومی ندارد که این هم‌ بازی، حتماً خواهر یا برادرشان باشد. 
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران