مراقب انفجارشان باشید   

از دور کنترل شان کنید

دعوای میان خواهرها و برادرها، غیرقابل اجتناب است و نقش مهمی در شخصیت آنها بازی می کند. اجازه بدهید بچه ها با هم بحث کنند. هرگز در دعوای آنها مداخله نکنید. مگر آنکه سلامت آنها در خطر باشد، در صورتی که شما مرتباً، فرزندان خود را ساکت کنید، درست است که آنها را از دعوا کردن باز می دارید اما باعث می شوید ناگهان منفجر شوند! در صورت  مداخله به چشمان آنها نگاه کنید و در حالی که با آنها حرف می زنید، دست و شانه هایشان را لمس کنید تا مطمئن شوند که در کنار شما حمایت می شوند. هرگز این سؤال را نپرسید که "چه کسی شروع کرد؟"

بعضی ساعت ها را به طور شخصی به آنها اختصاص دهید

به فرزندانتان ثابت کنید که عشق شما برای هر یک از آنها به یک میزان است. بهترین کار آن است که وقتی را به بودن همراه آنها در فعالیتی که به آن علاقه دارند، اختصاص دهید. به همراه فرزند بزرگ تان، به سینما بروید و با فرزند کوچک تان، کارتون ببینید.

متفاوت باشید

در صورتی که با همه فرزندانتان به یک شکل برخورد نکنید، این احتمال وجود دارد که با دست خودتان، آتش حسادت و دعوا را برافروزید. برای پیشگیری از هرگونه حسادت با هر یک از کودکان تان آن گونه که او می خواهد رفتار کنید. نه مثل خواهر و برادرهایش...

قوانین را، مجدداً یادآوری کنید

وقتی دعوا تمام شد و سر و صداها خوابید، درباره دلیل دعوا سؤال کرده و قوانینی را که برای فرزندانتان مقرر کرده اید، یک بار دیگر به آنها یادآوری کنید. مثلاً بگویید: "کتک کاری، مو کشیدن، گاز گرفتن و ... ممنوعه! دیگه نمی خوام تو خونه شاهد این کارا باشم."

با کودکتان صحبت کنید

در روانشناسی، تکنیکی وجود دارد به نام احساس کردم، احساس کردی، پیدا کردیم. به کودکتان بگویید: "منم وقتی خیلی کوچک بودم با برادرم دعوا می کردم. خیلی زشت و بد بود. می خوای داستان بدترین دعوامونو برات تعریف کنم." 
مهم آن است که طی داستان خود به او بفهمانید، مشکلات را می توان، با حرف زدن بر طرف کرد.

آگاهانه تنبیه کنید

در صورتی که شاهد دعوای بچه ها بودید، به هیچ وجه یکی از آنها را تنبیه نکنید. بهتر است برای همگی آنها، تنبیه سبکی انتخاب کنید. در صورتی که یکی یا همگی آنها را به شدت تنبیه کنید، یک اتفاق ساده را به یک احساس نفرت همیشگی، تبدیل خواهید کرد.

از خودتان بپرسید

در صورتی که از دعوای بچه ها کلافه شدید، از خودتان بپرسید که آیا شما با برادر و خواهرهایتان دعوا نمی کردید؟ آیا قوانین را برای فرزندانتان مشخص کرده اید؟ آیا با یکی از کودک تان، خوش برخوردتر از دیگران نیستید؟ گاهی اتفاق افتاده که شما ناآگاهانه طرف یکی از فرزندانتان را بگیرید. به هر حال سعی کنید با صحبت کردن با کودکانتان مسائل را حل کنید.

هرگز با همسرتان، جلوی فرزندانتان بحث نکنید

فراموش نکنید که فرزندانتان از همان سنین کودکی متوجه عکس العمل های شما می شوند. والدینی که با هم بحث می کنند الگوی کودکانشان می شوند. این کودکان بی دلیل با خواهر و برادرهایشان دعوا می کنند تا تنها، شلوغ کرده باشند. از نظر روانی این گونه کودکان خود را فدا می کنند تا دعوای والدین بخوابد و از جدا شدن آنها، از هم جلوگیری کند.

مثبت باشید

همیشه با کودکانتان، مثبت صحبت کنید. چرا می خواهید همیشه به جنبه منفی قضیه نگاه کنید؟ اگر کنار هم نشسته اند و در بازی مشاجره می کنند، به آرامی به آنها بگویید «چقدر با هم توپ بازی می کنید» یا «شما که با هم خوب بازی می کردید». و از گفتن «شما همیشه با هم دعوا می کنید»خودداری کنید.
از امام صادق روایت شده : فرزند سه حق بر گردن پدر دارد، انتخاب مادری خوب برای او، نامگذاری خوب و کوشش در تربیت او *.
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران