هیولا را شکست دادم!    

به عنوان یک پدر و مادر ممکن است هرگز تصور نکنید که یک قوه ی تخیل خوب از چه راه هایی به کودک تان سود می رساند. مزایای آن برای یک کودک پیش دبستانی موارد زیر است:
مهارت های اجتماعی را رشد می دهد

هنگامی که کودکان در بازی های خود نقش های تخیلی را اجرا می کنند، روابط بین اعضای خانواده، دوستان و همکاران را بررسی می کنند و درباره ی تعامل مردم بیشتر می آموزند. با ایفا کردن نقش یک دکتر آن ها تصور می کنند که چگونه پزشکان به بیماران شان اهمیت می دهند، با ایفای نقش پدر و مادر، درباره ی احساسی که والدین نسبت به فرزندان شان دارند، بیشتر می آموزند. بازی تخیلی باعث ایجاد همدلی نسبت به دیگران می شود. اگر کودکان بتوانند تصور کنند، کسی را که در بازی راه نداده اند، چه احساسی دارد، بهتر قادر خواهند بود به نیازمندان کمک کنند. آن ها تمایل بیشتری به منصفانه بازی کردن نشان می دهند، همچنین نحوه ی شراکت و همکاری آن ها بهتر می شود و اعتماد به نفس بالایی پیدا می کنند.
بچه های کوچک کنترل خیلی کمی به روی زندگی شان دارند. تصور کردن خود به عنوان سازنده آسمان خراش ها و یا یک فوق قهرمان که از سیاره زمین دفاع می کند ، کودک را قدرتمند می سازد و به او کمک می کند تا اعتماد به نفس خود را بالا ببرد و توانایی ها و استعدادهای خود را افزایش دهد.

رشد عقلی را افزایش می دهد

تصور کردن، آغاز تفکر غیرانتزاعی است. کودکانی که می توانند قلعه ی یک پادشاه را بر روی یک تپه شنی ببینند و یا یک شام لذیذ را با یک تکه شیرینی تصور کنند، می آموزند که به طور نمادین فکر کنند.مهارت های زبانی را تقویت می کند
کودکانی که با دوستان شان بازی های نمایشی (تخیلی) انجام می دهند، خیلی با هم حرف می زنند. این کار باعث می شود واژه های بیشتری بیاموزند . بدین ترتیب مهارت های ارتباطی آن ها تقویت می شود.

ترس ها را از بین می برد

بازی های نمایشی – تخیلی می توانند به کودکان کمک کنند تا ترس ها و نگرانی های خود را از بین ببرند. وقتی کودک نقش یک هیولای بزرگ بد را بازی می کند،یا او را دربازی شکست می دهد ، احساس کنترل برروی آن را به دست می آورد و هیولا دیگر آن قدرها هم بد و بزرگ به نظر نمی رسد. بازی های تخیلی همچنین کمک می کنند تا کودکان احساسات گیج کننده ای را که ممکن است داشته باشند، تخلیه کنند، مانند حس عصبانیت نسبت به والدین و یا حس رقابت با یک خواهر یا برادر جدید.
برای افزایش قوه ی تخیل کودک تان هر روز برای او کتاب بخوانید. کتاب ها، موقعیتی را به کودکان پیشنهاد می کنند تا دنیای دیگری را کشف کنند و دنیاهای جدیدتری را از خودشان خلق نمایند.
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران