به نقل از آکاایران: کودک شما بیش از هر چیز دیگری نیازمند آن است که بداند، در دورها و یا شاید هم در نزدیکی های خانه او جایی هست که نامش کتاب فروشی است. او می تواند به آن جا مراجعه کرده و کتابی را که می خواهد بخرد یا سفارش بدهد. مهم تر از آن این که می تواند به آنجا مراجعه کرده و کتاب های جدیدی را مورد بررسی قرار دهد. با ما همراه شوید تا مطالبی در مورد خرید کتاب برای کودکان را مطالعه کنید.

کتاب کودک

آکاایران: برای ترویج کتابخوانی در میان کودکان، وجود هدف های روشن و کار پیوسته ضرورت دارد. ترویج خواندن باید هم زمان در مدرسه و خانه و از همان دوران کودکی آغاز شود. انتخاب کتاب ها برای کودکان معیارهایی دارد که بدون توجه به آن ها نمی توان کودکان را به کتابخوانی عادت داد. در زیر به برخی ازاین معیارها اشاره می شود: 
کتاب های کودکان، پیش از همه باید شادی بخش و به دور از آموزش های خشک و مستقیم و پند و اندرز باشند، زیرا اندرز و تحمیل نظر بزرگ ترها ، کودکان را از مطالعه و خواندن گریزان می کند. 
باید داستان هایی را برای بلند خوانی انتخاب کرد که بازتاب روحیه ی کودکانه، بازیگوشی ها، قهرو آشتی ها، زلالی روان و رفتارهای کودکانه باشند. کودکان با این داستان ها همدلی می کنند و در لابه لای آن هاخود را می بینند و می یابند.
پیش از خرید کتاب به همراه فرزندتان، به ظاهر کتاب و کیفیت چاپ آن، قطع، عنوان، نویسنده و مترجم، ناشر، زبان، اندازه ی حروف و خط(برای آسان خوانی و هماهنگی کتاب با گروه سنی فرزندتان) و تصویرهای جلد و به ویژه نوشته هایی که در پشت جلد کتاب آورده شده اند، دقت کنید. پیدا کردن کتاب های مناسب برای کودکانی که تازه شروع به خواندن کرده اند، دشوار است، چون برخی کتاب ها دارای جمله ها و متن طولانی هستند که کودک را خسته می کنند و انگیزه ی او را برای خواندن از بین می برند. 
کتاب هایی که برای این گروه از کودکان انتخاب می کنید، بهتر است دارای خط خوانا و درشت، تصویرهای ساده و جمله های کوتاه باشند. صفحه ها شلوغ نباشند و فضای سفید در کتاب زیاد باشد. 

 اگر شما به همراه کودک خود به کتاب فروشی رفته و کتاب های مورد توجه او را برایش سفارش بدهید: یعنی شما برای مطالعه کتاب کودک خود ارزشی بیش از خرید اتفاقی کتاب در نظر دارید. لذت خرید کتاب را از او دریغ نداشته اید. وقتی کودک شما در انتظار کتاب مورد علاقه خویش است، در ذهن خویش پیرامون عنوان کتاب به رویا پردازی روی آورده و این بزرگ ترین عمل رشد تخیل کودک شما خواهد بود.

پس از مرحله ی انتخاب کتاب، نوبت به انتخاب روش کتابخوانی و زمان مناسب برای خواندن می رسد. برای ورود کودک به دنیای کتاب، بهترین راه، بلند خوانی آن از سوی بزرگ ترها و خواندن جمعی است چرا که سبب ایجاد و تقویت انگیزه ی یادگیری برای خواندن و لذت بردن از آن می شود. زمان خواندن را به گونه ای انتخاب کنید که هم شما و هم کودک تان در فضایی آرام قرار داشته باشید وناچار نباشید در میان خواندن کتاب برای انجام کاری کتابخوانی را متوقف کنید.
کودکان دوست دارند کتابخانه ای ویژه ی خودشان داشته باشند و در انتخاب کتاب برای خود، نظر بدهند. بردن آن ها به کتابفروشی ها و کتابخانه ها و دیدن کتاب ها،برای کودکان تجربه ی خوب و سودمندی است.
کودکان، امروزه مشکلات ویژه ی خود را دارند. برای آموختن مهارت های زندگی از راه کتاب، مطالعه ی کتاب های مربوط به موضوعات مهم جهان امروز، همچون بهداشت، محیط زیست، روابط خانوادگی، مشارکت، فناوری های نو، صلح، دیگر دوستی، پرهیز از خشونت، محافظت خود از استثمار و سوء استفاده ی جنسی، حقوق کودک، موضوعات مربوط به روان شناسی تربیتی از جمله اعتماد به نفس، مبارزه با ترس های گوناگون و .....، مبارزه با ضعف ها و ناتوانی های جسمی و روانی، پرخاشگری و ناامیدی را در برنامه ی مطالعاتی کودکان بگذارید . اهمیت این موضوعات را هرگز دست کم نگیرید. 
مطالعه را به صورت یک تفریح برای کودکان درآورید. بگذارید کودک از کتاب خواندن لذت ببرد تا کتاب را دوست بدارد. هر روز یا حتی چند بار در روز برای کودک تان کتاب بخوانید. کودکان بزرگ تر را هم تشویق کنید که هر روز مطالعه کنند. تلویزیون را خاموش کنید تا درخانه آرامش برقرار شود. وقتی تلویزیون خاموش باشد، کودکان سرگرمی دیگری برای خود پیدا می کنند. تماشای بیش از اندازه ی تلویزیون ، میزان مطالعه ی کودکان را محدود می کند یا مانع از کتابخوانی آن ها می شود.

در صورتی که کتاب مورد نظرتان در کتاب فروشی پیدا نکردید می توانید با مقداری پول به عنوان پیش پرداخت و مشخصات کتاب هر کتابی را به نزدیکترین کتاب فروشی کتاب محل زندگی خود سفارش دهید تا برای شما تهیه کند در فاصله یک روز در تهران و با فاصله چند روز در شهرستان ها کتاب مورد نظر به دست شما برسد. ولی اگر می خواهید اندکی بیشتر درباره چگونگی سیستم خرید و فروش کتاب آگاهی داشته باشید می توانید به خواندن خود ادامه بدهید.

چاپ کتاب با کیفیتی بسیار خوب که بتواند برای کودک ونوجوان کتابی مناسب باشد بسیار پر هزینه بوده و مستلزم پرداخت هزینه های بسیاری است و سیستم قیمت گذاری کتاب به طوری است که برای بازگشت سرمایه اولیه، باید هزینه اولیه تولید کتاب با ضریب سه محاسبه گردد تا بتواند هزینه اولیه تولید را جبران کند. این فرمول قیمت پشت جلد کتاب با کیفیت خوب را به طور قابل توجهی بالا می برد که این امر نیز به نوبه خود باعث کاهش خرید از سوی کسانی می شود که به علت عدم شناخت از محتوای کتاب ها به خرید کتاب هایی می پردازند که قیمت کم تری دارند. این دلیل بسیار ساده اما مهم، باعث حذف کتاب هایی می شود که هر یک می توانند به نوبه خود باعث شکوفایی ذهن کودکان ما گردند.

خواندن کتاب های مربوط به تمام گونه های ادبیات کودکان از جمله کتاب های داستان، ادبیات کهن، ادبیات شفاهی همچون لالایی ها و .... ، داستان های مدرن و معاصر، غیرداستان (دینی، علمی، زندگی نامه، سفرنامه، بازی و سرگرمی و هنر، که برای این گروه سنی بهتر است ساختار داستانی داشته باشند) و شعر، برای کودکان پرکشش و سودمند خواهد بود. اگر پس از خواندن کتاب، در ارتباط با موضوع آن، با کودکان فعالیت عملی انجام دهید، انگیزه ی بیش تری برای مطالعه در آن ها به وجود خواهد آمد.برخی از این فعالیت ها عبارت انداز: نمایش خلاق، نقاشی، کاردستی، کلاژ، قصه سازی، کتابسازی، کتابسازی تصویری با کمک بزرگ ترها و تشویق کودک به روایت داستان به زبان خودش. 
خواندن شعرهای خوب کودکانه از شاعران برجسته ی ایرانی همچون محمود کیانوش، پروین دولت آبادی و... اشعارکودکانه ی خارجی نیز برای کودکان بسیار لذت بخش است.
روند خواندن باید پیوسته ادامه داشته باشد و تکرار شود. تنها در این صورت است که خواندن برای کودک به عادت تبدیل می شود و تا پایان عمر با او می ماند . پس هرگز خواندن و مطالعه ی غیر درسی کودکان را بی اهمیت تر از درس خواندن یا مانع درس خواندن آن ها به شمار نیاورید ، زیرا کتاب ها دروازه های دنیای نو را به روی کودکان می گشایند و حامل تجربه ها و دستاوردهای بشری در طول تاریخ هستند.

گردآوری: بخش کودکیاری آکاایران