آکاایران: عادت انگشت داخل بینی کردن کودکان، علل مختلفی داشته و در بین خردسالان عمومیت دارد. آنچه که والدین باید توجه داشته باشند حفظ خونسردی و برخورد صحیح با این موضوع است

کودکانی که به این کار عادت کرده اند گاهی ناخودآگاه انگشت خود را داخل بینی می کنند و بدون توجه به اینکه کجا هستند در منزل، مهد کودک، فروشگاه یا هرجای دیگری و بدون اینکه بابت عملی که انجام می دهند خجالت بکشند، این کار را می کنند.

والدین باید دقت داشته باشند تنبیه و فریاد زدن مشکلی را حل نمی کند. انگشت داخل بینی کردن یکی ازعادت های کودکان است که دلایل متفاوتی دارد از قبیل:

- وجود مقادیر زیادی ماده مخاطی داخل بینی کودک، که خارج کردن آنها برای کودک خوشایند است.

- خشکی بیش از حد بینی، که با خارج کردن مخاط بینی کمی داخل مرطوب تر می شود

- عادت

- خستگی روحی و کسلی

- حرکت ناخودآگاه، یعنی گاهی اوقات کودک حتی متوجه نیست که انگشت داخل بینی اش کرده است

مهم نیست که هر کودکی به چه علت این کار را انجام می دهد آنچه مسلم است این است که این حرکت باید هر چه سریع تر متوقف شود، زیرا این کار باعث پریشانی خاطر می شود و از منظر اجتماعی نیز قابل پذیرش نیست. ضمن اینکه باعث پراکندگی میکروب به اطراف می شود و داخل بینی کودک نیز ممکن است زخم شده و ایجاد عفونت کند.

نحوه برخورد با کودکانی که انگشت در بینی می کنند

چند روش مبارزه با این کار را با هم بررسی می کنیم:

اشکال این عمل را برای کودک شرح دهید

توجه کودک را به کاری که می کند جلب کنید، دستمالی در اختیار او قرار دهید و از وی بخواهید برای تخلیه حفره بینی اش از دستمال استفاده کند. این تذکرات را در صورت نیاز تکرار کنید. اگر انگشت داخل بینی کردن یک عادت تازه در وی است، احتمال دارد چیزی داخل بینی کودک باشد، مانند مخاط اضافه که باعث آزار وی می شود. اگر عادتی است که مدتهاست آن را انجام می دهد، ممکن است ناخودآگاه این کار را انجام می دهد. پس هر زمان که انگشت اش را داخل بینی کرد او را متوجه کنید و از او بخواهید دستش را بشوید.

برایش توضیح دهید که این عادت تمیزی نیست و باعث زخم و عفونت داخل بینی می شود، حتی چون موجب پخش میکروب ها می شود می تواند باعث بیماری دیگران هم بشود.

از ابزار و لوازم موجود برای ترک این عادت کمک بگیرید

محصولات زیادی برای ترک این عادت در فروشگاه ها موجود است اما ساده ترین کار بانداژ کردن انگشت کودک است. به خصوص در مواردی که کودک ناخودآگاه مرتکب این عمل می شود نقش بازدارنده می تواند داشته باشد.

جایگزین کنید

گاهی اوقات کودکان این کار را برای مشغولیت انجام می دهند و برای رفع کسلی و ملولی مرتکب آن می شوند. اگر کودک شما زمان زیادی را بدون حرکت صرف تماشای تلویزیون می کند، مشغولیت دیگری برای او فراهم کنید. چون اگر دستان وی مشغول باشند کمتر تمایل دارد آنها را داخل بینی اش کند.

کمک بگیرید

انگشت داخل بینی کردن در نوع خود نمی تواند موردی جدی و نگران کننده باشد اما اگر دفعتا ایجاد شده باشد و به خصوص اگر همراه مشکلات دیگری مانند شب ادراری بروز کند باید پیگیری جدی تری بشود در این موارد حتما با پزشک متخصص مشورت کنید

نادیده بگیرید

اگر همه این راهها را تست کردید و فایده ای نداشت، این حرکت کودک را نادیده بگیرید فقط همیشه مراقبت کنید ناخن های کودک کوتاه باشد و تیزی های آن را نیز بگیرید.

گردآوری: آکا ایران

منبع :