آکاایران: یک روانشناس گفت: «پرخاشگری» حالتی هیجانی و تابع عوامل جسمانی و روانشناختی است و عوامل ایجاد پرخاشگری در کودکان و نوجوانان می تواند عوامل فردی یا زیستی باشند.

اردشیر یاراحمدی در گفت وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خوزستان، اظهار کرد: وراثت یکی از عوامل پرخاشگری است، وجود هورمون هایی در بعضی افراد ممکن است موجب نمایان شدن نوعی رفتار پرخاشگرانه شود. از طرف دیگر به هم خوردن تعادل شیمیایی بدن نیز می تواند منجر به رفتارهای پرخاشگرانه شود. معمولا هنگامی که در جنس مذکر میزان هورمون تسترون افزایش پیدا کند، رفتارهای خشن و پرخاشگری نیز به تبعیت از آن افزایش می یابند.

وی ادامه داد: از دیگر عوامل فردی؛ نوع تربیت در خانواده، استفاده از وسایل آموزشی و مطالبی است که فرد از محیط خود فرا می گیرد. برخی از این الگوهای غلط را والدین در اختیار فرزندان خود قرار داده اند، با مشاهده این که والدین برای به دست آوردن خواسته های خود از طریق پرخاشگری موفق شده اند، کودک یا نوجوان نیز همین رفتار را برای به دست آوردن خواسته ها انجام می دهند و به این ترتیب کپی برداری از رفتار والدین در فرزندان اتفاق می افتد.

این مدرس دانشگاه افزود: عامل دیگر پرخاشگری فردی، ناکامی افراد است؛ نظریه ای وجود دارد که می گوید انسانی در هنگام ناکامی و نرسیدن به خواسته ها و هدف خود و زمانی که نیازهای روانشناختی خود را ارضا نشده می یابد، آمادگی پرخاشگری را دارد تا شاید از این راه بتواند به خواسته های خود برسد. عمل پرخاشگرانه در موجودات زنده و انسان، روشی برای زنده ماندن است و نیرویی به فرد می دهد که بتواند با شرایط مقابله یا با محیط اجتماعی مبارزه کند.

این روانشناس عنوان کرد: برای کنترل پرخاشگری باید مسایل فردی حل شده و از ناکامی جلوگیری شود، سلامت جسمانی و جایگزینی رفتارهای درست به جای رفتارهای پرخاشگرانه و همچنین آموزش مهارت های اجتماعی و مهارت های زندگی برای کنترل رفتار در هنگام خشمگین شدن، تبعات پرخاشگری را کاهش می دهد.

یاراحمدی افزود: اگر فرزندان هنگام مراجعت به خانه ناراحت و گرفته باشند، نباید از سوی خانواده مورد بازخواست قرار گیرند بلکه والدین باید شرایطی برای فرزندان فراهم کنند تا آنها بتوانند در مورد احساسات و عواطف خود با والدین صحبت کنند. گفت وگو با کودکان و نوجوانان در مورد موضوعاتی که آنها را ناراحت کرده، موجب تخلیه روانشناختی آنها می شود.

وی بیان کرد: رفتارها و طرز فکر همه افراد جامعه از طریق نهادهای اجتماعی مانند خانواده، جامعه و رسانه ها شکل می گیرد، بنابراین محصولاتی مانند فیلم ها و برنامه های رسانه ها که تفکر پرخاشگرانه را ترغیب می کنند، موجب آسیب زایی افراد و جامعه می شود.

یاراحمدی درباره راهکارهای مقابله پرخاشگری در کودکان و نوجوانان با تاکید بر لزوم آموزش صبر، تحمل و بردباری از طریق والدین به فرزندان، گفت: باید سعی کنیم از ناکامی افراد جلوگیری کنیم. والدین باید به فرزندان خود آموزش هایی در جهت رسیدن به خواسته های خود با صبر و حوصله و به دور از عجله کردن، بدهند و به فرزندان خود بیاموزند که برای ارضای نیازهای خود لازم است صبر کنند.

وی گفت: نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که در بعضی مواقع، جامعه رفتارهای خشن را خوب تلقی می کند. ممکن است در یک منطقه یا فرهنگ و قومیتی خاص، افرادی که پرخاشگر هستند، از احترام بیشتری برخوردار باشند. به طور مثال اگر در جایی، فردی با زور بازو یا صدای بلند و رفتارهای هجوم آوری، این رفتارها را در همسالان خود تقویت کرده و دیگران تابع آن فرد شوند، پس گاه فرد با دیدن رفتار پرخاشگرایانه در جامعه، این رفتار را در خود تقویت می کند.

این روانشناس عنوان کرد: در دنیایی زندگی می کنیم که پرخاشگری جزء لاینفک زندگی ما است و هر انسانی ممکن است در طول زندگی هزاران بار عصابی شود که باید روش های تخلیه این هیجان را یاد بگیریم. هنگامی که عصبانی و خشمگین می شویم با یک پیاده روی ساده، با نوشتن هیجانات خود یا نقاشی می توان این هیجان را به صورت سالم تخلیه کرد.

گردآوری: آکا ایران

منبع :