آکاایران: آب آشامیدنی سالم یکی از مهم ترین نیازهای انسان است؛ نیازی که برآورده نشدن درست آن می تواند باعث بسیاری از آسیب ها به بدن انسان باشد. آب آلوده باعث بسیاری از مرگ و میرها در دنیاست و می تواند زمینه ساز ابتلا و انتقال بیماری های پوستی، گوارشی، خونی، قلبی، عروقی، کلیوی و سرطان باشد. کودکان بیشتر از هر قشر دیگری از افراد جامعه به آب سالم نیاز دارند. آب آلوده علاوه بر بیمار کردن آن ها بر رشد مغزی آن ها هم تاثیر منفی می گذارد.

خطر سقط جنین، با مصرف آب ناسالم

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، آب ناسالم و غیربهداشتی سالانه موجب مرگ بیش از یک و نیم میلیون کودک زیر 5 سال بر اثر ابتلا به بیماری اسهال می شود. اگرچه مسئولان استانداری و وزارت نیرو، نیترات موجود در آب تهران را برای سلامت شهروندان بدون خطر بیان می کنند، اما دکتر برنا، پریناتولوژیست و سرپرست گروه بهداشت محیط و حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید: «نیترات و نیتریت موجود در آب براثر ترکیب با آمین موجود در بدن به عامل سرطان زای نیتروزآمین تبدیل می شود. نیترات موجود در هوا و آب، خطر بروز سرطان ها به ویژه سرطان دستگاه اعصاب مرکزی (CNS) را در کودکان و بالغان افزایش می دهد. علاوه بر این، افزایش نیترات مصرفی در مادران باردار خطر سقط جنین را هم زیاد می کند.»

آب سالم کودکان را باهوش می کند

علاوه بر این که وبا و اسهال بر اثر مصرف آب ناسالم شیوع می یابد و می تواند منجر به مرگ و میر کودکان شود، دانشمندان کانادایی در بررسی های خود نشان داده اند که آلودگی آب های زیرزمینی به فلز منگنز و استفاده از این آب ها برای نوشیدن، می تواند ضریب هوشی کودکان را کاهش دهد. این دانشمندان تجمع منگنز موجود در آب شیر خانه های مختلف را در کنار میزان تجمع فلزات آهن، مس، سرب، روی، آرسنیک، منیزیم و کلسیم اندازه گیری کردند و سپس یک سری تست هوش که برخی پارامترهای شناختی، حرکتی و رفتاری را ارزیابی می کردند از این کودکان گرفتند. محققان توضیح دادند که ضریب هوشی(IQ) در کودکانی که از آب های با حداکثر تجمع منگنز بالای 20 درصد مصرف می کردند به طور متوسط 6 درصد کمتر از هوش کودکانی بود که از آب با منگنز کم یا بدون منگنز می نوشیدند.

مراقب کلیه های کوچکشان باشید

متخصصان می گویند مصرف آب تاثیر مهمی در پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه در کودکان دارد. دکتر حسن اتوکش، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران می گوید: «مصرف زیاد آب به دلیل این که باعث رقیق شدن ادرار و کاهش غلظت ادرار می شود، مهمترین تاثیر را در پیشگیری از سنگ کلیه در کودکان دارد.» به طور کلی در کودکان زیر 2 سال، به علت رشد سریع کودک، میزان اسید اوریک ادرار بسیار بالاست و به همین علت این دسته از کودکان در مقایسه با بالغان یا کودکان بالای 2 سال، بیشتر در معرض ابتلا به سنگ های کلیوی قرار دارند. اگر مصرف مایعات و آب در کودکان در این سن کم باشد باعث به هم چسبیده شدن مواد اسیدی داخل ادرار شده و در نهایت منجر به سنگ کلیه می شود. در واقع این وظیفه والدین است که با مصرف مایعات و به خصوص آب در کودکان را افزایش دهند تا از بروز سنگ های کلیوی پیشگیری شود. رنگ طبیعی ادرار شفاف و به رنگ آب است و باید مصرف آب آن قدر بالا باشد تا ادرار رنگ طبیعی به خود بگیرد.

دستگاهی برای تولید آب سالم

دستگاه های تصفیه آب خانگی «تراست واتر»، در آشپزخانه منازل نصب می شوند و درست در لحظه مصرف، آب آشامیدنی را تا درصد خالص می کنند. این دستگاه ها با استفاده از فناوری اسمز معکوس (RO) تمامی آلاینده های محلول در آب، مانند کلر باقیمانده، نیترات، سموم و حشره کش ها، آرسنیک، سرب و ... را از آب جدا کرده و آبی سالم و گوارا در اختیار خانواده ها قرار می دهد. زنگ آهن جدا شده از لوله های فرسوده و قدیمی توسط این دستگاه ها به طور کامل از آب جدا می شود و کاهش سختی و سنگینی آب، باعث جلوگیری از ایجاد رسوب در کتری، قوری، سماور و اتوهای بخار می شود. این دستگاه ها تمام آلاینده ها را از آب جدا می کند و آبی گوارا و سالم در اختیار خانواده ها قرار می دهد. آبی که به کودکان شما صدمه نمی زند و باعث سلامت رشد جسمی و فکری آن ها می شود.

گردآوری: آکا ایران

منبع :