احساس های غم و ناراحتی در مقابل از دست دادن عزیزان یا شغل، یک پاسخ عادی است. با این حال، وقتی این احساس های نامناسب، افراطی و مخل کارآیی می شود، از آن ها به عنوان «اختلال خلق» یاد می شود. درواقع افسردگی به قدری متداول است که گاهی از آن به عنوان «سرماخوردگی روان پزشکی» یاد می شود. به طور کلی افسردگیِ طبیعی و متعادل در انسان، واکنشی است نسبت به یک عامل بیرونی که فرد از آن آگاه است و محرومیت آن را آگاهانه درک می کند.

اختلال افسردگی، فقط مختص بزرگسالی نمی باشد و از شایع ترین اختلال هایی است که در کودکی شناخته شده است. کودکانی که در معرض ابتلا به افسردگی قراردارند، چه درباره ی مشکلات خود و چه درباره ی مشکلات جهان، بدترین سناریوی ممکن را در ذهن می آفرینند و به طرف منفی ترین تعبیر از وقایع سوق پیدا می کنند. برای آنان تصور وقایع خوش بینانه، دشوار است.

برخی از کودکان افسرده، نشانه های کلاسیک افسردگی شامل غمگینی، اضطراب، بی قراری و مشکلات در خوردن و خوابیدن را نشان می دهند، در حالی که برخی دیگر، مشکلات و دردهای جسمانی را نشان می دهند که به درمان های متداول پاسخ نمی دهند.

افسردگی به بازدهی فرد در محل کار یا تحصیل، لطمه ی جدی وارد می کند و حتی سلامت جسمانی فرد را به خطر می اندازد. افراد افسرده، بیش تر روزهای خود را به بدی سپری می کنند. برای مثال کودک می خوابد اما نمی آساید، غذا می خورد در حالی که گرسنه نیست، گاهی سردرد دارد و خسته می نماید، هنگامی که خانواده یا دوستان می خواهند با او سخن بگویند، گوش نمی دهد و یا دوست دارد تنها باشد، به این می اندیشد که در گذشته چه کارهایی انجام داده و... شاید افراد عادی هم این نشانه ها را داشته باشند اما فرد افسرده برای هفته ها، ماه ها و حتی سال ها این نشانه ها را دارد. بعضی از افراد افسرده، اقدام به خودکشی هم می کنند.

نشانه های افسردگی در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان، به طور تقریبی یکسان است اما ویژگی های این نشانه ها، با افزایش سن، تغییر می کند. کودکان به ویژه در رده ی سنی پیش دبستانی، نمی توانند احساسات خود را از راه زبان بیان کنند بنابراین نشانه های افسردگی را باید از رفتار آنان دریافت؛ بی احساسی، کناره گیری از مادر، خستگی و بیماری های جسمی بدون دلیل فیزیکی و مسائل دیگر مانند تعارضات و ناسازگاری های خانوادگی، انتقادهایی که به آنان وارد می شود، عدم پیشرفت آموزشی و... منجر به افت عزت نفس در کودک می شود. نشانه های کودکان افسرده در این رده ی سنی، به شکل اختلال های اضطرابی (ترس از مدرسه و اختلال اضطراب جدایی)، شکایت های جسمی (سردرد و دل درد) و آسیب پذیری (جاروجنجال و دیگر مشکلات رفتاری) بروز می کند.

افسردگی کودکی ممکن است به عوامل شیمیایی، روان شناختی یا ترکیبی از هر دو مربوط باشد. عوامل گوناگونی در ایجاد افسردگی کودکی نقش دارد ازجمله ژنتیک، عوامل زیستی، روان شناختی و محیط که عوامل محیطی شامل شیوه ی برخورد با کودک، محیط زندگی او، فقر، راندن کودک از خود، غفلت از کودک، مرگ یکی از عزیزان، افسرده بودن پدر و مادر، ازدواج مجدد پدر و مادر، تعداد خواهر و برادر، جایگاه اقتصادی و اجتماعی خانواده، طلاق و ترکیب خانواده می باشد. پژوهش ها نشان داده اند کودکانی که بیش از 6ساعت به تماشای تلویزیون می نشینند، بیش تر در معرض ابتلا به اختلال های اضطرابی، پرخاش گری و نیز افسردگی هستند.

نشانه های افسردگی عبارتند از:

- خلق افسرده در بیش تر اوقات روز، با احساس درونیِ غمگینی یا پوچی مشخص می شود، برای مثال گریان به نظر می رسد. در کودکان و نوجوانان، بیش تر، خلقِ تحریک پذیر دیده می شود.

- کاهش آشکار علاقه یا لذت در تمام فعالیت ها

- کاهش چشم گیر وزن، بدون قصد رژیم یا افزایش وزن (بیش از 50 درصد تغییر در یک ماه) یا کم و زیاد شدن اشتها

- کم خوابی یا پرخوابی

- خستگی و بی رمقی

- احساس بی ارزشی یا گناه مفرط

- کاهش توانایی تفکر و تمرکز یا سردرگمی

- افکار تکراری درباره ی مرگ (نه فقط هراس از مرگ)، اندیشه ی مکرر در مورد خودکشی یا کشیدن نقشه یا اقدام برای خودکشی

- نشانه های منجر به ناراحتی یا افت قابل ملاحظه ی بالینی در عملکرد اجتماعی و تحصیلی

- نشانه های ناشی از اثرات فیزیولوژیکی مستقیم یک ماده (مانند مواد مخدر یا دارو) یا عارضه ی طبی عمومی (مانند پرکاری غده ی تیرویید)

این نشانه ها، تنها ملاک های افسردگی نیستند. نشانه های جسمانی هم در این گروه، بسیار گسترده است. سردرد و دل درد، ازجمله ی این نشانه ها می باشد.

همبودی

مفهوم همبودی در علم روان پزشکی، بسیار مهم است. همبودی به این معناست که اختلال های خاصی با هم در یک فرد رخ می دهد. بسیار دیده شده که یک فرد افسرده، مبتلا به اختلال روانی دیگری هم می باشد. براساس تحقیقات دانشمندان، حدود 40 تا 70درصد کودکان افسرده، دست کم یک اختلال روانی دیگر را هم تجربه می کنند. اختلال هایی که ممکن است با اختلال افسردگی کودکی همبود شوند، شامل اختلال های اضطرابی، نارسایی بیش فعالی، وسواس اجباری، افسردگی، پرخاش گری، اختلال های شخصیت، اختلال خوردن، نافرمانی و لج بازی، اختلال یادگیری، استرس پس از سانحه و... می باشد.

درمان

در خصوص افسردگی کودکان، هرچند همواره پیش گیری اولیه، کارآمد و مؤثر نبوده، ولی شواهد نشان می دهد پیش گیری ثانویه (مداخله های درمانی) می تواند مشکلات روانی و اجتماعی آن را به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهد.

هنگامی که در کودک مشخصات بیماری دیده شد، باید به سرعت درمان صورت گیرد. شکایات افسردگی ممکن است پیامد اختلالی دیگر باشد، برای مثال شب ادراری، هراس از مدرسه، بیش فعالی، پرخاش گری و... در چنین مواردی، درمان باید نخست به منظور کاهش این اختلال ها صورت گیرد. پس از برطرف شدن این مسائل، اگر افسردگی هم چنان پایدار باشد، باید درمان با هدف رفتارهای افسردگی خاص، مورد توجه قرارگیرد. روند درمان جامع اختلال افسردگی کودکی، آموزش درمانی، دارودرمانی، روان درمانی، خانواده درمانی و رفتاردرمانی می باشد.

دارودرمانی

یکی از درمان های اصلی بزرگسالان یعنی استفاده از داروهای ضدافسردگی، برای کودکان، بی اثر شناخته شده است.

درمان روان تحلیلی

به طور کلی هدف این روش درمان، ایجاد تغییر در ساختمان شخصیتی فرد است نه فقط رفع علائم افسردگی.

روان درمانی

در درمان اختلال افسردگی کودکی، روان درمانی می تواند مؤثر باشد، به خصوص در پرداختن به مسائل بین فردی، روان درمانی همراه دارودرمانی، می تواند نتایج بهتری داشته باشد. محققان تأثیر مثبت روان درمانی بر درمان افسردگی کودکی را تأیید کرده اند.

درمان شناختی– رفتاری

پژوهشگران بر اثربخشی روش درمان شناختی– رفتاری تأکید دارند و طی بررسی های خود، به این نتیجه رسیده اند که روش های مداخله ای شناختی- رفتاری در کنار دارودرمانی، به احتمال زیاد اثرات مفیدتری بر درمان افسردگی کودکی خواهد داشت.

خانواده درمانی

این روش، به طور معمول درمان اولیه ی اختلال افسردگی کودکی نیست اما به بیمار برای کاهش و مقابله با فشار روانی کمک می کند. این روش، نقش کودک افسرده را در رفاه روانی خانواده بررسی می کند.

سایر روش های درمانی

دانشمندان بر مداخله های جسمانی متعدد مانند نوردرمانی و الکتروشوک درمانی در مواقع لزوم نیز اشاره دارند. راه های درمانی دیگر، شامل استفاده از امگا3، هنردرمانی، تکنیک های حواس پرتی، کتاب درمانی، ریلکسیشن ، ویتامین ث و... می باشد. به طور کلی وجود برخی رویکردهای درمانی در کنار هم می تواند نتایج بهتری داشته باشد.

آکاایران: اختلال افسردگی کودکی

منبع : مجله شادکامی و موفقیت - نسرین انصاری- کارشناس ارشد روان شناسی و آموزش کودکان

منبع :