آکاایران  

 

با اینکه این مسئله را نمی توان انکار کرد، اما نباید میزان اهمیتی که پدران برای دخترانشان دارند را از نظر دور داشت. حتی اگر تفاوت سنی زیاد یا روابط رسمی تری با هم داشته باشند، باز هم نقش پدرها در زندگی دختران و شخصیت، باورها و تصورشان از جنس مخالف و یافتن هویت جنسی ، بسیار حائز اهمیت است. یکی از موضوعاتی که پدران می توانند در آن نقش جدی و اصولی بازی کنند، موضوع حیا، حجاب و عفاف در میان دختران است. باحجاب بودن یک دختر به عوامل بسیاری وابسته است که نقش تربیتی خانواده یکی از پررنگ ترین آنهاست. پدر خانواده برای اینکه دختری باحجاب، عفیف و باحیا داشته باشد تنها وظیفه اش نه گفتن های بی رویه نیست. راه باحجاب شدن دختران، از کودکی یک دختر آغاز شده و تا جوانی او ادامه دارد. در ادامه به برخی رفتارهای پدرانه و اثرات آن بر حجاب دختران خواهیم پرداخت.

به انتخاب خودتان دقت کنید

قبل از هر چیز نیاز است که شما همسری را انتخاب کرده باشید که معتقد به حجاب باشد و آن را رعایت کند. انتخاب فردی که اعتقادی به این مسئله ندارد یا در رعایت آن دچار مشکل است به این امید که «درستش می کنم» کار عقلانی ای نیست. بچه ها اهل تقلیدند، قبل از آنکه بتوانند درباره چیزی فکر کنند و براساس عقل شان آن را پذیرفته و انجام دهند، نگاه کرده و تقلید می کنند. پس خیلی نمی توانید توقع داشته باشید که دختر مادری که به حجاب اعتقادی ندارد، محجبه بار بیاید.

حجب و حیا را در او تشویق کنید

دختر شما برایش مهم است که شما چه نظری درباره کارها و رفتار او دارید. اگر شاهد حساسیت و قدرشناسی شما در ارتباط با حجاب باشد، طبعا به آن علاقه مند خواهد شد. چه اشکالی دارد که بارها و بارها عفت، حجاب و متانت همسر و دخترتان در موقعیت های مختلف را با روش ها متنوع تشویق کنید. خریدن یک شاخه گل و با گفتن جملاتی مثل «من به تو افتخار می کنم»، «رفتارت را که دیدم به خودم بابت داشتنت بالیدم»، « از اینکه دختر/ همسری مثل تو دارم بسیار خوشحال و شاکرم» و... می تواند قوت قلب خلل ناپذیری به زن های زندگی تان بدهد.

صحبت کنیم

گفتن از اثرات حجاب و مضرات بی حجابی از سمت شما که مرد هستید، برای دخترتان مفهوم تازه تری دارد. پس اجازه دهید با نگاه شما به مسئله نگاه کند و با دیدباز و منصفانه تر و به دور از جنجال و جوگیری ماجرا را بررسی کند. پس با آرامش با دخترتان صحبت کنید، مثال بیاورید، اثرات و مضرات را بگویید و از تجارب تان برایش تعریف کنید.

ادب کلام را رعایت کنید

حجاب و عفاف رابطه مستقیمی با ادب کلام دارد. مطمئنا یک دختر محجبه و عفیفه، حجابش تنها منحصر به پوشش اش نمی شود، یکی از بارزترین مظاهر حجاب، نوع و محتوای کلام است. بنابراین زمانی که با دخترتان به گفت وگو می نشینید و وقتی که در محیط خانواده حضور دارید، کلام تان باید با محل کار و در جمع دوستانتان تفاوت هایی داشته باشد، حتی جنس کلامی که هنگام صحبت با پسرتان دارید، با زمان گفت وگو با دخترتان باید فرق کند.

دخترتان را در آغوش بگیرید

شما نخستین و قدرتمندترین تکیه گاه برای دخترتان هستید. بسیاری از ناهنجاری های اخلاقی که در دخترتان بروز می کند ناشی از کمبود محبت و نداشتن پشتیبانی قوی و عاطفی است. شاید شما به عنوان یک مرد نتوانید این مسئله را به خوبی درک کنید اما اگر پدری مهربان، صبور، قوی و همدل باشید، نصف راه را در تربیت دخترتان رفته اید. بنابراین از در آغوش کشیدن دخترتان احساس شرم نکنید. او را بارها و بارها در آغوش بگیرید، ببوسید و مورد عنایت و محبت پدرانه خودتان قرار دهید.

منبع محبت باشید

یکی از علل گرایش به بی حجابی و داشتن آرایش های تند و زننده، نیاز به توجه و جلب محبت از سمت جنس مخالف است. بله، زن ها دوست دارند که زیبایی شان مورد توجه و ستایش قرار بگیرد اگر شما این توجه و محبت را به دخترتان داده باشید، نیاز او را مرتفع کرده اید. زیبایی هایش را ببینید، به زبان آورید؛ «چه موهای زیبایی داری»، «چه چشم های پاک و معصومی داری»، «چقدر با این لباس زیبا شده ای» و... این محبت و تعریف ها اعتماد به نفس را در دخترتان تقویت می کنید. در گفتن این جملات سعی کنید طوری از دخترتان تعریف کنید که تنها به زیبایی ظاهری تکیه نکنید، زیبایی ظاهر و صفات عالیه او را به هم گره بزنید.

قانون پوشش در خانه

در چهاردیواری خانه و در میان خانواده، همه محرم اند، بنابراین قوانین حجاب، برداشته می شود اما این به معنای بی قانونی نیست. مطمئنا قوانین پوشش در میان همسران، خواهر و برادر، پدر و دختر، پسر و مادر، تفاوت ها و خط و مرزهایی دارد.. به دخترتان آموزش دهید که در میان محارم هم باید حدود و خط مرزهایی را رعایت کند. این آموزش ها مستلزم این است که خودتان هم اهل رعایت باشید و با این استدلال که «من که باباشم» به حریم شخصی او وارد نشوید. زمان ورود به اتاقش در بزنید و عنوان کنید که در زدن تان برای این بوده که مطمئن شوید او آمادگی ظاهری ورود شما را هم دارد.

آزادی در خانه

در محیط خانه و خانواده آنقدر سختگیر نباشید که دخترتان به دنبال راه فراری برای نفس کشیدن باشد. به هر حال نوع پوشش در خانه و در میان خانواده باید تفاوت هایی با بیرون از خانه داشته باشد. اگر چه رعایت حدومرزها هم اهمیت دارد. با توجه به این موضوع، اگر دخترتان به لوازم و لباس هایی علاقه دارد که استفاده از آنها در بیرون از خانه و در مقابل نامحرم، محل اشکال است، چه عیبی دارد که اجازه دهید از آنها در خانه استفاده کند و از زیبایی اش لذت برده و سرشار شود و دیگر نیازی به خودنمایی در بیرون از خانه نداشته باشد . حتی در خرید آنها پیشقدم شوید اما موقعیت استفاده از آنها را برایش بگویید تا متوجه حد و مرزها شود.

نگاهتان را حفظ کنید

جمله «خواهرم حجابت، برادرم نگاهت» شاید خیلی به گوش تان خورده باشد، آنقدر که دیگر چندان به آن فکر نکنید و این وابستگی جدانشدنی را نادیده بگیرید. اگر می خواهید جامعه ای با زنان عفیف و باحیا و محجبه داشته باشید، اگر آرزویتان داشتن دختری است که متانت و وقار و حجابش باعث افتخارتان باشد، باید به عنوان یک مرد، پدر و همسر، نگاهتان را حفظ کنید و به حجاب و حریم همه زنان جامعه به اندازه مادر، خواهر، دختر و همسر خودتان احترام بگذارید.همشهری انلاین

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید آکا ایران نیست .


دخترهای بابایی
 -آکا
دخترهای بابایی
 -آکا
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره آکا ایران مراجعه نمایید .

منبع :