آکاایران: بابونه برای آرامش و از بین بردن درد نوک سینه بسیار موثر است. خاصیت ضد التهابی آن هم برای از بین بردن التهاب و ورم نوک سینه در دوران شیردهی مفید است.

آکا ایران

درد نوک سینه و گاهی ترک آن در دوران شیردهی یک مشکل شایع است که تقریبا دو سوم مادران شیرده با آن روبه رو می شوند. معمولا علت های مختلفی برای این مشکل شایع در مادران شیر ده وجود دارد از جمله اینکه نوزاد هنوز نمی تواند به خوبی نوک پستان را بگیرد و مادر دچار درد می شود به ویژه که نوک پستان در این دوران خود به خود به خاطر عملکرد هورمونهای زنانه دردناک هم هست. پوشیدن سینه بند با سایز های کوچکتر هم اشتباه دیگری است که زنان بارداری و یا شیرده انجام می دهند. حالت اشتباه شیر دادن هم ممکن است این مشکل را تشدید کند. درد نوک سینه معمولا با مشکلاتی مثل خارش شدید، خشکی نوک پستان، تورم و حساسیت به لمس و دهان نوزاد همراه باشد که این بهترین و زیباترین لحظه هر مادر را برایش غیر قابل تحمل می کند.

علاوه بر دوران شیردهی زمان های دیگری هم هست که نوک سینه زنان دردناک و حساس می شود. این دوران ها معمولا به خاطر اختلالات هورمونی است مانند دوران قاعدگی، دوران یائسگی، دوران حاملگی . اما هیچ کدام به اندازه دوران شیردهی آزار دهنده نخواهد بود. بهترین کار در این زمان استفاده از درمان های خانگی برای درد نوک سینه است چون در دوران شیردهی هر گونه ماده شیمیایی برای نوزاد خطرناک است. این درمانهای خانگی درد نوک سینه در دوران شیردهی را انجام دهید تا بیشترین لذت مادر شدن را ببرید.

شیر مادر
بهتر است بدانید یکی از درمان های درد نوک سینه خود شیر مادر است. شما می توانید از شیر مادر نوک سینه را همیشه با شیر مادر مرطوب کنید و بگذارید در هوای آزاد شیر خشک شود. شیر مادر سرشار از آنتی باکتریال است و خاصیت آرام بخشی دارد.

سرکه سیب
باز هم سرکه سیب، جالب است بدانید که از درمان های قدیمی درد نوک سینه در دوران شیردهی سرکه سیب طبیعی بوده است. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک فنجان آب ولرم بریزید. بعد از شیر دادن نوزاد یک پنبه را داخل محلول زده تا سرکه و آب را جذب کند. اضافی محلول را بچلانید و به آرامی پنبه را به نوک سینه بزنید. این کار نوک سینه را از هر گونه آلودگی محفوظ می دارد. بعد روغن نارگیل طبیعی( برای اطمینان می توانید خودتان روغن نارگیل درست کنید) را روی نوک سینه به آرامی ماساژ دهید.

برگ ریحان
ریحان و برگ ریحان خاصیت آرام بخشی دارد و برای هر نوع پوستی مناسب است. برای درد نوک پستان هم مرحم ریحان خاصیت آرام بخشی دارد. برگهای ریحان را بعد از شستن در مخلوط کن بریزید تا حالت خمیری پیدا کند. خمیر را روی نوک پستان بگذارید تا خشک شود و بعد قبل از وعده شیر نوزاد نوک سینه را با آب ولرم بشویید این کار را روزی چند بار انجام دهید تا دردتان آرام شود.

گل همیشه بهار (کالندولا)
روغن یا خمیر گل همیشه بهار برای درمان عفونت و درد و التهاب بسیار مفید است. به ویژه اینکه خاصیت ضد باکتریایی دارد. خمیر گل همیشه بهار را روی نوک سینه ها بگذارید و یا روغن آن را به نوک سینه بمالید.بگذارید خشک شود و بعد با آب ولرم بشویید این کار را چندین بار در روز انجام دهید.

بابونه
بابونه برای آرامش و از بین بردن درد نوک سینه بسیار موثر است. خاصیت ضد التهابی آن هم برای از بین بردن التهاب و ورم نوک سینه در دوران شیردهی مفید است. دو عدد چای کیسه ای را بگذارید در آب جوش ۱۰ دقیقه بماند. آنها را از آب خارج کنید وفشار دهید تا آب اضافه اش گرفته شود. بعد این کیسه ها را روی نوک سینه بگذارید تا یک ربع ساعت بماند و بعد به آرامی نوک سینه را با آب ولرم بشویید.

یادتان باشد مدام سینه را با روغن های طبیعی و گیاهی ماساژ دهید تا خشک نشود. برای داشتن سینه سالم و شیر کافی غذاهای حاوی ویتامین C زیاد مصرف کنید. بعد از شیر دادن بلافاصله سینه بند نبندید.همیشه موقع شیر دادن از دو سینه شیر بدهید تا فشار به یک سینه وارد نشود. یادتان باشد که برای جلوگیری از مشکلات شیر دهی باید شیوه درست شیر دادن را بیاموزید به این عکس نگاه کنید و مراقب باشید که نوازدتان چطور نوک سینه را میگیرد اگر به روش اشتباه باشد درد و سوزش و التهاب نوک سینه اجتناب ناپذیر است.

نمک و آب
شاید باورتان نشود اما آب نمک یکی از راحتترین و موثرترین درمان های درد نوک سینه است. یک قاشق چایخوری نمک را در آب ولرم بریزید و هم بزنید . حالا نوک سینه را در این محلول قرار دهید تا آب نمک را جذب کند به مدت ۱۰ دقیقه نوک سینه را در آب نمک بگذارید وبعد بگذارید نوک سینه به صورت طبیعی خشک شود. بعد از مدتی می توانید با روغن های طبیعی مثل کنجد، نارگیل و یا بادام نوک سینه را چرب نگه دارید تا ترک نخورد.

روغن درخت چای
یک راه موثر دیگر روغن درخت چای است. روغن درخت چای برای درمان خانگی درد نوک پستان بسیار استفاده می شده است. کافیست چند قطره روغن چای را داخل کمی آب ولرم بریزید. پنبه را در آن خیس کنید و کمی بچلانید تا آب اضافه گرفته شود و به آرامی به نوک سینه بمالید . بگذارید محلول روی نوک سینه به صورت طبیعی خشک شود و بعد با آب ولرم بشویید. این کار را در روز چند بار انجام دهید نتیجه می گیرید.

روش درست گرفتن سینه توسط نوزاد
این درمانهای خانگی برای کاهش درد و التهاب نوک سینه در دوران بارداری بدون عوارض هستند می توانید هر چند بار که امکانش را دارید انجام دهید.

آکاایران: درد نوک سینه در شیردهی، درماننی نی بان

منبع :