آکاایران: با خبرچینی کودکان چیکار کنیم ؟

آکاایران: راهکارهایی برای تربیت و رشد کودکان رازدار

با خبرچینی کودکان چیکار کنیم ؟

اختصاصیآکا ایران:  

شاید کودک شما هم راز دار نباشد و تمام مسائل و مکالماتی که در خانه رد و بدل می شود را با دیگران در میان بگذارد، حتی ممکن است به خاطر خبر چینی های  او بین شما و اطرافیان تان کدورت ایجاد شود. اگر می خواهید کودکان راز داری داشته باشید ، ادامه مطلب را از دست ندهید.

نیاز به جلب توجه را در کودک تامین کنید 

بعضی از کودکان به دلیل نیاز به جلب توجه دیگران خصوصا والدین شان دست به افشای رازها می زنند و  هدف شان از این کار آبرو ریزی یا انتقام از آنها نیست . در این شرایط باید برای افزایش اعتماد به نفس و جلب توجه از راهی مثبت اقدام کنید . وقتی به او یاد دهید که از طریق انجام کارهای مثبت چون ورزش  ،نقاشی ، داستان گفتن و ... خود را نشان دهد ، دیگر انگیزه ای برای جلب توجه از طریق منفی چون افشای راز نخواهد داشت . از طرفی در زمان ها و مکان های مختلفی به او توجه کنید تا دیگر انگیزه ای برای جلب توجه نداشته باشد . وقتی در هر زمانی او را تشویق کنید ، به او توجه کنید ، او را در آغوش بگیرید ... کودکانی با روحیه سالم و آرام تربیت خواهید کرد که دیگر نیازی به جلب توجه نخواهند داشت .

به کودک تان اطمینان داشته باشید

وقتی کودک تان از روی اعتماد رازی را با شما در میان می گذارد و شما این راز را به همسرتان می گویید ، مطمئنا دیگر به شما اعتماد نخواهد کرد و حرف هایش را همیشه از شما پنهان می کند . باید در هر شرایط رازهای او را پیش خود حفظ کنید تا این اعتماد از بین نرود . البته به طور طبیعی باید مشکلات و رازهای فرزندتان را با همسرتان در میان بگذارید و با هم مشورت کنید اما این مشورت باید در زمانی انجام شود که کودک متوجه نشود و اعتمادش را از دست ندهد  . کودکان باید در همان سال های اولیه زندگی شان متوجه شوند که اگر رازهای دیگران را برملا کنند ، دیگر هیچ کسی به آنها اعتماد نخواهد کرد و در مقابل اگر امین اسرار باشند همیشه مورد اعتماد دوستان و خانواده شان خواهند بود .

رازداری را با بازی به او بفهمانید

بازی کردن باعث آموزش و فهماندن اطلاعات مهم و اساسی به کودکان می شود . می توانید با آرامش و در قالب بازی راز داری را به او آموزش دهید . برای مثال اسباب بازی را در جایی پنهان کنید به طوری که تنها شما و کودک تان بداند ، بعد از آن از کودک بخواهید در این باره با کسی صحبت نکند زیرا این یک راز است . اگر کودک توانست برای چند ساعت به کسی حرف نزند او را تشویق کنید و به او بگویید : خیلی خوب است که توانستی راز را پیش خود حفظ کنی و به او جایزه دهید .

از اطرافیان تان کمک بگیرید

به اطرافیان سفارش کنید وقتی کودک تان نزد آنها رازی را برملا می کند ، به حرف های آنها گوش ندهند . وقتی کودک نتواند با این کار نیاز به جلب توجه را در خود تامین کند ، برای ترک آن تشویق خواهد شد.

تربیت فرزندان

با کودک تان صحبت کنید

بعد از افشای راز توسط کودک تان در زمانی مناسب و در خلوت خود ، بدون عصبانیت و با آرامش و دلسوزی ، درباره احساسات و نگرش خود درباره این رفتار کودک حرف بزنید . برای مثال به او بگویید : از فضولی و برملا کردن رازها توسط او ناراحت هستید و در صورتی که این کار تکرار شود چندساعتی با او حرف نمی زنید .

نباید کودک تان را تنبیه کنید

بعد از اشتباه کودک به او نگویید: دیگه مامانت یا بابات نمی شوم، دیگه دوستت ندارم، از این به بعد خواهر یا برادرت را دوست دارم و .... این جملات تنها امنیت روانی کودک را به خطر می اندازد.

باید میان شخصیت کودک و رفتار او تمایز قائل شوید. برای مثلا نباید از کودک ابراز ناراحتی و تنفر کنید بلکه باید کار زشت او را مورد نهی قرار دهید. برای مثال به او بگویید: من تو را خیلی دوست دارم اما از این کار و افشای رازت خیلی ناراحت شدم.

اگر کودک باز هم به این کار ادامه داد ، تنبیه به روش محروم سازی را درباره او اجرا کنید. مثلا به او بگویید: به دلیل این که کار زشتی انجام دادی و حرف های خانه را برای دیگران تعریف کردی، نباید تا چند روز با کامپیوتر بازی کنی. در کمال آرامش و بدون عصبانیت بازی های رایانه ای را از جلوی چشمانش بردارید و به گریه و التماس های او توجه نکنید. با مهربانی و قاطعانه بگویید: پیش از این به تو هشدار داده بودم و به دلیل این که به حرفم گوش ندادی، به این تنبیه دچار شدی.

نباید کودک خبرچین را تحقیر کنید

باید آبروی کودک خبرچین تان را حفظ کنید و هیچ وقت رفتار ناپسندش او را تهدید ، تنبیه ، تحقیر و توبیخ نکنید . این کارها باعث می شود کودک کینه به دل بگیرد و به خاطر رفتارهای خشن شما کار اشتباهش را تکرار کند . مثلا اگر جلوی دیگران رازهای شما را بر ملا می کند ، او را سرزنش و تحقیر نکنید ، دست او را نکشید ، عصبانی نشوید ، فحش ندهید و یا او را متهم به دروغ گویی نکنید .

سنجیدگی رفتار کودک تان را باور کنید

باید به کودک تان اعتماد داشته باشید و به او بگویید که می دانید او باهوش است و می تواند در مواقع لزوم رفتارهای خوبی از خود نشان دهد . درست نیست به خاطر ترس از خبر چینی کودک تان ، او را از کسب اطلاعات راجع به خانواده محروم کنید . باید بدانید که همواره آموزش کارهایی که نباید انجام شوند ، خیلی سخت است و ضمیر ناخودآگاه نمی تواند کلمات منفی چون نکن و نگو را تجزیه و تحلیل کند . پس برای آموزش کودک تان هیچ وقت از کلمات منفی استفاده نکنید . مثلا به جای این که بگویید : من می دانم که مثل همیشه نمی توانی جلوی زبانت را بگیرید و به خبر چینی عادت کرده ای ، به او بگویید : من مطمئنم که اگر کسی راجع به خانواده مان از تو سوال کنی می گویی من اطلاع ندارم و باید از پدر و مادرم بپرسید. بهتر است حس عزت نفس و خودباوری و روحیه رازداری او را به روش های دیگری چون نمایشنامه، قصه گویی، کارتون ها و فیلم های مفید تقویت کنید. زیرا وقتی کودکان را به خاطر چیزهایی که یاد گرفته اند یا مهارت کسب کرده اند تحسین کنید، او احساس امنیت شخصی بیشتری خواهد داشت و سعی می کند مرتکب خطای عمدی نشود.

منبع :