آکاایران: بهترین سن آموزش زبان 8 سالگی است

آکاایران: اصرار والدین برای یاد دادن زبان انگلیسی به کودکان !

بهترین سن آموزش زبان 8 سالگی است

اختصاصیآکا ایران: 

امروزه والدین بیشتر از قبل به فکر تربیت و آینده کودکان شان هستند. البته در گذشته هم تربیت بچه ها مهم بود اما برنامه ریزی دقیقی در این باره وجود نداشت. اما امروزه والدین از همان زمان تولد برای کودک شان برنامه ریزی می کنند و آموزش های زیادی چون آموزش ورزش، موسیقی، زبان و ... را برای او تدارک می بینند.

شاید بچه 6 ساله ای را ببینید که زبان انگلیسی متوجه می شود و حتی می تواند زبان فرانسوی حرف بزند و این مساله خیلی هم عجیب نیست . آموزش زبان از جمله کارهای مورد علاقه والدین برای تربیت و رشد فرزندان شان است و اغلب مصرند که کودک از سنین پایین قبل از مدرسه به زبان هایی جز فارسی مسلط شود . اما آیا این آموزش ها برای کودک مفید خواهد بود یا برای سن او زیاد است ؟ چه سنی برای یادگیری زبانی جز زبان مادری برای کودک مناسب است و آیا آموزش زبان قبل از سن مدرسه یادگیری کودک را تحت تاثیر خود قرار نمی دهد ؟

در این باره با سمیه اسلامی ، روانشناس عمومی صحبت کردیم . خانم دکتر سمیه اسلامی درباره لزوم آموزش زبان در سنین پایین بیان کرد : خیلی خوب است که از سن پایین زبان های غیر از زبان مادری را آموزش ببینیم اما امروزه آموزش زبان بیش از این که خواست کودک و مناسب سن او باشد ابزاری برای حسادت ، چشم و هم چشمی و رفع کمبودها و نقایص دوران کودکی والدین شده است . والدین ممکن است برای رفع عقده های خود برای کودک شان برنامه ریزی های عجیب و غریب داشته باشند، در حالیکه باید ابتدا تکلیف شان را با خود مشخص کنند و ببینند از زبان آموزی کودک چه هدفی دارند و بعد برای او برنامه ریزی معقولی داشته باشند. والدین می توانند در این باره با متخصصان و کارشناسان مشورت کنند و حتی آموزش فرزندشان را تحت نظر مشاور جلو ببرند.

دکتر اسلامی درباره سن مناسب کودک برای شروع زبان آموزی بیان کرد : کودک از 3 سالگی می تواند به صورت همزمان سه زبان را یاد بگیرد . البته با روش های آموزشی جدید کودک آسیب بیشتری می بیند . باید آموزش زبان آموزی در حد مکالمه ساده  و دور از قواعد باشد زیرا با روش های نوین تا وقتی که کودک به مرحله قواعد می رسد به مدرسه می رود و با روش زبان آموزی رو به رو می شود که این مساله در یادگیری او تداخل ایجاد می کند .

پس با توجه به این شرایط بهترین زمان برای یادگیری زبان آموزی کودکان سن 8 -9 سالگی است زیرا در این سن کودک زبان فارسی را یاد گرفته و حالا می خواهد وارد دنیای زبان های خارجی شود.

این روانشناس عمومی درباره والدینی که دوست دارند فرزندان شان از سنین پایین زبان دیگری را بیاموزند، گفت: والدین علاقه مند می تواند در خانه با کودک کم سن شان شروع به تمرین و آموزش اولیه کنند و با هم مکالمات ساده انجام دهند. این آموزش های اولیه باید در قالب بازی باشد تا هم کودک لذت ببرد و هم آموزش زبان به کار مورد علاقه او تبدیل شود. حتی این کار باعث بهبود رابطه والدین و فرزندان شان نیز می شود. پس به این صورت والدین با فرزندان شان وقت می گذراند و به آنها توجه می کنند و از سوی دیگر آموزش زبان به سرگرمی لذت بخش برای کودک تبدیل می شود.

منبع :