آکاایران: خطر در کمین کودکانی که کلمات کمی را می دانند

آکاایران: کلماتی که فرزند 2 ساله تان باید بداند

خطر در کمین کودکانی که کلمات کمی را می دانند

اختصاصیآکا ایران: 

کودکان به طور متوسط 150 کلمه را می شناسند و البته در این بین کودکانی هستند که بین 75 تا 225 لغت را می دانند. اگر فرزند شما فقط 50 کلمه یا کمتر از آن را می داند بدانید خطری در کمین اوست. طبق تحقیقات دانشمندان کودکان 2 ساله باید 25 کلمه را بشناسند واز آن استفاده کنند. 

25 کلمه ای که کودک 2 ساله باید بداند : مامان، بابا، نی نی، شیر، اب میوه، سلام، توپ، بله، خیر، سگ، موش، بینی، چشم، موز، بیسکویت، ماشین، داغ، ممنون، حمام، کفش، کلاه، کتاب، همه اش تمام شد، بیشتر و خداحافظ.

دانشمندان این کلمات را به صورت لیستی در آورده اند که باید کودکان 2 ساله بدانند و این کلمات رایج ترین و اولین کلماتی است که در هنگام زبان باز کردن از سوی کودکان عنوان می شود. 

پروفسور لسلی رسکورلا می گوید اگر کودکان 2 ساله این کلمات را به کار نبرند به این معنی است که آنها دیر زبان باز می کنند و اگر در سن کودک 2 سال و نیمه هم در بیان این 25 کلمه مشکل داشته باشد باید او را برای سخن تراپی نزد پزشک ببرید و این مشکل نباید از سه سالگی عبور کند .

طبق تحقیقات 20 درصد کودکان از هم سن و سال های خود دیرتر زبان باز می کنند. اگر کودک 2 ساله شما لغات زیادی را نداند می تواند به مشکل ناشنوایی یا اوتیزم مبتلا باشد. پرفسور رسکورلا برای مدت 15 سال 78 کودک را مورد تحقیق قرار داده است و در نتایج مشخص شده که نیمی از این کودکان دیر زبان باز می کنند و مشکل دیگری ندارند . این کودکان تا سن 17 سالگی نیز دایره لغات متوسطی داشتند و نسبت به کودکانی که زود زبان باز می کنند ضعیف ترند. کودکانی که دیرتر زبان باز می کنند در انجام دادن کارهایی که نیاز به حافظه کلامی و یا گوش دادن به کلمات، جملات و شماره ها است ضعفیف تر می باشند.

در این مورد خواندن مقاله "نکاتی در زبان باز کردن کودکان" را به شما پیشنهاد می کنیم. 

منبع :