آکاایران: برای گوشی هوشمند فرزندتان قانون بگذارید

آکاایران: گوشی خریدن برای کودکان درست است ؟

برای گوشی هوشمند فرزندتان قانون بگذارید

اختصاصیآکا ایران:  

به نظر شما در چه سنی باید برای فرزندتان تلفن همراه بخرید؟ اگر برای فرزندتان گوشی بخرید، کسی شما را مقصر نمی داند زیرا حق دارید که بخواهید در هر زمانی با کودک تان در تماس باشید. علاوه بر این که خیلی از بچه ها هم اکنون گوشی دارند.

چه زمانی برای فرزندمان گوشی بخریم ؟

استفاده از گوشی منجر به کاهش توجه، مچ درد و بدخوابی کودکان می شود. برای جلوگیری از این مشکلات باید نحوه استفاده درست را به او آموزش دهیم که نیاز به حدی مسئولیت پذیری و خود داری دارد که در طی زمان بوجود می آید. پس چطور می توان متوجه شد چه زمانی برای خرید گوشی مناسب است؟

جان بریالت از اتحادیه ملی مصرف کنندگان که روی مطالعه ای پیرامون کودکان و تلفن همراه در سال 2012 کار می کرد ، دیداری داشتیم . او در این مطالعات به این نتیجه رسید که 56 درصد پدر و مادرها برای فرزندان 8 تا 12 ساله خود گوشی خریده اند و نمی توان به طور قطع سن خاصی را تعیین کرد.

او گفت: از نظر من زمان دقیقی برای خرید گوشی برای کودکان وجود ندارد. والدین باید بدانند که آیا فرزندان شان برای قبول مسئولیت گوشی داری آماده است یا خیر؟

به والدین پیشنهاد می کنیم سوالاتی را از خود بپرسند. به نظر شما چرا کودک به گوشی نیاز دارد ؟ آیا کودک برای نگهداشتن گوشی به قدر کافی مسئولیت پذیر است و می تواند از ارسال و دریافت پیام های غیر اخلاقی دوری کند؟ این سوالات قبل از خرید گوشی به والدین کمک می کند از سردردهایی که در زمان انتخاب گوشی و برنامه و برنامه مناسب کم می کند و به آنها کمک می کند تا کودکان شان استفاده درستی از گوشی داشته باشند.

در ادامه گفت و گویی با مایکل ریچ از مدرسه پزشکی هاروارد داشتیم که مطالعاتی درباره تاثیر رسانه روی کودکان داشته است. در ادامه به مواردی پیرامون گوشی خریدن برای کودکان اشاره می کنیم ...

چه وقتی کودک به تلفن همراه نیاز دارد ؟

 اصلی ترین خصیصه تلفن همراه این است که به فرزندان اجازه می دهد با والدین شان ارتباط داشته باشند. کودکان نیاز زیادی به تلفن همراه ندارند و والدین باید تصمیم بگیرند که چه زمانی برای خرید گوشی مناسب است.

گوشی هوشمند همانند دیگر ابزارهای رسانه ای چون تلویزیون و کامپیوتر است. گوشی ابزار کاربردی و بسیار مهمی برای انجام بعضی کارها هستند و فرزندان تان زمانی به آنها نیاز دارند که بهترین وسیله برای انجام آن کار باشد. مثلا ممکن است فرزندتان به کلاس فوتبال برود و نیاز باشد با گوشی همراهش به شما زنگ بزند تا بعد از تمرین به دنبالشان بروید.

اما استفاده از گوشی چه خطراتی برای فرزندان تان دارد ؟

درباره خرید گوشی نگرانی هایی درباره مسائلی چون مزاحمت های سایبری یا مشاهده پیام های غیر اخلاقی وجود دارد. اصلی ترین خطری که در طولانی مدت سلامتی فرزندان تان را تهدید می کند، دور شدن از دنیای واقعی و تجربیات عینی است.

کودک و گوشی

خرید گوشی برای فرزندان تان چه مزایایی دارد ؟

گوشی هوشمند خیلی هم بد نیست. البته مساله خود گوشی نیست بلکه مهم نحوه استفاده از آن است. اگر فرزندان تان استفاده درست و عاقلانه ای داشته باشند و از تجربیات عینی و عملی دور نشوند، ورود گوشی در زندگی شان ریسک کمتر و کارایی بیشتری خواهد داشت.

می خواهید برای فرزندتان گوشی بخرید ؟

قبل از خرید باید با کودک تان حرف بزنید. اگر می خواهید در آینده نزدیک برای او گوشی بخرید، اول باید قوانینی برای او در نظر بگیرید. اگر دوست ندارید آنها از برنامه ای برای پیام فرستادن استفاده کنند، این مساله را به روشنی برایش توضیح دهید و قوانین را به وضوح بگویید. ابتدا باید والدین با فرزندان شان درباره این که برای چه استفاده ای می خواهند گوشی بخرند و از چه برنامه هایی نباید استفاده کنند به توافق برسند. در هر صورت خرید گوشی برای فرزندان هیچ منعی ندارد ، تنها باید مطمئن باشید که آنها را به خوبی راهنمایی می کنید .

منبع :