آکاایران: دخترتان را برای رقابت تشویق کنید

چگونه دختری با  اعتماد به نفس تربیت کنیم ؟

دخترتان را برای رقابت تشویق کنید

اختصاصیآکا ایران:  

دخترها در سال های اولیه زندگی شان انرژی زیادی دارند ، زود حرف می زنند، اجتماعی و عاشق درس خواندن هستند. اما در دوران بین پیش دبستانی و متوسط مجموعه ای از فشارهای اجتماعی، انتظارات بیشتر خانواده و جامعه می تواند باعث شود آنها از نظر آکادمیک از جنس مخالف خود عقب بمانند یا حتی شور و شوق شان را از دست بدهند. قصد داریم راهکارهایی پیشنهاد دهیم تا بتوانید اعتماد به نفس و انعطاف پذیری دخترتان را برای سالهای بعدی زندگی اش بالا ببرید و صاحب دختری با اعتماد به نفس شوید ...

به صورت خاص از او تعریف و تمجید کنید

تنها کافی نیست به دخترتان بگویید چقدر باهوش هستی ! باید به او بگویید حافظه ی خیلی خوبی داری یا تو در این کار بی نظیر هستی و ..

از او بخواهید ابراز وجود کند

به دخترتان آموزش دهید نیازهایش را به بزرگترها ابراز کند و حتی با هم سن و سالان خود فضای خصوصی داشه باشد . به او یاد دهید وقتی دوستش با او بد حرف زد ، بگوید : طرز حرف زدنت را دوست ندارم .

به او بفهمانید که چرا گاهی تنها می ماند

کاری کنید که دخترتان متوجه شود وقتی به هر جشن تولدی دعوت نمی شود یا هر بازی را نباید بکند ، به معنی این نیست که ارزشی ندارد . برایش توضیح دهید وقتی کودک دیگری به او می گوید : تو نمی توانی دوست من باشید ، اشکال از اخلاق اون کودک است نه مربوط به دختر شما .

او را مطابق با واقعیت تحسین کنید

یک کودک با توانمندی های معمولی می داند که نابغه موسیقی نیست یا بهترین دانشمند روی زمین نیست . باید پیشرفت های او را ماه به ماه تحسین کنید تا برایش قابل احترام باشد .

او را به سمت رقابت سوق دهید

وقتی دخترتان برای انجام کارها یا تکالیفش کمک می خواهد سریعا به او کمک نکنید . از او بخواهید برای چند دقیقه تلاش هایش را بکند و اگر به نتیجه نرسید او را راهنمایی کنید .

دخترتان را به ورزش کردن تشویق کنید

برای ورزش کردن او تصمیم نگیرید و از او بخواهید ورزش مناسب و مورد علاقه اش را انتخاب کند . دخترها برای ورزش گزینه های بیشتری دارند و حتی می توانند ژیمناستیک یا فوتبال بازی کنند . باید به او فرصت دهید وارد بازی شود و بداند چقدر برای بازی توانایی دارد .

درباره جنسیت گرایی با او صحبت کنید

امروزه بسیاری معتقدند دخترها همانند پسرها می توانند هر کاری انجام دهند . وقتی می بینید دخترتان مشغول تماشای فیلمی است که دختر در پس زمینه زندگی است و پسر زندگی را حفظ  می کند ، برای او توضیح دهید و با او درباره مسائل مختلف در زندگی واقعی حرف بزنید .

با او درباره نقش های مثبت زنان حرف بزنید

در روزنامه ها یا اخبار به دنبال زنان موفق ( مربیان ورزشی ، ورزشکاران ، دکترها و ... ) باشید تا به دخترتان نشان دهید که زن ها هم می توانند به موفقیت برسند و هر کاری انجام دهند .

حتی کتاب هایی که شخصیت های زن قوی دارند بخوانید تا بتوانید ایده های خوبی به دخترتان دهید . اگر وقت زیادی برای جستجوی کتاب های خوب ندارید از کتابداری بپرسید تا مجموعه ای  از کتاب های مناسب را به شما معرفی کنند .

الگویی از بدن سالم به او نشان دهید

شاید دخترتان سوال کند من زیبا هستم ؟ با انرژی تمام به او بگویید بله ! در حین تحسین کردن ظاهرش باید کارهایش را هم پررنگ کنید ، مثلا به او بگویید امروز در ژیمناستیک بی نظیر بودی یا روی صحنه چشمانت برق می زد !

البته بهتر است آنها متوجه شوند که عکس ها و مدل های مجلات تصویر واقعی دختران نیست و با فتوشاپ دستکاری هایی شده است تا بی نقص و لاغرتر به نظر برسند.

روی نقاط قوت و ضعف دخترتان کار کنید

وقتی فرزندتان دختر است بدین معنی نیست که کاستی ها و نقص هایی دارد . باید به دنبال اهداف و خواسته های او باشید تا نقاط قوت او را تقویت کنید و روی نقاط ضعف کار کرده و در کنار او برای بهبود آنها تلاش کنید .

منبع :