آکاایران: زندگی با کودک بیش فعال

آکاایران: کودک بیش فعال را چگونه تربیت کنیم

زندگی با کودک بیش فعال

اختصاصیآکا ایران: 

بیش از این درآکا ایران مطلبی راجع به کودک بیش فعال ارائه شد و حالا می خواهیم راهکارهای تربیتی کودک بیش فعال را ارائه دهیم .

کودکان مبتلا به بیش فعالی یا ADHD ممکن است والدینی با همین اختلال داشته باشند . در این مطلب راهکارهایی را بیان می کنیم تا به شما کمک کند رابطه  خوبی با کودک بیش فعال تان برقرار کنید ، در حالیکه خودتان نیز ممکن است نقص توجه داشته باشید  ...

در این مورد خواندن مقاله "علائم و رفتار های کودک بیش فعال" را به شما پیشنهاد می کنیم.

انتظاراتتان از کودک را توضیح دهید

کودک بیش فعال باید از قبل نسبت به انتظارات پدر و مادرش در مکان های مختلف آگاهی داشته باشد . مثلا بداند وقتی به فروشگاه می روید چه رفتار مناسبی باید داشته باشد . با این روش رفتارهای درست و معقول فرزندتان را تشویق می کنید .

به کودک تان زنگ تفریح بدهید

به کودک تان اجازه دهید که در بعضی از شب ها با فامیل ها و دوستان نزدیک تان باشد و برنامه تفریحی داشته باشد .

به خودتان هم زنگ تفریح بدهید

والدین هم مانند کودکان به زنگ تفریح و استراحت نیاز دارند و باید زمانی را با همسر و دوستانشان اختصاص دهند .

به متخصص مراجعه کنید

به یک متخصص سلامت ذهنی مراجعه کنید که با چالش های والدین برای تربیت کودکان بیش فعال آشنایی داشته باشد . این یک کار معقول و پیش گیرانه می باشد و به معنی ضعف شما نمی باشد .

به کودک تان حق انتخاب دهید

وقتی می خواهید به مهمانی بروید 1-2 دست لباس مناسب به او بدهید و بخواهید که خودش انتخاب کند . در این صورت کودک تان تصمیم گیری را یاد می گیرد و نیازی به درگیری بین شما و او نمی باشد .

هنگام حرف زدن و امرکردن او از جملات مناسب استفاده کنید

وقتی می خواهید به او دستوری دهید از جمله " نباید این کار را کنی ... " یا " این کار را نکن ..." استفاده نکنید .

به جای این که به او بگویید به قفسه مغازه دست نزن ، به او بگویید دستهایت را کنارت قرار بده و او را برای این رفتار تشویق کنید.

تربیت کودک بیش فعال

در رفتارتان ثبات داشته باشید

انتخاب راهکار مناسب و ثبات در اجرای راهکارها اهمیت زیادی دارد . ثبات در اجرای کارها استرس شما و خانواده تان را کاهش می دهد .

از کودکتان تعریف کنید

روانشناسان می گویند نسبت جملات مثبت و تعریف گونه نسبت به جملات منفی و تنبیه گونه باید 6 به 1 باشد . یعنی اگر یک بار از فرزندتان انتقاد می کنید باید 6 بار از او تعریف کرده باشید .

از راه های جدید استفاده کنید

خلاقیت در واگذاری وظایف به کودکان بسیار مهم می باشد . یک روانشناس به نام Matlen  یادآوری ها را روی آینه حمام یا روی تخته وایت برد اتاق دخترش قرار می داد .

از کودکتان درباره راههای موثرتر سوال کنید

استفاده از روش های قدیمی تربیت در خیلی از کودکان اثر ندارد .  کودکان بیش فعال خیلی زود خسته می شوند . Matlen  می گوید باید از کودک تان بپرسید که چه چیزی تاثیر بیشتری در او دارد .

از خودتان مراقبت کنید

دانشمندان و روانشناسان می گویند والدین باید برای خود زمان و انرژی زیادی بگذارند زیرا اگر از خودتان مراقبت نکنید از کودک تان هم نمی توانید به خوبی مراقبت کنید . باید درمان مناسب ، خواب کافی داشته باشید و در زندگی فعال باشید .

انتظاراتتان را با دیگران وفق دهید

این را بدانید که ممکن است همه اشتباه کنند و هیچ گاه چیزی به عنوان والدین کامل و بدون  اشتباه وجود نخواهد داشت . باید یاد بگیرید خودتان را ببخشید و از خود و دیگران انتظارات بیش از حد نداشته باشید .

همزمان چند دستور به کودک تان ندهید

دادن چند دستور به کودک  ،او را گیج و  خسته می کند . از کودک تان کارهای ساده بخواهید و بعد از دستور دادن از او بخواهید که یک بار آن را برای شما تکرار کند .

خنده و شادی را فراموش نکنید

زندگی با کودک بیش فعال در حالیکه خودمان نیز نقص توجه داشته باشیم بسیار پر استرس خواهد بود . شاد بودن اعضای خانواده را به هم نزدیک تر می کند  . به کودک تان آزادی دهید تا در جمع خانوادگی شوخی کند تا استرس اش کمتر شود .

از دیگران کمک بگیرید

اگر نمی توانید به همه کارهایتان برسید برای نظافت منزل یا نگه داری کودک کمک بگیرید . مربی کودک می تواند تاثیر زیادی در ایجاد روابط مناسب بین شما و فرزندتان داشته باشد . والدینی که نقص توجه دارند به دنبال راهی هستند که با این مشکل کنار بیایند و زندگی آرام ترو شادتری را در کنار فرزندشان داشته باشند .

برای همسرتان درباره بیش فعالی توضیح دهید

اگر همسر شما ADHD ندارد درباره این اختلال و بروز آن اطلاعاتی دهید . کتابهای مختلف در این زمینه و منابع اطلاعاتی دیگر به او کمک  می کند تا فهم بیشتری درباره این اختلال داشته باشد و به شما کمک کند .

منبع :