آکاایران: به کودک کم بینا اسباب بازی شاد و پررنگ بدهید

آکاایران: نکاتی درباره بازی کردن کودک نابینا و کم بینا

به کودک کم بینا اسباب بازی شاد و پررنگ بدهید

اختصاصیآکا ایران:  

والدینی که کودک معلول دارند به قدری مستاصل و آشفته می شوند که یادشان می رود او یک کودک و در حال رشد است و نباید به حقوق او بی توجهی شود. کودک با هر معلولیتی حق دارد اسباب بازی داشته باشد و مانند هم سن و سالان سالم خود بازی کند.

کودکان نابینا اسباب بازی های ویژه ای دارند که تنها برای بازی و سرگرمی آنها نیست بلکه باید همانند یک وسیله آموزشی – پرورشی نکات تازه ای را به کودک نابینا بیاموزند. البته بین کودکان سالم و ناتوان ذهنی و جسمی تفاوت هایی وجود دارد که این تفاوت ها دلیلی برای بی توجهی ما به انتخاب اسباب بازی برای کودکان ناتوان و با معلولیت نیست.

  • باید به دیگر حواس کودک نابینا توجه شود . در واقع اسباب بازی های صدا دار و متحرک سبب برقراری ارتباط بیشتر و بهتر کودک نابینا با اسباب بازی می شود. کودک نابینا از روی صدا و خصوصیاتی همانند آن می تواند شکل اسباب بازی را در ذهنش متصور کند . بعد از تطابق خصوصیات اسباب بازی با همان شی در دنیای واقعی با خصوصیات اشیاء آشنا می شود . مثلا بازی با ماشین اسباب بازی و مقایسه اش با ماشین واقعی باعث پیشرفت کودک می شود و این مساله به مهارت والدین در برقراری رابطه با او بستگی دارد.
  • برای کودکان کم بینا می توانید به پررنگ و شاد بودن اسباب بازی هم توجه کنید . زیرا کودک کم بینا به خوبی وسایل بازی را می بیند و با رنگ ها آشنا می شود . توپ های رنگی، عروسک با لباس های شاد و هر اسباب بازی رنگی و شادی برای این کودکان مناسب است.
  • نباید برای کودکان کم بینا دنبال وسایل عجیب و خاص باشید . این کودکان همانند بچه های سالم با اسباب بازی با محیط اطراف شان آشنا می شوند و شناخت پیدا می کنند . حتی می توانید اسباب بازی های خانه و آشپزخانه چون آبکش ، قابلمه و قاشق را به او بدهید تا نقش آشپز را بازی کند.
  • به او اسباب بازی با شکل خاص و دارای سطح برجسته دهید . اسباب بازی هایی  چون توپ بستکتبال که سطح ناصاف دارد یا صفحه شماره گیر تلفن که برجستگی و فرو رفتگی دارد . اسباب بازی های انعطاف پذیر چون خمیر بازی نیز مناسب است . در واقع اسباب بازی کودکان نابینا باید به گونه ای باشد که با دست کشیدن روی آن با مفاهیمی چون شکل ، حجم  ،جنس و اندازه آشنا شود . این اسباب بازی ها باعث فعال شدن خلاقیت کودک می شود . دست های او را هدایت کنید تا ابعاد اجسام را لمس کند و از او بخواهید دست روی دست شما بگذارد تا کم کم راه بیفتد. باید مشکل کودک را بپذیرید و تلاش کنید به او کمک کنید تا مهارتش را بالا ببرد.
  • توپ های صدا دار و موزیکال بهترین اسباب بازی برای کودکان نابیناست . تصور می شود کودک نابینا باید تحرک کمی داشته باشد ، اما این اسباب بازی ها باید کودک را به راه رفتن ، ورزش و استفاده از قسمت های مختلف بدن وادار کند . شما باید محیط امنی ایجاد کنید که کودک با مانعی برخورد نکند و توپ بازی کند . کودکان نابینا اغلب گوشه گیر می شوند پس این مشکل را با  انتخاب اسباب بازی های پرتحرک حل کنید.
  • کودک نابینا را وارد بازی های گروهی کنید . با این بازی ها کودک نابینا وارد جامع می شود و با تنهایی و افسردگی رو به رو نخواهد شد.
  • انتخاب اسباب بازی برای کودکان سالم نیاز به وقت، هزینه و دقت دارد . اما انتخاب اسباب بازی برای کودکان نابینا و کم بینا با هر نوع معلولیتی به دقت بیشتر و صرف وقت بیشتری نیاز دارد . باید با انتخاب بازی و اسباب بازی مناسب بخشی از نیازهای آموزشی و پرورشی کودک نابینا و معلول را برآورده کنید. 

منبع :