آکاایران: با این نشانه های کودک نگران شوید

آکاایران: کودک تان را پیش روانشناس ببرید

با این نشانه های کودک نگران شوید

اختصاصیآکا ایران: 

اگر نگران افسردگی کودکتان هستید علاوه بر مقاله پیش رو، خواندن مقاله "کودکانی که حیوان خانگی دارند ، افسردگی نمی گیرند" را به شما پیشنهاد می کنیم.

کودکان نیز همانند بزرگترها در جریان زندگی دچار اضطراب، استرس، غم و ناراحتی می شوند و برای والدین دشوار تشخیص دهند که چه زمانی باید او را به حال خود رها کنند و چه زمانی باید او را نزد پزشک یا روانشناس ببرند.

والدین اکثرا از مراجعه به روان شناس خودداری می کنند اما خوب است بدانید اگر در مواقعی برای رفتارهای کودک تان از روان شناس کمک بگیرید کار درستی انجام داده اید و این کار  نشانه ضعف والدین نمی باشد. همان طور که وقتی کودک تان بیمارجسمی می شود او را نزد پزشک می برید زمانی هم که روحش بیمار است باید او را پیش روان شناس ببرید. متخصصان و روان شناسان می توانند به راحتی کودک شما را درمان کنند.

اگر کودک شما این رفتارها را دارد و با این موارد در کودک تان برخورد کردید او را پیش متخصص ببرید ...

 

زمانی که خواب و وضعیت تغذیه کودک تغییر کرده است

اختلالات خواب، کابوس های شبانه، پرخوری، کم خوری، سردرد و دل درد شدید علائمی است که می تواند شما را نگران کودک کند.

 

زمانی که کودک ناراحت و مضطرب  است

ممکن است همه کودکان گاهی گریه کنند و گریه بخشی از  کودکی است اما بعضی اوقات کودک نگرانی هایی درباره مدرسه رفتن یا مراقبت از خود دارد که غیرعادی می باشد.

 

زمانی که کودک شما پسرفت می کند

کودکان با تغییرات عمده ای که در زندگی شان ایجاد می شود مانند طلاق والدین ، تغییر محل زندگی یا تولد بچه دیگر ی در خانواده ممکن است با مشکل و پسرفت مواجه شوند. اما رفتارهایی چون شب ادراری، ترس بیش از حد، وابستگی شدید، کج خلقی هایی که به دلیل تغییرات در ساختار خانواده نیست، می تواند نشانه هایی از مشکل روحی کودک باشد.

 

زمانی که کودک در جامعه ، مدرسه و خانه مشکل دارد

گاهی پیش می آید که کودک رفتارهای احساسی بدی دارد و زمانی که با مشکلی روبه رو می شود به بدترین صورت از خود حمایت می کند. در مدرسه جواب معلم را می دهد، خواهر و برادرش را می زند و به حرف شما گوش نمی دهد.

 

زمانی که کودک از دوستانش فاصله می گیرد

اگر به طور ناگهانی از دوستانش فاصله گرفت برای شما زنگ هشداری است که کودک تان با مشکل روحی مواجه شده است. در این مواقع می گوید: همه از من بدشان می آید، من هیچ دوستی ندارم، من بازنده هستم.

 

زمانی که کودک تان به مرگ فکر می کند

زمانی که کودک با مرگ آشنا می شود سوالاتی از شما می پرسد و در این زمینه کنجکاو خواهد بود. اگر او مدام از مگر صحبت کند رفتار خطرناکی خواهد بود. او گاهی درباره خودکشی و آدم  کشی حرف می زند، در  این صورت سریع او را نزد متخصص ببرید.

 

زمانی که کودک رفتارهای خود مخربی انجام می دهد

گاهی کودکان در هنگام ناراحتی و گریه کردن بدون این که بخواهند به خود آسیبی بزنند سرشان را به چیزی می کوبند. اگر این رفتارهای خودزنی ادامه دار باشد باید نگران شوید مثلا او ناخن هایشان را از ته می گیرد تا درد بگیرد یا انگشتش را از عمد می برد و ....

در این مواقع حتما باید کودکانتان را نزد متخصص و روان شناس ببرید زیرا شناخت شما از کودک تان بیشتر از اوست. 

منبع :