آکاایران: وقتی برای بار اول مامان می شوید ....

اشتباهاتی که در تربیت و مراقبت از فرزندتان مرتکب می شوید

وقتی برای بار اول مامان می شوید ....

اختصاصیآکا ایران:  

بیشتر خانم هایی که اولین فرزند خود را به دنیا می آورند ، در بزرگ کردن و تربیت فرزند اول خود مرتکب اشتباهاتی می شوند . در ادامه به رایج ترین اشتباهات اشاره می کنیم و لازم است اشتباهات خود را قبول کنید و در جهت رفع آنها اقدام کنید .

بچه های اول بغلی می شوند

بسیاری از مادران نوزادشان را مدام در بغل می گیرند و او را زمین نمی گذارند. به طوری که باعث می شوند فرزندشان به شدت به آنها وابسته شود. باید بدانید با این رفتارتان نمی توانید او را لحظه ای به حال خود بگذارید و به کارهایتان برسید.

تنها خودتان باید مراقب فرزندتان باشید

نیازی نیست از کسی خجالت بکشید. این که خودتان به تنهایی کارهایتان را انجام دهید افتخار ندارد زیرا او را از ارتباط با دیگران دور می کنید و با این کار ممکن است منزوی شود. این کودکان در آینده نمی توانند به آسانی شرایط جدید را تحمل کنند و از همه فراری می شوند. از طرفی گاهی به استراحت نیاز دارید و وظایف تان سنگین است پس نیاز است از مادر و اطرافیان تان کمک بگیرید.

نوزادتان را با بچه های دیگر مقایسه می کنید

وقتی برای بار اول صاحب فرزند می شوید او را مدام با بچه های دیگر مقایسه می کنید تا به خودتان بقبولانید که او از بقیه هوش بیشتری دارد یا کندذهن تر است. حتی ممکن است با مادران دیگر در این باره صحبت کنید و درمورد توانایی ها و ضعف های او سوال کنید. همیشه از رفتارهای دیگران کپی می کنید و می ترسید فرزندتان دچار اشتباهی شود. پس لطفا خونسرد باشید و بدانید فرزند شما شرایط و امکانات متفاوتی دارد و نباید با دیگران مقایسه شود.

با تولد نوزاد همسرتان را کنار می گذارید

وقتی برای بار اول صاحب فرزند می شوید، همسرتان را فراموش می کنید و تمام وقت و انرژی تان صرف نوزادتان می شود. خیلی از مادرها برای رسیدگی بهتر به بچه، گردش و تفریح را هم کنار می گذارند. البته این طبیعی است که ورود نوزاد باعث تغییر شرایط زندگی زوج های جوان شود اما نباید رسیدگی به همسر و کارهای شخصی را کنار بگذارید. باید کمی به فکر خودتان باشید تا خیلی خسته نشوید.

در زمان خواب کودک استراحت نمی کنید

مادرهای جدید فکر می کنند باید شب و روز بالای سر نوازد خود باشند و به نیازهای آنها پاسخ دهند اما نمی دانند که خودشان هم به خواب و استراحت نیاز دارند. وقتی نوزادتان می خوابد، باید استراحت کنید و کارهای شخصی تان را انجام دهید. البته باید نوزادتان در جلوی دیدتان باشد تا از بیدار شدن او مطلع شوید.

جلوی گریه کردن نوزادتان را می گیرد

وقتی نوزادتان گریه می کند به طرف او می دوید و فکر و خیال به سراغ تان می آید. مدام از خود می پرسید آیا گرسنه است؟ آیا بدنش درد می کند؟ آیا مشکل دارد؟ آ یا خوابش می آید؟ آیا دل درد دارد؟ .... 

بله نباید بگذارید بچه تان تا جایی گریه کند که از فرط گریه کبود شود اما نیاز نیست برای هر گریه و نق زدنی خودتان را ناراحت کنید. با این وسواس های فکری تنها به سلامت روحی خود و فرزندتان آسیب می رسانید و خود را خسته می کنید.

کودک تان را فقط در تخت می خوابانید

نباید از همان ابتدا کودک را عادت دهید.  وقتی بچه روی زمین خوابیده است و می خواهید او را روی تخت ببرید، شاید بیدار شود و خواب از سرش بپرد و مانع از خواب شما هم بشود. بی خوابی به سلامتی آسیب زیادی می رساند؛ پس اگر نوزادتان می خوابد و شب ها بیدار نمی شود، نباید او را به بهانه عوض کردن پوشک یا شیر دادن بیدار کنید.

برای او اسباب بازی های زیادی می خرید

اسباب بازی ها برای کودکان هیجان انگیز است و دلتان می خواهد فرزندتان هیچ کمبودی نداشته باشد اما آیا لازم است برای او این همه اسباب بازی بخرید؟ بچه ها معمولا به دنبال یک اسباب بازی هستند و بقیه آنها را رها می کنند. هیچ وقت گوشی موبایل تان را دست او ندهید زیرا امواج موبایل برای سلامتی کودک مضر است.

همیشه کتاب های مراقبت از کودک در دست تان است

باید این کتاب ها را در دوران بارداری مطالعه کنید تا آماده مراقبت و تربیت از کودک شوید اما شما در آن دوران هیچ کتابی نخوانده اید و اکنون با هر مشکلی به دنبال کتاب می روید تا برای آن راه حلی پیدا کنید. وسواس بیش از اندازه روی سلامت روانی تان تاثیر می گذارد. خواندن کتاب های مراقبت از کودک مفید است اما گاهی باید به تجربه و احساسات مادری تان اتکا کنید.

می خواهید کودک تان اینشتین شود

از همان روزهای نخست تولد فرزندتان به دنبال کشف استعدادها و مهارت های او هستید. او را امتحان می کنید. برایش بازی های فکری می خرید و حتی با زبان دیگری با او صحبت می کنید. می خواهید هر طور شده از 2 سالگی کلمات را بخواند و او را در کلاس های مختلف ثبت نام می کنید. نیازی نیست با این روش های افراطی ذهن فرزندتان را خسته کنید، زیرا تلاش هایتان بی نتیجه است و حتی ممکن است ناامید شوید. البته باید از هیچ تلاشی برای بالا بردن خلاقیت فرزندتان دریغ نکنید.

منبع :