آکاایران: به کودک بفهمانید که واکسن برای تنبیه نیست

آکاایران: چیکار کنیم تا کودک مان از آمپول نترسد ؟

به کودک بفهمانید که واکسن برای تنبیه نیست

اختصاصیآکا ایران:  

بسیاری از کودکان از آمپول می ترسند. تزریق واکسن از کودک در مقابل بیماری های مختلف محافظت می کند در صورتی که این کار برای کودکان ناخوشایند و درد آور است، اما این کار باید انجام شود. کودکان باید تا چهارسالگی بیش از 20 واکسن تزریق کنند پس بهتر است نکاتی را بدانید تا از ترس کودک تان بکاهید.

آمپول زدن را انکار نکنید

وقتی کودک از شما می پرسد "باید بریم آمپول بزنیم؟" نباید طفره روید و منکر شوید. به او بگویید واکسن از او در مقابل بیماری ها محافظت می کند و این کار تنبیه نیست. نباید به او اطمینان دهید که آمپول درد ندارد زیرا کودک می فهمد شما به او دروغ می گویید و اعتمادش نسبت به شما سلب می شود. با بیانی ساده و صادقانه بگویید: "بله درد دارد اما فقط چند ثانیه، باید تحمل کنی " . این جمله را با لبخند و روی خوش بگویید.

درباره جزئیات حرف نزنید

نباید جزئیات زیادی درباره طریقه آمپول زدن به کودک تان بگویید. اگر همه چیز را بگویید او را تا آن زمان نگران خواهید کرد. نباید درباره آمپول تا زمانی که سوال نکرده حرفی بزنید. اگر می دانید که در ملاقات با پزشک قرار نیست تزریقی انجام شود، به او توضیح دهید اما اگر نمی دانید باید بگویید شاید به آمپول نیاز  داشته باشی. مبهم بودن جواب بهتر است و در صورتی که درباره آمپول و واکسن خیلی حرف بزنید او را نگران و مضطرب خواهید کرد.

کرم بی حس کننده بزنید

متخصصان می گویند 20 دقیقه قبل از تزریق از کرم بی حس کننده برای بی حس کردن پوست استفاده کنید. باید در زمان واکسن زدن حواس کودک را پرت کنید، شکلک در بیاورید، برایش لطیفه یا داستان تعریف کنید یا شعر مورد علاقه اش را بخوانید.

کودک را دست دکتر و پرستار بسپارید

اگر کودک تان دچار تشنج و حمله می شود، عقب بایستید و بگذارید دکتر و پرستار دست به کار شوند. بعضی کودکان با دیدن توجه والدین شان واکنش تندتری نشان می دهند. اگر کودک تان اوقات تلخی می کند از اتاق بیرون بروید و در گوشه ای بایستید و با کودک ارتباط چشمی برقرار کنید تا از حمایت شما بهره مند شود.

به کودک تان کمک کنید

بعد از واکسن زدن کودک تان را روی پای تان بنشانید تا خیال تان راحت شود سرگیجه ندارد. محل تزریق را ماساژ دهید تا درد کمتر شود. می توانید برای 10 دقیقه از کیسه آب یخ استفاده کنید.

برای او جایزه بخرید

دادن انگیزه به کودک می تواند به کاهش درد کمک کند . رفتار شما در برابر کار خوب و شجاعانه ای که انجام داده ، تزریق واکسن های بعدی را آسان تر می کند . برای او هدیه یا خوراکی بخرید.

منبع :