آکاایران: کودکان خجالتی را با لقب صدا نزنید

آکاایران: با کودکان درونگرا درست رفتار کنید !

کودکان خجالتی را با لقب صدا نزنید

اختصاصیآکا ایران:  

بعضی از کودکان خیلی دیر با اطرافیان شان گرم می گیرند و قبل از این که به جمعی وارد شوند باید موقعیت را ارزیابی کنند اما برخی دیگر درونگرا هستند و می خواهند زمانی را با خود و افکارشان تنها باشند . کودکان درونگرا باید مهارت های اجتماعی را یاد بگیرند تا از بودن در کنار بچه ها لذت ببرند . باید بدانید با این کودکان چگونه رفتار کنید زیرا آنها دوست ندارند در مرکز توجه باشند .

به کودک خجالتی برچسب نزنید

اگر کودک تان خجالتی است نباید او را با لقب صدا بزنید . در این صورت او عصبانی می شود و عصبانیت از جمله صفات ثابت در او می شود و نمی تواند به این احساس غلبه کند . کودک به خوبی می داند که خجالتی بودن در جامعه مورد انتقاد است و باید سعی کنید زمانی که اطرافیان او را خجالتی خطاب می کنند خیلی آرام صحنه را بازسازی کنید . مثلا بگویید " علی دوست دارد وقت بیشتری را برای کارهای جدید صرف کند "

به کودک تان احترام بگذارید

باید کودک تان را برای آنچه که هست قبول کنید و به او احترام بگذارید . کودک درونگرا می تواند مهربان ، با تمرکز و اهل همکاری باشد و تا وقتی این رفتار در او نهادینه شود باید به او توجه کافی داشته باشید .

او را به تدریج وارد جامعه کنید

اگر کودک تان نسبت به امتحان کردن چیزهای جدید یا ملاقات افراد جدید تمایلی ندارد ، او را در معرض تجربیات نو قرار دهید . به محدودیت های کودک تان احترام بگذارید اما اجازه ندهید انتخاب کند . باید به آرامی به سمت چیزی که کودک در مقابلش احتیاط می کند بروید . زمانی که کودک تان خطرات اجتماعی را به جان می خرد ، او را به خاطر تلاشش تحسین کنید . وقتی کودک از چیزی می ترسد یا از چیزی لذت می برد اینها را به او یادآوری کنید . به این صورت او یاد می گیرد احساس نگرانی اش را تنظیم کند .

احساسات کودک درونگرا را رشد دهید

کودکان درونگرا می توانند احساسات شان را پرورش دهند . باید نسبت به اشتیاق کودک تان آگاه باشید . شرکت در فعالیت باعث شادی کودک می شود و با استعداد رشد یافته اعتماد به نفس اش را پرورش می دهد . به احتمال زیاد فعالیت هایی چون فوتبال و پیانو برای بعضی از کودکان مناسب است . باید استعدادهای او را پیدا کنید ، شاید او در نوشتن خلاق باشد . پس او را به خوبی راهنمایی کنید .

سابقه دورنگرایی خود را روی کودک تان اعمال نکنید

اگر خودتان فرد درونگرایی هستید نباید سابقه خود را روی کودک تان اعمال کنید. شاید درونگرایی در جوانی شما را اذیت کرده باشد. نباید فکر کنید شما نمونه ای برای فرزندتان خواهید بود یا او نمی تواند مسئولیت رسیدگی به کارهایش را به عهده بگیرد. باید به کودک تان کمک کنید که از خصوصیاتش لذت ببرد و اعتماد به نفس بالایی داشته باشد و به او یاد دهید با خصوصیات و دورنگرایی خود کنار بیاید .

کودکان مانند گل می مانند

اگر کودک تان خیلی حساس است و نسبت به صدا ، تجربیات عاطفی ، موقعیت های جدید واکنش نشان می دهد باید گفت او "کودک ارکیده " است . کودکانی که می توانند خود را با هر محیطی وفق دهند مانند گل قاصدک می باشند . برخی کودکان مانند گل ارکیده هستند ، آنها به محیط رشدشان حساسند و  بهتر از کودکان قاصدک هستند ، سالم ترند و روابط قوی تری دارند و نمرات بهتری به دست می آورند . 

منبع :