آکاایران: دویدن کودکان نوپا و روش‌های مدیریت آن

آکاایران: نکاتی در خصوص دویدن کودکان نوپا

دویدن کودکان نوپا و روش‌های مدیریت آن

اختصاصیآکا ایران: 

چرا کودکان نوپا به دویدن علاقه دارند؟
شروع راه رفتن کودکان نوپا در کنار همه‌ی شیرینی و جذابیت آن برای والدین، آغاز یک مرحله‌ی جدی و دردسرساز از عمر کودکان است. در این مرحله کافی است یک لحظه از کودکتان چشم بردارید تا او بدون ترس یا هدف شروع به دویدن کند و از دسترس و حتی دید شما خارج شود. حتی وقتی که موفق به گرفتن او می‌شوید نیز تمایل و اصرار به ادامه‌ی دویدن و جست‌وخیز چالش دیگری محسوب می‌شود.

این اشتیاق و میل سیری‌ناپذیر دلیل اصلی مشکل است. مطمئناً هدف کودک شما از دویدن و راه رفتن بدون وقفه، آزار دادن و یا به مبارزه طلبیدن شما نیست. کودک نوپا فقط از این قابلیت جدید که به او احساس مستقل بودن می‌دهد، لذت می‌برد. به گفته‌ی پاتریشیا شیم سرپرست مرکز تحقیقات کودکان نوپا در دانشگاه نیویورک: کودکان عاشق حس آزاد بودن و عدم محدودیت برای حرکت در محیط اطرافشان هستند و تا زمانی که می‌توانید امنیت آن‌ها را تأمین کنید، نباید با این حس خوب و شادی‌آور کودکانه مقابله کرده و سعی در توقف آن داشته باشید.

نحوه‌ی مدیریت و کنترل دویدن کودکان

نکاتی در خصوص دویدن کودکان نوپا -آکادویدن کودکان نوپا

به طور قطع هیچ روش تربیتی و راهکاری برای آموختن اقدامات احتیاطی کافی در هنگام دویدن به کودکان نوپا وجود ندارد و تنها راه این است که والدین همیشه مواظب آن‌ها باشند و به طور دائم و خستگی‌ناپذیر بر امن بودن محیط اطراف کودکانشان نظارت کنند. اگر کودک نوپایی دارید رعایت اقدامات زیر برایتان الزامی است:

 • همیشه به فرزند خردسال خود نزدیک باشید. اگر در محیطی امن و دارای دید مناسب هستید می‌توانید به او اجازه بدهید که کمی آزادتر باشد. در حقیقت اگر با نگرانی و فریاد زدن به تعقیب کودک نوپای در حال دویدن اقدام نکنید او بعد از مدت کوتاهی می‌ایستد و منتظر واکنش شما می‌شود و اگر ببیند که او را تعقیب نمی‌کنید به سمت شما می‌دود. ولی در مناطق شلوغ و مسیرهای عبور و مرور خودروها حتی یک لحظه از کودکتان دور نشوید. رونی لایدرمن معاون مرکز خانواده در دانشگاه فلوریدا می‌گوید: در هنگام مراقبت از کودک نوپا باید بسیار هوشیار باشید، کودکان در این سن علاقه‌ی زیادی به دویدن و مخفی شدن دارند و یک لحظه غفلت از آن‌ها در میان جمعیت می‌تواند عواقب غم‌انگیز و ناخوشایندی در پی داشته باشد.
 • محل مناسب دویدن را به کودک نشان دهید. در مناطق امن مثل پارک‌ها اجازه بدهید که آن‌ها با خیال راحت و بدون مزاحمت به دویدن و بازی بپردازند. البته در این مکان‌ها نیز خطراتی وجود دارد که باید از آن پرهیز کرد ولی وقتی کودک فضای زیادی برای دویدن داشته باشد که نه تنها محدودیتی ندارد بلکه به این کار تشویق هم می‌شود، محدودیت‌ها جزئی را راحت‌تر می‌پذیرد. با این برخورد، کودک به مرور متوجه می‌شود که شما با دویدن او مخالفتی ندارید به شرط اینکه در مکان مناسبی باشد.
 • کودک را مشغول و سرگرم کنید. کودکان نوپا غالباً وقتی مورد توجه والدین خود قرار نمی‌گیرند، برای سرگرم شدن و یا جلب توجه پدر یا مادر شروع به دویدن می‌کنند. سعی کنید کودکتان را با فعالیت‌های دونفره مشغول نگه دارید. می‌توانید از کودکان برای انجام کارهای ساده کمک بخواهید. این کار علاوه بر سرگرم شدن به آن‌ها احساس مهم بودن می‌دهد.
   استفاده از اسباب‌بازی‌های موردعلاقه‌ی کودکان نیز مؤثر است و می‌تواند برای مدتی توجه آن‌ها را جلب کند. معمولاً شرکت در فعالیت‌های روزمره‌ی بزرگ‌ترها برای کودکان جذاب است. عنوان مثال اگر از فرزند خردسالتان بخواهید که در خرید و انتخاب میوه به شما کمک کنند می‌توانید بدون ترس از دویدن و دور شدن او، خرید روزانه‌ی خود را انجام دهید.
 •  رفتار مناسب در مکان‌های شلوغ را برای کودک توضیح دهید. قبل از رفتن به محل‌های خطرناک به فرزند خردسالتان بگویید که دقیقاً از او انتظار چه نوع رفتاری دارید. سعی کنید سخنانتان ابهامی نداشته باشد. از کلمات دو پهلو و گیج‌کننده استفاده نکنید و به خاطر داشته باشید که یک کودک نوپا مفاهیم اخلاقی را درک نمی‌کند.
 • رفتارهای خوب کودک را مورد تشویق قرار دهید. وقتی که کودکتان در خیابان و یا اماکن شلوغ رفتار مناسبی دارد و از دویدن جسورانه خودداری می‌کند، حتماً تحسین و قدردانی خود را به او نشان دهید. این کار را خیلی روشن، بدون ابهام و بلافاصله انجام دهید تا کودکتان کاملاً متوجه شود که دلیل تشویق او و خوشحالی شما چیست.
 • از کالسکه استفاده کنید. تا زمانی که مرحله‌ی دویدن ناگهانی و بی‌مهابای کودکان نوپا (معمولاً از سن 18 ماهگی تا حدود سه سالگی) ادامه دارد. بهتر است در خیابان‌های شلوغ و اماکن پر ازدحام آن‌ها را در کالسکه حمل کنید. طبیعتاً کالسکه بهترین راه برای نزدیک و امن نگه‌ داشتن آنان است. حتماً از کمربند و سایر امکانات امنیتی این وسایل استفاده کنید چرا که کودکان نوپا می‌توانند از یک لحظه توقف شما در خیابان استفاده کرده و از کالسکه خارج شوند. برای این که کودک در کالسکه، کلافه و بی‌حوصله نشود راه‌های زیادی وجود دارد مانند استفاده از اسباب‌بازی‌های مورد علاقه و سرگرم‌کننده. هر وقت فرصت مناسبی پیش آمد و در فضای امنی بودید، کودک خود را از کالسکه خارج کنید و به او اجازه بدهید کمی فعالیت داشته باشد. برای یک کودک نوپا بی‌حرکت بودن برای مدت طولانی بسیار ناراحت‌کننده و شاید غیر ممکن باشد. به همین دلیل بهتر است حتی‌الامکان برای انجام کارهای زمان‌بر در مکان‌های شلوغ، کودک خود را به همراه نبرید.
 • استفاده‌ی مناسب از بازی‌های کودکانه: وقتی از تعقیب مداوم کودک خود خسته و درمانده می‌شوید به جای ابراز ناراحتی و فریاد زدن، سعی کنید این تعقیب و گریز اجباری را به یک بازی کودکانه‌ی دلپذیر تبدیل کنید. به جای تعقیب کردن کودک می‌توانید با تظاهر به دور شدن از او و گفتن جملات تشویق‌کننده، او را به دویدن به سمت خودتان ترغیب کنید. با این کار به راحتی می‌توانید میل به دویدن در کودک را کنترل کنید و او را وادار کنید که در اطراف شما به بازی ادامه دهد.
 • از آغوش و کمربندهای مخصوص مهار کودکان استفاده کنید. برای تنوع و دادن آزادی بیشتر به کودکان به جای کالسکه می‌توانید وسایل دیگری مثل آغوش و کمربند مهار (harness) کمک بگیرید. البته بعضی از والدین ممکن است استفاده از کمربند مهار را تحقیرآمیز و محدودکننده بدانند ولی اکثر پدر و مادرها آن را بهترین گزینه می‌دانند و معتقدند که تنها به کمک کمربند مهار می‌شود به صورت همزمان امنیت و آزادی را برای کودک نوپا فراهم کرد. مطمئناً کودکان مشکلی با کمربند مهار ندارند و دیدگاه منفی والدین تأثیری در آن‌ها نخواهد داشت البته در هنگام استفاده از آن در مکان‌های شلوغ باید احتیاط کنید
 • کودک خود را به خانه ببرید. این اقدام بیشتر از کودک برای والدین مؤثر است. وقتی مدت طولانی با کودک نوپای خود وقت گذرانده‌اید و هراس از دویدن‌های بی‌وقفه‌ی او باعث بی قراری، اضطراب و یا حواس پرتی شما شده است. بهتر است که به خانه بازگردید و کمی استراحت کنید. ممکن است کودکتان متوجه ارتباط بازگشت به خانه با دویدن خود نشود و یا آن را به عنوان پاداشی برای دویدن‌هایش در نظر بگیرد. به‌هرحال رفتن به خانه تأثیر آموزنده‌ای در او نخواهد داشت ولی برای شما الزامی است.
 • توضیح دادن خطرات دویدن برای کودک نوپا، هیچ تأثیری ندارد. ممکن است این راهکار در مراحل بعدی عمر فرزندانتان الزامی باشد ولی برای کودکان نوپا دانستن خطرات دویدن هیچ مفهوم و یا تأثیر بازدارنده‌ای ندارد و اخطار مکرر به آن‌ها کاری بیهوده است.
 • استفاده از داستان‌ها و شعرهای آموزنده: همه تجربیات و دانسته‌های کودکان نوپا از طریق بازی کردن و امتحان عملی به دست می‌آید. علاوه بر آنچه گفته‌ شد راه‌های دیگری برای آموختن مسائل امنیتی به کودکان نوپا وجود دارد ولی در کنار همه‌ی آن‌ها و به عنوان آخرین راهکار، خواندن کتاب‌های مصور یا اشعار کودکانه در مورد در مورد مسائل امنیتی نیز توصیه می‌شود. با این کار پیش‌زمینه‌ی لازم برای آموختن مفاهیم تربیتی و امنیتی در ذهن کودکان برای آینده‌ی نزدیک مهیا می‌شود.

مترجم: محسن یزدانی

منبع :