آکاایران: عذرخواهی کردن را به کودکان خود بیاموزید

آکاایران: آموزش عذرخواهی کردن به کودکان

عذرخواهی کردن را به کودکان خود بیاموزید

اختصاصیآکا ایران: 

گاهی کودکان در برخورد با دوستان یا اطرافیان خود در مقابل کار اشتباهی که انجام داده اند، باید عذرخواهی کنند و این مناسب ترین راه برای جبران کار اشتباهشان است. والدین باید شیوه درست عذرخواهی کردن را به آن ها بیاموزند و این رفتار نشانه ندامت و پشیمانی کودک از رفتارش است. البته کودکی که در مورد رفتار و برخوردش احساس پشیمانی نمی کند را به عذرخواهی وادار نکنید. زیرا این کودک احساس پشیمانی ندارد و عذرخواهی کردن او فایده ای ندارد و به  جبران رفتار زشت او کمکی نخواهد کرد. مجبور کردن کودکان به عذرخواهی نتیجه برعکس خواهد داد. اگر به محض اینکه کودک عذرخواهی کرد از رفتار او بگذرید و او را ببخشید، به او القا کرده اید که برای هر رفتار اشتباهی که انجام می دهد با یک بار معذرت خواهی از رفتار او می گذرید.

مهم است که کودک متوجه شود که رفتار او دیگران را اذیت کرده است. زیرا در بعضی مواقع کودک عذرخواهی می کند تا امتیازاتی از او گرفته نشود و رفتارش پیشامدهای بعدی ای برای او نداشته باشد. بعضی از پدرو مادرها تا زمانی که فرزندشان عذرخواهی نکرده است بعضی امتیازها را از او می گیرند و اجازه نمی دهند که با اسباب بازی هایش بازی کند. کودک برای این که این اتفاق نیفتد یک عذرخواهی می کند و بدون این که از رفتارش پشیمان باشد یا برای جبران رفتارش تلاشی کند، از این مساله می گذرد. پس عذرخواهی در کودکانی که احساس پشیمانی از کارشان ندارند تغییری ایجاد نخواهد کرد.

نباید کودک را وادار به عذرخواهی کنید بلکه باید کودک را طوری تربیت کنید که مشتاقانه کار اشتباهش را قبول کند و برای جبران آن تلاش کند. در این جا چند راهکار ارائه می دهیم تا کودکان خود را به عذرخواهی کردن بدون اینکه اجباری در کار باشد ، تشویق کنید...

  • درباره شخصی که کودک به او آسیب رسانده است و ناراحت است، با او صحبت کنید. زمانی که کودک آرام بود درباره رفتارهایش که دیگران را ناراحت می کند صبحت کنید. از او سوال هایی بپرسید و ببینید آیا می تواند تشخیص دهد که چگونه رفتارش دیگران را اذیت و ناراحت کرده است.
  • به او آموزش دهید که برای یک کار اشتباه فقط عذرخواهی کردن  کافی نیست و باید درصدد جبران آن باشد. مثلا اگر اسباب بازی دوست یا خواهر و برادرش را شکسته است باید با پول خودش برای او اسباب بازی جدید  بخرد. یا اگر خواهرش را ناراحت کرده است به او بگوید که می تواند یک روز با اسباب بازی مورد علاقه اش را به او بدهد. این شیوه جبران کردن به کودک مسئولیت پذیری را می آموزد و این که در  دفعات بعدی به راحتی دیگران را اذیت نکند و بدانید هر رفتار زشتی بهایی برای پرداختن دارد.
  • اگر کودک تان شخصی را اذیت و ناراحت کرده است به او بیاموزید که دفعه بعد باید به گونه ی دیگری رفتار کند. او با این روش رفتارهای خود را کنترل می کند و یاد می گیرد که از راه های جایگزین برای داشتن رفتارهای بهتر در آینده کمک بگیرد. 
  • به او بگویید که تنها گفتن کلمه معذرت می خواهم کافی نیست و باید شیوه معذرت خواهی درست را به او آموزش دهید  تا بداند چه زمانی و چگونه باید معذرت خواهی کند. به او بگویید معذرت خواهی به این معنی است که من سعی می کنم این کار را تکرار نکنم، چون دوست ندارم ناراحتت کنم.

در پایان خواندن مقاله "معذرت خواهی کردن را به کودکتان یاد دهید" را نیز پیشنهاد می کنیم.

منبع :