آکاایران: قوانین مهمی که برای تعطیلات تابستان باید بدانید

آکاایران: هفت قانون مهم برای تعطیلات تابستان

قوانین مهمی که برای تعطیلات تابستان باید بدانید

اختصاصیآکا ایران: 

تعطیلات تابستان لذت‌بخش‌ترین مقطع از دوران کودکی است. فرزندان شما در هر سنی که باشند، بدون تردید هیجان‌زده و خوشحال از تعطیلات طولانی پیش رو، کیف و کتاب خود کنار می‌گذارند و به پیشواز تفریحات شیرین تابستانی می‌شتابند. 

از سوی دیگر این تعطیلات درازمدت، برای والدین دوره‌ای پراضطراب است و مدیریت فعالیت‌های فرزندان در این دوره زمانی، کاری دشوار محسوب می‌شود زیرا از طرفی بچه‌ها باید فشارهای یک سال تحصیلی خسته‌کننده را تخلیه کنند و از طرف دیگر نباید نظم و روال زندگی روزمره را از خاطر ببرند.
بدون شک تابستان زمان تفریح و بازی کودکان است ولی داشتن هفت قانون مشخص و بدون انعطاف این تعطیلات را در کنار مفرح بودن به یک دوران سازنده تبدیل می‌کند. بچه‌ها در کنار تفریح باید به فکر کردن و انجام کارهای مفید نیز توجه داشته باشند و با پایبندی به این قوانین والدین می‌توانند به هر دو هدف دست پیدا کنند. به یاد داشته باشد که اجرای این قوانین نباید به کسب عادت‌های ناخواسته منجر شود و یا فرزندان شما را به مسیری نادرست هدایت کند.

 

تعطیل شدن مدرسه به معنای توقف آموزش نیست.

 معمولا بچه‌ها در تعطیلات تابستان به شکلی افراطی، به سرگرمی‌های کم‌تحرک مثل بازی‌های ویدئویی می‌پردازند. بد نیست اگر گاهی وسایل سرگرمی مدرن کودکان را بگیرید و آن‌ها را به پیدا کردن سرگرمی‌های سازنده‌تری تشویق کنید. آموزش موسیقی جایگزین بسیار مناسبی است زیرا علاوه بر جذابیت و مفرح بودن، توانایی‌های ذهنی کودکان را نیز افزایش می‌دهد و حتی می‌تواند تغییرات چشمگیری در آینده فرزندانتان ایجاد کند. با هدایت کودکان به این سمت و ایجاد تمایل در آن‌ها برای پیگیری سرگرمی‌های سازنده، ذهن خلاق و جوان آن‌ها به‌مرور مسیر خود را پیدا خواهد کرد و علایق آن‌ها شکل مفیدتری خواهد گرفت. به‌این‌ترتیب آن‌ها می‌آموزند که تابستان زمان یادگیری مهارت‌های جدید و متفاوت است.

 

بعد از یک ساعت استفاده از گجتهای الکترونیکی، یک ساعت بازی در فضای آزاد ضروری است.

بچه امروزی علاقه زیادی به گذراندن تمام روز در پای تلویزیون و یا گجتهای هوشمند دارند. این روال ممکن است در تعطیلی آخر هفته مشکلی در پی نداشته باشد ولی گذراندن تمام تابستان با این شرایط، مشکلات بسیاری به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل برقراری قانونی برای تأمین نیاز کودکان به تحرک و فعالیت فیزیکی اهمیت زیادی دارد. هرچه فعالیت فیزیکی در بیرون خانه بیشتر از نشستن پای وسایل سرگرمی الکترونیکی باشد، فرزندان شما سهم بیشتری از نور خورشید و هوای تازه خواهند داشت و رشد فیزیکی و بلوغ شخصیتی آن‌ها سرعت بیشتری می‌گیرد.

تعطیلات تابستان

به استعدادهای فرزندانتان جهت بدهید.

کودکان معمولا صبر و حوصله کمی دارند و به همین دلیل نشان دادن کمی پشتکار و ثبات رأی از طرف والدین می‌تواند آن‌ها را به تلاش و توجه بیشتر به فعالیت‌های مفید تشویق کند. اگر با هدف رشد توانایی‌ها و استعدادهای فرزندانتان، فعالیت خاصی برایشان در نظر می‌گیرید ولی آن‌ها به انجام آن علاقه نشان نمی‌دهند، کاری سخت و کسل‌کننده جایگزین آن کنید. به‌این‌ترتیب آن‌ها در دفعات بعد حوصله و علاقه بیشتری نشان خواهند داد و علاوه بر این به توانایی‌هایشان نیز بیشتر اطمینان می‌کنند که این مسئله زمینه‌ساز داشتن اعتمادبه‌نفس کافی در بزرگ‌سالی خواهد بود.

 

مطالعه را جزو فعالیت‌های اجباری فرزندانتان قرار بدهید.

 فعالیت‌های اجباری یا اختیاری فرزند شما در کودکی به عادت‌های ثابت در بزرگ‌سالی او تبدیل خواهند شد و عادت به مطالعه برای همه بزرگ‌سالان بسیار ضروری و مفید است. کافی است در طول تابستان، روزانه فقط 30 دقیقه برای مطالعه اجباری فرزندانتان در نظر بگیرید و بعد به بحث و گفتگو در مورد برداشت آن‌ها از کتاب بپردازید. اگر آن‌ها در مقابل این مسئله واکنش منفی نشان می‌دهند، سعی کنید با پاداش و جایزه به آن‌ها انگیزه بدهید. وقتی آن‌ها با کتاب خواندن به امتیازات خاصی مثل چند ساعت بازی بیشتر یا یک سفر مهیج خانوادگی دست پیدا کنند، به مطالعه علاقه بیشتری نشان می‌دهند.

 

هیچ‌چیز را بدون زحمت و تلاش متقابل در اختیار فرزندانتان نگذارید.

فرزندان شما دیر یا زود باید آداب اجتماعی را یاد بگیرند و تابستان زمان مناسبی برای این کار است. برای شروع می‌توانید به آن‌ها بیاموزید که بین خواسته‌ها و چیزهایی که واقعا و به‌حق می‌توان به آن دست پیدا کرد، تعادل برقرار کنند. هر زمان که آن‌ها از شما تقاضای انجام کاری را دارند، شما نیز از آن‌ها خدمتی متقابل مثل کارهای ساده منزل درخواست کنید. به مرور آن‌ها تنها زمانی از شما درخواستی خواهند داشت که از دید خودشان استحقاق آن را داشته باشند.

 

خوابیدن در تمام روز و بیدار ماندن تا نیمه‌شب را ممنوع کنید.

بدون تردید بخشی از جذابیت تابستان برای کودکان، نبودن ساعت مشخص برای خوابیدن است ولی این مسئله نباید نظم زندگی آن‌ها را به هم بریزد. در تعطیلات تابستان نشان دادن انعطاف برای زمان خوابیدن و بیدار شدن بچه‌ها ضروری است ولی این مسئله به‌راحتی به بیدار ماندن در تمام شب و خوابیدن در طول روز تبدیل می‌شود. اگر هیچ نظارتی بر ساعت‌های خواب و بیداری فرزندانتان نداشته باشید، عواقب خوبی در انتظار شما نخواهد بود که مشخص‌ترین آن‌ها مشکل برگرداندن روال عادی روزانه بعد از تمام شدن تابستان است.

 

مقداری از وقتتان را به فرزندان خود اختصاص بدهید.

برای بچه‌ها تابستان زمان وقت‌گذرانی با دوستان و گشت‌وگذار است ولی این مسئله نباید باعث جدایی و فاصله افتادن بین اعضای خانواده بشود. هر هفته زمانی مشخص را به گردهمایی خانوادگی اختصاص بدهید و با فرزندانتان به تماشای فیلم یا خوردن غذاها و تنقلات موردعلاقه آن‌ها بپردازید. این زمان مخصوص خانواده است پس بهتر است از آن به معنای واقعی فقط برای برقراری ارتباط با اعضای خانواده و توجه نشان دادن به آن‌ها استفاده کنید. این‌گونه سرگرمی‌های گروهی خانوادگی علاوه بر تأثیرات مثبت لحظه‌ای، به خاطرات شیرینی تبدیل می‌شوند و یادآوری آن‌ها در آینده باعث خوشحالی شما و فرزندانتان خواهد شد.

مترجم: محسن یزدانی

منبع :