آکاایران: کودکان را از دنیای تکنولوژی دور کنید

آکاایران: آثار مخرب استفاده کودکان از وسایل الکترونیکی

کودکان را از دنیای تکنولوژی دور کنید

اختصاصیآکا ایران: 

در این مورد خواندن مقاله "تاثیرات مخرب استفاده کودکان از گوشی های هوشمند" را به شما پیشنهاد می کنیم.

امروزه کودکان تمایل زیادی به استفاده از وسایل الکترونیکی چون تلویزیون، تبلت، رایانه و تلفن دارند. گاهی این وسایل برای کودک مفید و آموزنده می باشد اما وقتی کودک بیش از حد از این وسایل استفاده می کند به رشد خود آسیب می رساند. پزشکان و متخصصان توصیه می کنند که کودکان زیر 2 سال نباید از وسایل الکترونیکی استفاده  کنند و کودکان باید 2 سال نیز باید به طور محدود از تبلت، تلفن و رایانه استفاده کنند. استفاده طولانی مدت کودکان از وسایل الکترونیکی آثار نامطلوبی به دنبال خواهد داشت که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد....

کودکان دچار اختلالات خواب می شوند

اختلالات خواب سبب می شود که کودک با خستگی دائمی و کاهش تمرکز مواجه شود . کودکی که به طور افراطی تلویزیون تماشا می کند دیرتر به رخت خواب می رود و در طول خواب ممکن است به طور ناگهانی بیدار شود.

تربیت فرزندان

کودکان دچار افزایش وزن خواهند شد

وقتی کودک بیشتر وقت خود را صرف بازی های رایانه ای و تماشای تلویزیون می کند واز تحرک و بازی فیزیکی خود را محروم  می کند دچار اضافه وزن خواهد شد . متخصصان می گویند در اتاق کودک نباید تلویزیون و رایانه وجود داشته باشد . کودکانی که تلویزیون تماشا می کنند رغبت زیادی به تنقلات ناسالم دارند و این امر سبب اضافه وزن آنها خواهد شد .

کودکان دچار مشکلات رفتاری می شوند

کودکانی که به مدرسه می روند اگر در طی روز بیشتر از دو ساعت با رایانه بازی یا تلویزیون تماشا کنند دچار اختلالات و مشکلات اجتماعی ، رفتاری و عاطفی خواهند شد . وقتی کودکان بیش تر از سایرین تلویزیون تماشا می کنند در طی دوران مدرسه نمی توانند رابطه خوبی با هم سن و سالان و هم کلاسی های خود داشته باشند .

این کودکان در مدرسه عملکرد ضعیفی دارند و نمرات خوبی کسب نخواهند کرد . کودکی که بیش از حد با رایانه یا تلویزیون سرگرم می شود خشونت در او تقویت می شود . در اصل کودک خشونت را در بازی ها و برنامه ها مشاهده می کند و به این خشونت عادت می کند و در واقع خشونت را جزئی از زندگی اجتماعی تلقی می کند .

اگر فکر می کنید تلویزیون ، تبلت ، رایانه و تلفن های هوشمند صمیمت و آرامش را در خانواده از بین برده است این وسایل الکترونیکی را از خود دور کنید. این وسایل اعتیاد آور است و باید از اعضای خانواده دور باشد تا وابستگی کاهش یابد.

آثار مخرب استفاده کودکان از وسایل الکترونیکی -آکااستفاده کودکان از وسایل الکترونیکی

چگونه باید این وابستگی را محدود کرد ؟

باید زمانی که کودک شما با رایانه ، تلویزیون و تبلت کار می کند محدود باشد . باید این زمان را مدیریت کنید و درباره افزایش تحرک و انجام بازی های خلاقانه با او صحبت کنید . در ادامه راهکارهایی را معرفی می کنیم تا استفاده کودک تان را محدود کنید ...

نباید به کودک اجازه دهید در مقابل تلویزیون تنقلات بخورد

خیلی از کودکان با تماشای تلویزیون غذا یا تنقلات می خورند . خوردن تنقلات در مقابل تلویزیون باعث می شود که کودک به میزان غذا و تنقلاتی که می خورد کنترل نداشته باشد و باعث افزایش وزن او خواهد شد .

در اتاق کودک تلویزیون و رایانه قرار ندهید

وقتی در اتاق کودک تلویزیون یا رایانه باشد بیشتر وقت خود را با  این وسایل می گذراند . وقتی این وسایل را در خارج از اتاق کودک قرار دهید بر ساعت استفاده و محتوای برنامه ها نظارت بیشتری خواهید داشت.

تربیت کودک

نباید تلویزیون بی جهت روشن شود

خیلی از افراد بدون عادت تلویزیون را روشن نگه می دارند بدون این که قصد تماشا داشته باشند . این کار باید می شود کودک توجه بیشتری به تلویزیون داشته باشد . پس اگر نمی خواهید برنامه خاصی را تماشا کنید تلویزیون را خاموش کنید .

الگوی مناسبی برای کودک تان داشته باشید

اگر نمی خواهید کودک تان به طور تمام وقت مقابل تلویزیون باشد به این قاعده پایبند باشید و الگوی خوبی برای کودک تان داشته باشید .

کارهای جایگزین برای کودک تان تعیین کنید

باید برای کودک فعالیت های مفید تری در نظر بگیرید . بازی ، خواندن کتاب ، آشپزی و نقاشی از فعالیت های مفید و سرگرم کننده است که باید جایگزین تماشای تلویزیون شود .

قوانینی برای تماشای تلویزیون داشته باشید

در طی هفته که کودک به مدرسه می رود اجازه ندهید بیش از حد از تلویزیون و رایانه استفاده کند. البته نباید هیچ وقت تماشای تلویزیون را به عنوان جایه در نظر بگیرید زیرا با این کار تماشای تلویزیون ارزش زیادی در نظر کودک خواهد داشت .

منبع :