آکاایران: از اختلاف و دعوای فرزندان تان جلوگیری کنید

آکاایران: ایجاد رابطه دوستانه بین فرزندان

از اختلاف و دعوای فرزندان تان جلوگیری کنید

اختصاصیآکا ایران:  

در این مورد خواندن مقاله "تاثیر ترتیب تولد بر روابط احساسی فرد" را به شما پیشنهاد می کنیم.

در اکثر مواقع کودکان رابطه خوبی با خواهر یا برادر بزرگتر از خود برقرار نمی کنند و والدین دوست دارند تا رابطه عمیق و خوبی بین فرزندانشان وجود داشته باشد . در این مطلب قصد داریم راهنمایی هایی را برای بهبود رابطه کودکان با یک دیگر بیان کنیم ...

کودکانی که سن 2 سال را رد کرده اند به خوبی مفهوم احترام به احساسات دیگران را درک می کنند و به راه حل ها به خوبی پاسخ مثبت می دهند . در این جا راهنمایی هایی را ارائه می کنیم که به کودک تان کمک می کند رابطه ای عمیق و دوستانه با خواهر یا برادر خود برقرار کند .

بین کودکان تان فضای رقابتی ایجاد کنید

خواهر و برادرها همیشه سعی می کنند محبت والدین را به خود جلب کنند و برای ربودن محبت از شما با هم رقابت می کنند . باید آنها را در شرایطی قرار دهید که به خوبی با هم رقابت کنند . هر چیزی که کودک نوپا با آن احساس قدرت و بزرگی کند و خواهر یا برادر بزرگتر او احساس کنند که نقش مراقبت کننده دارند ، سبب می شود بین آن ها پیوند عاطفی محکمی برقرار شود . مثلا زمانی که کودک نوپای شما در پوشیدن کفش هایش مشکل و نیاز به کمک دارد او را به برادر بزرگش ارجاع دهید و به او بگویید از برادرت خواهش کن به تو کمک کند و او به خوبی می تواند به تو  کمک کند .

با این جمله شما کودک نوپا تشویق می شود تا به خواهر یا برادر بزرگترش اعتماد کند و در خواهر و برادر بزرگتر نیز این احساس ایجاد می شود که نقش مهمی را ایفا خواهد کرد . اگر فکر می کنید فرزندان تان می توانند اتاق یا اسباب بازی هایشان را با هم تمیز کنند ، برای آنها زمانی تعیین کنید تا این کار را  انجام دهند و برای انجام این کار تشویقی در نظر بگیرید . باید به آنها بفهمانید که در کنار هم می توانند یک تیم خوب و قدرتمند باشند .

کودک تان را متوجه اشتباه رفتارش کنید

خیلی از والدین در مقابل رفتار نامناسب کودک نوپایشان بهانه تراشی می کنند که نتیجه معکوسی خواهد داشت . این کار باعث می شود کودک کوچک تصور کند می تواند هر کاری انجام دهد و این رفتار باعث ناراحتی کودک بزرگتر خواهد شود . نباید از رفتار بد کودکان تان چشم پوشی کنید بلکه باید او را به سمت رعایت حقوق دیگران و رعایت ادب و احترام راهنمایی کنید . مثلا به کودک تان گوشزد کنید که اسباب بازی را از دست همبازی یا خواهر و برادرش نقاپد و برای داشتن اسباب بازی صبر کند . به او بگویید " خواهرت با اسباب بازی در حال بازی کردن است و اگر شما آرام باشید ، به شما اجازه می دهد وقتی بازی خودش تمام شد شما هم با آنها بازی کنید " . شاید کودک به خوبی متوجه صحبت شما نشود اما خیلی خوب متوجه لحن گفتار شما خواهد شد .

تربیت کودکان

شرایطی فراهم کنید تا کودکان تان با هم بازی کنند

به دنبال بازی هایی باشید که کودک نوپا و  خواهر و برادر او از انجام آن کار با هم لذت ببرند . از کودک بزرگترتان بخواهید نقش فروشنده کتاب را بازی کند و کودک کوچکترتان در نقش مشتری باشد . کودکان نوپا دوست دارند در نقش مریض وارد بازی شوند و  خواهر یا برادر بزرگتر آنها نقش دکتر را بازی کند . شاید کودک نوپا متوجه بازی نشود اما از این توجه لذت خواهد برد .

وقتی کودکان با هم بازی می کنند سعی کنید در کنار آنها باشید تا از وجود محیط دوستانه میان آنها مطمئن شوید تا اگر بین آنها مشکل و درگیری به وجود آمد به بهترین شکل حل شود . باید به کودک تان فرصت دهید تا چیزهایی که بین خودشان است را بشناسند و با این کار رابطه ای عمیق و پایدار بین آنها ایجاد کنید .

در تربیت کودکان تان یکسان عمل نکنید

اگر می خواهید بین کودکان تان عدالت برقرار کنید به این معنی نیست که انها را به یک شکل تربیت کنید . کودک نوپا نسبت به خواهر یا برادر بزرگتر خود توانایی رشدی ، نیازها و خواسته های متفاوتی دارد . باید در برابر اصرار او برای سوار شدن به دوچرخه یا اسکوتر خواهر یا برادر بزرگترش استقامت کنید و به جای آن زمانی که خواهر یا برادر بزرگترش مدرسه هستند برای او قصه بگویید یا  او را به پارک ببرید تا احساس کند فرد  خاصی است . 

منبع :