آکاایران: تسلیم خواسته های کودک تان نشوید

روش های مقابله با عادت مو کشیدن کودکان

تسلیم خواسته های کودک تان نشوید

اختصاصیآکا ایران:  

بعضی از کودکان عادت دارند که موی بزرگترها را بکشند. اما آیا می دانید که چگونه می توان این عادت را در کوچولوها از بین برد؟ و این حالت در کودکان با چه خصوصیاتی بروز می کند؟ برای این رفتار کودکان دلایل زیادی وجود دارد، اما اصلی ترین آن ها این است که کودک متوجه شده چه کارهایی واکنش دیگران را به همراه دارد.

مارک رابرتز، پروفسور دانشگاه ایداهو در رشته روانشناسی بالینی می گوید: عادت مو کشیدن کودکان دقیقا مانند زدن کلید و روشن شدن لامپ است. کودک در ذهنش می گوید: "جالب است! وقتی موهای خواهرم را می کشم، جیغ می کشد". شاید هم او می خواهد با مو کشیدن یک اتفاق ناخوشایند را متوقف کند. برای مثال وقتی دوستش اسباب بازی او را می گیرد با کشیدن مو او را مجبور می کند دست از این کار بردارد. مهارت های شناختی کودک در حال رشد است و او با مو کشیدن شرایطی که برایش پیش آمده را کنترل می کند. یا وقتی برادر بزرگترش یک خوراکی می خورد، کودک با کشیدن موی او صدای جیغش را در می آورد . با این کار برادر بزرگترش مجبور می شود خوراکی اش را با او تقسیم کند.

در واقع وقتی کودک موهای خودش را می کشد، به احتمال زیاد نگران یا ناراحت است. این رفتار می تواند نشان دهنده نوعی اختلال عصبی باشد. اگر در این باره نگران هستید با پزشک صحبت کنید.

چگونه عادت مو کشیدن کودک را مهار کنیم ؟

هیچ وقت تلافی نکنید

نباید موهای کودک تان را بکشید تا به او نشان دهید که این کار دردناک است . کودک با کشیدن مو می خواهد در شرایطش تغییر ایجاد کند مثلا می خواهد عروسکش را از دوستش بگیرد و هدف او آزار رساندن به کسی نیست . کودک پیامی که از کار شما دریافت می کند این است : برای اصلاح رفتار هر کس باید تلافی کنی . شما باید الگوی کودک تان باشید و به او یاد دهید در هر شرایطی برای دریافت خواسته هایش به جای آسیب رساندن به دیگران از کلمات کمک بگیرد .

به کودک نشان دهید از مو کشیدن چیزی نصیبش نمی شود

با نادیده گرفتن رفتار کودک به او می فهمانید که با کشیدن مو می تواند به خواسته اش برسد . فرض کنید کودک موی دوستش را کشیده تا اسباب بازی او را بگیرد ، شما بدون هیچ اشاره ای ، نسبت به اتفاقی که رخ داده ، می روید تا برای کودک تان داستان تعریف کنید و به این صورت حواسش را پرت کنید . کودکان نمی توانند اثرات متقابل روابط اجتماعی را درک کنند و با این کار تنها به او می فهمانید که با کشیدن موی اطرافیان می تواند حس ترحم شما را نسبت به خودش برانگیخته کند . بهترین کار این است است که بعد از کشیدن مو ، بلافاصله اسباب بازی را به دوستش برگردانید و بگویید " ما مو نمی کشیم " . در این تکنیک باید رفتار سریعی داشته باشید زیرا کودکان در لحظه زندگی می کنند و با این کار شما متوجه می شوند که مو کشیدن هیچ ننتیجه ای ندارد و اسباب بازی را از دست می دهد .

مشت کودک تان را باز کنید و فرد مقابل را نجات دهید

دست کودک تان را محکم بگیرید و بگویید : ما مو نمی کشیم ! مو کشیدن درد دارد . می توانید از روش مهلت دادن هم استفاده کنید . او را روی صندلی بنشانید و کنارش بایستید . در یکی دو دقیقه ابتدایی با او حرف نزنید . بعد از این زمان درباره اتفاق پیش آمده با او صحبت کنید . حتی وقتی که کودک نمی تواند صحبت کند ، باز هم این کار را بکنید . با این کار به او نشان می دهید که مشکلات را باید با حرف زدن حل کرد نه با مو کشیدن !

از او بپرسید " می دانی کارت  اشتباه بود ؟ " بعد از جواب او بپرسید " به نظرت چرا اشتباه بود ؟" نگران نشوید وقتی می گوید " باید تنبیه می شدم " . دوباره ادامه دهید " اگر مو بکشی تنبیه می شوی اما ما باید به یک چیز دیگر هم فکر کنیم . نباید موی کسی را بکشیم زیرا ممکن است به آنها صدمه بزنیم " .

نباید فکر کنید بعد از این صحبت کردن همه چیز درست شود . کودکان به سختی موضوعی را فرا می گیرند و به قدری باید این سناریو تکرار شود تا در نهایت متوجه شوند که با مو کشیدن به نتیجه ای نمی رسند . تسلیم خواسته های کودک تان نشوید . در طی زمان که مهارت های کلامی کودک رشد کرد به او یاد دهید برای حل مشکلاتش از صحبت کردن استفاده کند. 

منبع :