آکاایران: با این توصیه ها بستر موفقیت را درخانواده فراهم کنید

آکاایران: فرزندان تان را به سوی موفقیت سوق دهید

با این توصیه ها بستر موفقیت را درخانواده فراهم کنید

اختصاصیآکا ایران:  

رشد فرزندان موفق به عوامل محیطی در خانواده نیاز دارد و والدین باید شرایط و زمینه ی رشد و موفقیت فرزندان شان را فراهم کنند . اما به واقع کمک به موفقیت فرزندان چگونه امکان پذیر است و خانواده چه نقشی در این زمینه دارد ؟

یکی از اصلی ترین کارهایی که باید والدین انجام دهند هدفمند کردن زندگی فرزندان است . باید به عنوان والدین تعریف دقیقی از موفقیت داشته باشید . برای فرزندان تان اهداف قابل دسترس و کوچکی را تعیین کنید و آنها را در رسیدن به این اهداف تشویق کنید . باید به عنوان والدین در کنار آنها باشید اما این نکته هم در نظر بگیرید که تعیین اهداف و تعریف موفقیت بنا به خواسته ی شما نیست بلکه در این زمینه باید به علایق و خواسته های فرزندتان هم توجه داشته باشید .

فرزندان تان را اجتماعی بار بیاورید

یکی از اهداف کلی که باید برای فرزندتان در نظر بگیرید تقویت مهارت های اجتماعی او است ؛ این که فرزندتان مهارت ارتباط برقرار کردن داشته باشد . اجتماعی بودن فرزند به معنی است که او شهروند خوبی باشد ، با هر فردی سازگاری داشته باشد و رابطه صمیمی و قابل اطمینانی با اطرافیانش برقرار کند . البته باید در این زمینه خواسته فرزندتان را هم بررسی کنید . مثلا نباید او را مجبور کنید با کسی که دوست ندارد ارتباط برقرار کند . اجازه دهید دوستانش را خود انتخاب کنید و در این زمینه همراه او باشید.

امکانات و بستر مناسبی فراهم کنید

باید اهداف مشخص شده فرزندان تان مطابق با سلیقه ، علایق و استعدادهای او باشد تا فرزندتان در مسیر صحیحی قرار گیرد و در آینده به موفقیت دست یابد . یکی از بهترین هدایایی که می توانید به فرزندتان دهید مهیا ساختن بستری است که فرزندان بتوانند استعدادهایشان را کشف کنند و زندگی آینده خود را مطابق با مهارت ها و علایق شان سوق دهند .

به فرزندان تان قدرت دهید

فرزندان برای رشد و بلوغ نیاز به ارتباطی خوب و موثر با والدین شان دارند و لازم است به آنها قدرت دهید . البته بین بیشتر والدین و فرزندتان رابطه انتقاد آمیز و وضع قوانین اجباری وجود دارد . درباره مسائل مختلف و چالش برانگیز با فرزندان تان صحبت کنید و برای این که به نتیجه خوبی دست یابید در فضایی امن ، محبت امیز و بدون تنش حرف بزنید  . گاهی نیاز است در کنار قوانینی که برای او وضع کرده اید ، در زمینه هایی به او اختیار دهید تا بتواند کارهای مورد علاقه اش را انجام دهد . آنها دوست دارند به احساسات و خواسته هایشان توجه شود .

محیط خانواده را امن کنید

فرزندان فضای خانواده را جایگاهی امن می دانند . باید این فضای امن و صلح و آرامش را با رفتارهای درست خصوصا رابطه با همسرتان ایجاد کنید . وقتی مدام با همسرتان بحث می کنید ، فرزندتان احساس امنیت و آرامش نخواهد داشت . تا جای ممکن مشاجرات و بحث های زناشویی را دور از چشم او انجام دهید و هیچ گاه از کلمات توهین آمیز و تحقیر کننده خطاب به همسرتان استفاده نکنید .

اولویت ها را مشخص کنید

برای این که خانواده موفقی داشته باشید باید اولویت ها را مشخص کنید . یکی از مهم ترین اولویت ها ایجاد رابطه موثر و تاثیرگذار بین شما و فرزندان تان می باشد . باید عواملی که مانع از ایجاد این رابطه می شود را شناسایی کنید و آنها را از میان بردارید . مثلا باید تماشای تلویزیون ، صحبت طولانی با تلفن همراه ، انجام بازی های رایانه ای ، چرخیدن در اینترنت و تمام کارهای کم الویت را ترک کنید . با مشخص کردن الویت هایتان بر طبق درجه اهمیت شان به آنها بپردازید تا بتوانید ارتباط بهتری با فرزندان و همسرتان برقرار کنید .

منبع :