آکاایران: نباید کودک را نسبت به درس بدبین کرد

آکاایران: راههایی برای آسان کردن مشکلات درسی کودکان

نباید کودک را نسبت به درس بدبین کرد

اختصاصیآکا ایران:  

دبستان دوران سخت و بسیار مهمی برای کودکان است ؛ به طوری که اولین پایه های یادگیری در دوران دبستان گذاشته می شود و یادگیری عمیق در این دوران اهمیت بالایی دارد.

کارشناسان و پژوهشگران حوزه آموزش نظریات زیادی درمورد شیوه های برتر آموزش به خصوص مفاهیم پیچیده و سخت ارائه کرده اند . ژونر لیکن ، کارشناس امور آموزشی درباره اهمیت آموزش دوران دبستان گفت : دوران دبستان اولین مرحله ورود کودک به آموزش رسمی می باشد و از این نظر اهمیت زیادی دارد . باید به گونه ای مطالب به دانش آموزش آموزش داده شود که نسبت به درس بدبین نشود و روز به روز با شور و اشتیاق بیشتری به دنبال یادگیری و آموزش باشد .

او از طرفداران آموزش علمی و کاربردی است و در این باره گفت : بعضی از درس ها مانند ریاضی حالت انتزاعی دارند و یادگیری آن برای دانش آموزان ابتدایی دشوار خواهد بود . در روش های نوین آموزشی به معلمان پیشنهاد می شود از شیوه های عملی برای آموزش عمیق تر و بهتر مفاهیم مشکل ریاضی استفاده کنند .

آموزش دروس فیزیک و شیمی مشکلات زیادی برای معلمان به همراه دارد . یک معلم فرانسوی در این باره گفت : دروس فیزیک و شیمی بسیار شیرین هستند و اگر به درستی آموزش داده شوند برای دانش آموزان لذت بخش خواهد بود . معلم باید بتواند توجه دانش آموز را به جذابیت درس جلب کند تا درس برای معلم و دانش آموز عذاب آور نشود . من و همکارانم برای تدریس مفاهیم دشوار ، آزمایش های عملی آن مبحث را اجرا می کنیم و بعد از این که کنجکاوی دانش آموز برانگیخته شد به سراغ مباحث و بخش های تئوری می رویم .

ژان پیر کانن ، پژوهشگر و نویسنده مباحث نظری و دروس غیر عملی بیان کرد : بعضی از دروس مانند فیزیک و شیمی در آزمایشگاه جای ندارند و حتی نمی توانند همانند ریاضی کاربردهای آن را به دانش آموز نشان داد . به همین خاطر این دروس در مقاطع دبیرستان تدریس می شوند . بهترین روش برای درک این مباحث این است که مباحث را به چالش کشاند . بحث و تبادل نظر بین دانش آموزان تا حد زیادی در یادگیری و درک عمیق دروس مفید است .

کانن ، روش های گروهی را راه حل دیگری برای یادگیری موثرتر می داند و می گوید : کارگروهی بهترین شیوه برای یادگیری دروس است . معلم باید دانش آموزان کلاس را به چند گروه تقسیم کند تا آنها بتوانند در کنار هم مشکلات شان را مطرح و حل نمایند ، یادگیری گروهی کار را برای معلم راحت تر می کند و کارگروهی را به دانش آموزان می آموزد . 

منبع :