آکاایران: به سوالات جنسی کودکتان آگاهانه پاسخ دهید

والدین نباید از سوالات جنسی کودکان نگران شوند

به سوالات جنسی کودکتان آگاهانه پاسخ دهید

اختصاصیآکا ایران:  

تربیت جنسی یکی از موارد بسیار مهم در تربیت کودکان می باشد که والدین نقش موثری در آن دارند . والدین درباره مسائل جنسی کودکان و سوالات آنها واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند .

بعضی از پدر و مادرها از تربیت جنسی کودکان شان دوری می کنند و وقتی کودک شان درباره این مسائل سوالاتی می پرسند واکنش تندی از خود نشان می دهند . والدین در بیشتر مواقع از پاسخ دادن طفره می روند و جواب را به زمان دیگری واگذار می کنند .

والدین باید مواظب واکنش های تند خود در پاسخ به سوالات جنسی کودکان شان باشند زیرا اگر پاسخ ندهند یا واکنش تندی نشان دهند ، کودک پاسخ سوالات جنسی خود را از منابع دیگر پیدا می کند . این واکنش باعث تعامل سازنده بین والدین و کودکان می شود . حتی وقتی والدین دروغ بگویند و کودک بعد از آن متوجه شود که والدین  حقیقت را نگفته اند ، در تعامل و اعتماد کودک به والدین آسیب وارد می شود . پس وقتی کودک سوالی می پرسد باید جوابی دقیق ، مختصر و متناسب با شرایط سنی و ذهنی کودک بدهید و اگر جواب سوال را نمی دانید از کودک تان زمان بخواهید تا مطالعه کنید ، زمان دقیق پاسخ به کودک را بگویید که مثلا یک شنبه جواب پاسخت را خواهم داد .

در این حالت کودک متوجه می شود ممکن است گاهی والدین هم جواب سوالی را ندانند و باید مطالعه کنند تا پاسخ آن را بیابند . این در صورتی است که اولا به سوال کودک اهمیت داده می شود و دوما دست یابی به پاسخ نیاز به صبر و تحمل دارد که در هر صورت می تواند توسط کودک الگوبرداری شود .

والدین نباید از سوالات جنسی کودکان نگران شوند -آکاتربیت فرزندان

آموزش زودهنگام مسائل جنسی باعث اضطراب کودک می شود

والدین نباید در برابر سوالات جنسی کودکان نگران ، مضطرب و عصبانی شوند . واکنش درست والدین هنگام مواجه با سوالات جنسی کودکان مهم است . مثلا کودکی از پدرش سوال می کند : بچه چگونه به دنیا می آید ؟!  در این صورت پدر با شنیدن این سوال مضطرب و نگران می شود و درباره نحوه تشکیل جنین و رشد جنین در رحم مادر توضیح می دهد . در واقع پدر اطلاعات کاملی در اختیار کودکش می گذارد اما در پایان کودک می گوید : من فقط می خواستم بدانم در چه بیمارستانی به دنیا آمده ام ؟

والدین تا زمانی که کودک درباره مساله خاص از آنها سوالی نپرسیده ، نباید درباره جزئیات توضیح دهند . پدر و مادر باید بدانند کودک دنبال چه جوابی است و بدانند میزان اطلاعات کودک چقدر است و تا چه حد درک می کند . باید سوال کودک را با سوال " توچه فکر می کنی ؟"  و متناسب با شرایط و درک کودک پاسخ داد .

آموزش عجولانه و زود هنگام درباره مسائل جنسی سبب می شود کودکان اطلاعات زیادی را در ذهن شان نگهدارند که قابلیت درک و هضم آن را ندارند و این مساله باعث بروز اضطراب و خشم کودک نسبت به والدین خواهد شد .

برعکس این مساله هم صادق است . وقتی کودک اطلاعات جنسی را دیرهنگام از والدین دریافت می کند ( در سنین نوجوانی ) سبب می شود اطلاعات جنسی را از دوستان ، هم سالان و فضای مجازی به دست آورد یا حتی توسط آنها مسخره شود .

متناسب با درک و فهم کودک پاسخ دهید

والدین زمانی که می خواهند به سوالات جنسی کودک پاسخ دهند، باید جواب شان متناسب با شرایط سنی کودک و درک او باشد . پاسخ به سوالات جنسی نباید خیلی بسته یا خیلی باز باشد و همین طور پاسخ به سوالات را نباید به آینده ای نامشخص موکول کنید و او را بی جواب بگذارید . در زمان پاسخ دادن به کودک باید بدانیم دقیقا منظور کودک از مطرح کردن آن سوال خاص چیست ؟

برای مثال کودک ممکن است سوالی بپرسد و منظور خاصی از آن سوال نداشته باشد و والدین اطلاعاتی در اختیار او بگذارند که نیاز نیست . پس باید دقیقا بدانیم منظور کودک از سوال چیست و اطلاعات او در زمینه مسائل جنسی تا چه حدی است و ما می توانیم تا چه میزان اطلاعات به او بدهیم .

منبع :