آکاایران: چگونه کودکم را با مهدکودک آشتی دهم ؟

راهکارهایی برای علاقه مند کردن بچه ها به مهدکودک

چگونه کودکم را با مهدکودک آشتی دهم ؟

اختصاصیآکا ایران:  

آیا کودک شما روی خوشی به مهدکودک نشان نمی دهد و مجبور هستید به خاطر گریه های بیش از حد کودکتان از مهدکودک خارج شوید ؟ یا با کلی وعده و قول کودکتان را مجبور می کنید در مهدکودک بماند و گریه نکند ؟

خیلی از کودکان کم سن علاقه ای به مهدکودک ندارند و ماندن در این فضا برای آنها ناراحت کننده و تلخ است . آنها مجبورند به خاطر شاغل بودن مادر از همان سنین پایین در محیطی خارج از خانه باشند و این موضوع برایشان سخت است . والدین با راهکارهایی ظاهر مساله و ترس و ناآرامی های کودک را رفع می کنند اما این رفتارها ممکن است منجر به آسیب های روانی در کودک شود .

کودکان از سن 18 ماهگی به سختی و با ترس از والدین شان جدا می شوند و این ترس واکنشی کاملا طبیعی است . بچه ها به دنبال استقلال هستند و جدا شدن از والدین برایشان ترسناک به نظر می رسد و به آغوش والدین پناه می برند تا از شدت اضطرابشان کاسته شود .

بعضی از کودکان به علت عوامل محیطی یا ژنتیکی استرس بیشتری در مکان های ناآشنا چون مهدکودک دارند و این استرس را با واکنش هایی چون دل درد ، چسبیدن به مادر ، گریه و پرخاشگری بروز می دهند . با این وجود بعضی رفتارها می تواند از شدت اضطراب آنها کم کند و کمک کننده باشد . در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم کرد ...


بررسی کنید کودک تان چه احساسی به مهدکودک دارد

از کودکتان بپرسد که فکر می کند مهدکودک چه شکلی است و در آن بچه ها چه کار می کنند ! باید ایده ها و ترس و نگرانی های کودک را درباره مهدکودک بدانید و درباره جزئیات هر یک با او صحبت کنید و ببینید چه مساله ای او را هیجان زده و خوشحال می کند . می توانید برای او از تجربیات و خاطرات خود تعریف کنید البته بیشتر روی خاطرات خوب و هیجان انگیز تمرکز داشته باشید.

در مقابل گریه کودک دلسوزی نکنید

بعضی از والدین وقتی با گریه و التماس کودک خود مواجه می شوند ، از روی دلسوزی و محبت کودک را به خانه برمی گردانند . این رفتار نه تنها به شرایط کودک کمک نمی کند بلکه او را وابسته تر خواهد کرد . باید این تفکر که مهدکودک مانند مدرسه جنبه رسمی ندارد و هر زمان بخواهیم می توانیم به کودک مان تعطیلی دهیم یا به خاطر گریه و ناراحتی به نرفتن او رضایت دهیم را از خود دور کنید .

روزهای اول در کنار او باشید

باید به کودک تان کمی فرصت دهید و روزهای اول در مهد کودک در کنار او باشید تا اعتمادش به مربی و دیگر کودکان جلب شود . کودک با این کار به حمایت مادر اطمینان می یابد و به مربیان و دیگر کودکان دلبستگی پیدا می کند و برای روزهایی که والدین در مهد نیستند ، آماده می شود .

سر وقت به دنبالش بروید

برای برگرداندن کودک خود به مهد بروید و نگذارید بیش از اندازه منتظر شما بماند . باید روی حرفتان باشید تا کودک به شما اطمینان بیشتری داشته باشد .

هیچ وقت فرار نکنید

بعضی از مادران کودک خود را پیش مربی می گذارند و از ترس گریه و چسبیدنش به خود فرار می کند . با این کار کودک را به خود بی اعتماد می کنید . او در تمام مدت زمان بودنش در مهد اضطراب دارد که نکند مادر به دنبالش نیاید ؟ قبل از شروع گریه کودک به او قول دهید که در زمان مشخص به دنبالش می روید . باید زمان برگشت را طوری تعیین کنید که کودک متوجه شود زیرا کودکان ساعت را نمی شناسند و درک درستی از زمان ندارند . مثلا به او بگویید بعد از خوردن ناهار یا تمام شدن کارتون به دنبال او می آیید.

کودک و مهدکودک

احساسات تان را کنترل کنید

باید نگرانی هایتان را به کودک منتقل نکنید زیرا گاهی اضطراب جدایی کودک می تواند اضطراب مادر باشد . والدینی که مضطرب هستند و نسبت به کودک شان حمایت و محبت افراطی دارند ، خودشان احساس امنیت کودک را کم می کنند .

درباره مهدکودک بیشتر با او صحبت کنید

خیلی از کودکان تجربه بازی با هم سن و سالان در پارک و مهمانی را دارند اما مهدکودک برای آنها محیط جدیدی است ، زیرا مادر در آنجا حضور ندارد و به همین خاطر ممکن است کودک دچار اضطراب یا ترس شود . اگر کودک متوجه حرف های شما می شود با نزدیک شدن به روزهای اول مهد کودک سعی کنید با او حرف بزنید و در صحبت های روزانه به او بگویید که مهدکودک چقدر خوش می گذرد . کارهایی که کودکان در مهدکودک انجام می دهند را برایش توضیح دهید و در مورد مهربانی مربی حرف بزنید . این صحبت کردن به کودک کمک می کند از نظر روانی برای مهدکودک آماده شود و منتظر شروع آن باشد .

رفتارهای مناسب را با کودک تمرین کنید

قبل از این که کودک را به مهدکودک ببرید مطمئن شوید که می تواند رفتارهای مورد انتظار را به درستی انجام دهد . مثلا می تواند غذایش را بخورد ، کت یا کفشش را در بیاورد و بپوشد یا می تواند به تنهایی دستشویی برود . هر چه کودکان کارهایی که می تواند انجام دهد بیشتر باشد ، در مهدکودک احساس راحتی بیشتری خواهد داشت . به او یاد دهید وقتی از او سوال پرسیده می شود ، چطور جواب دهد و با دیگران ارتباط برقرار کند .

دور ماندن از کودک تان را تمرین کنید

قبل از این که کودک را به  مهد بفرستید ، سعی کنید مدتی از او دورباشید . مثلا برای مدتی او را نزدیک اقوام یا پدر و مادرتان بگذارید تا بعد از چند بار تکرار ، به ندیدن شما عادت کند .

از او خیلی سوال نپرسید

زمانی که کودک را از مهدکودک می آورید ، بیش از حد درباره آنچه در مهد گذشته است ، سوال نپرسید . پرسیدن سوالات تکراری و پشت سر هم نگرانی شما را نشان می دهد و کودک نگرانی را از شما دریافت می کند و فکر می کند چون مادرش نگران است او هم باید نگران باشد .

از کودک خداحافظی طولانی نکنید

طولانی کردن خداحافظی این موضوع را به کودک انتقال م یدهد که قرار است زمان زیادی در مهدکودک بماند یا قرار نیست خیلی زود همدیگر را ببینید . با یک لبخند و با روی خوش از او خداحافظی کنید .

برای کودک هدیه بخرید

بهتراست هدیه ای برای او در نظر بگیرید و به او بگویید وقتی او را به منزل ببرید ، هدیه را به او می دهید . کودک با این حرف شما مطمئن می شود به منزل برمی گردد . این هدیه می تواند بستنی ، کتاب ، کارتون یا رفتن به پارک باشد .

او را پیش روان شناس ببرید

اگر با تمام راهکارهای ارائه شده نتوانستید از شدت اضطراب کودک کم کنید ، به روان شناس مراجعه کنید تا به کودک آسیب روانی وارد نشود . 

منبع :