آکاایران: کودکان را آگاهانه با مسائل جنسی آشنا کنید

با  کنجکاوی های جنسی کودکان چیکار کنیم ؟

کودکان را آگاهانه با مسائل جنسی آشنا کنید

اختصاصیآکا ایران:  

والدین همواره در آموزش سلامت جنسی به  کودکان با چالش مواجه می شوند و ممکن است به دلیل ناآگاهی یا آموزش زودرس و یا با پنهان کاری به سلامت جنسی کودک شان آسیب وارد کنند . در این مطلب قصد داریم شما را با مسائل تربیت جنسی آشنا کنیم تا بتوانید وظیفه تان را به خوبی انجام دهید .

خیلی از والدین صحبت کردن درباره مسائل جنسی با کودکان را ضروری نمی دانند . والدین و کسانی که با کودکان سرو کار دارند باید اهمیت اموزش جنسی را درک کنند و بدانند با مخفی کاری و سرکوب کنجکاوی های جنسی به کودکان شان آسیب وارد می کنند . یعنی با برخورد نامناسب کنجکاوی عادی کودک که لازمه رشد طبیعی او می باشد ، به جنبه های جنسی و در نهایت انحرافات اخلاقی تبدیل می شود . والدین باید با تربیت صحیح جنسی حس های خوبی چون دوستی ، هنر عشق ورزی ، محبت و صمیمت  ،ایثار و فداکاری را در او پرورش دهند .

فرصت آموزش را  از دست ندهید

خیلی از والدین تا زمان دوران بلوغ فرزندان که تغییرات جسمی مجبورشان می کند درباره مسائل جنسی با او حرف بزنند ، سکوت می کنند . خیلی از والدین هم این کار را به مربیان می سپارند . اما به نظرتان تمام بچه هایی که در یک کلاس هستند درک جنسی مشابه ای دارند ؟ مربیان دوره های کاربردی دیده اند که بدانند به چه طریقی باید اطلاعات جنسی را به کودکان منتقل کنند ؟

بخواهید یا نخواهید کودکان از طریق رسانه ها و دوستان  خود اطلاعاتی درباره مسائل جنسی به دست می آورند . اگر والدین نتوانند با صحبت کردن مناسب و با مهارت های ارتباطی این مسائل را به کودکان شان آموزش دهند در اولین قدم خودشان لطمه می بینند زیرا اولین رابطه سالم میان شما و کودکان تان شکل می گیرد . اگر اکنون که کودک تان خردسال است نتوانید درباره جنسیت و مسائل دیگر فضای مناسب گفت و گو را به وجود آورید ، در دوران نوجوانی و بلوغ کودک هم نمی توانید این فضای ارتباطی مناسب را ایجاد کنید و راهنمایی ها و توصیه های لازم را در اختیار او بگذارید.

با  کنجکاوی های جنسی کودکان چیکار کنیم ؟ -آکاتربیت فرزندان

اجازه ندهید کودک احساس شرمندگی کند

می توانید از سنین خیلی پایین آموزش های جنسی را با آموزش توالت رفتن آغاز کنید و به این ترتیب مفهوم خصوصی بودن اعضای تناسلی را به او بیاموزید . خیلی از بچه ها تا قبل از مدرسه رفتن مفهوم خصوصی بودن اعضای تناسلی را درک می کنند . نباید روی اعضای تناسلی کودک تان اسامی که منفی و شرم آور است ، بگذارید . مثلا نگویید " برو عیب تو بپوشون " یا " آبروتو قایم کن " و ....

هنگامی که کودک عضو تناسلی خود را به خاطر شناخت بدنش حس می کند ، واکنش تند و هیجانی نشان ندهید . کودک در چند ماهگی با کنجکاوی و دقت دستش را نگاه می کند و به گوشش دست می زند یا حتی ناخن های خود را می شناسد ، پس اجازه دهید این عضو را هم بشناسد اما حواس او را پرت کنید تا با لمس بیش از حد و به دست آوردن حس خوشایند دوباره این کار را انجام ندهد . ممکن است کودکان به خاطر آرامش گرفتن خصوصا در مواقعی که به آرامش نیاز دارند مانند زمان خواب ، عضو تناسلی شان را لمس کنند .

خیلی از کودکان با موی خود یا مادرشان بازی می کنند یا شست شان را می مکند تا به آرامش برسند و این دو کاملا مثل هم است . پس از گذاشتن اسم های منفی چون خودارضایی و ... دوری کنید و کودک تان را اذیت نکنید . اگر آگاه باشید و رفتار درست نشان دهید و واکنش های تند و هیجانی نداشته باشید این تجربه و دوره شناخت کودک به درستی طی خواهد شد.

منبع :