آکاایران: کودک با استفاده زیاد از گوشی افسرده و بی اشتها می شود

آکاایران: تاثیرات مخرب استفاده کودکان از گوشی های هوشمند

کودک با استفاده زیاد از گوشی افسرده و بی اشتها می شود

اختصاصیآکا ایران:  

در این مورد خواندن مقاله "آثار مخرب استفاده کودکان از وسایل الکترونیکی" را به شما پیشنهاد می کنیم.

وسایل ارتباطی زندگی را برای ما راحت تر کرده اند اما باید نگران تاثیر گوشی های هوشمند روی فرزندتان باشید . امروزه استفاده از گوشی هوشمند توسط کودکان امری عادی شده است اما باید نگران تاثیرات منفی گوشی های هوشمند روی رشد و سلامتی کودک تن باشید .

گوشی هوشمند خلاقیت کودک را کم می کند

کودکان با داشتن گوشی های هوشمند به انواع بازی های متنوع و مهیج دسترسی دارند . این بازی های هیجان آور خلاقیت و تخیل کودکان را کاهش می دهد و سرعت واکنش مغزشان را پایین می آورد و حتی حساسیت چشمان شان نیز کاهش می یابد .

وابط والدین فرزند دچار تغییر می شود

گوشی های هوشمند می تواند برای انجام کارها مفید باشد اما باعث می شود روابط بین والدین و کودکان دچار تغییر شود . گوشی ها باعث می شود رابطه ی واقعی و خالص بین کودک و والدین برقرار نشود . کودکان در حال رشد هستند و نیازمند هستید که روابط تان را با آنها گسترش دهید در حالیکه در گوشی های هوشمند با پاسخ های سریع مواجه هستیم که می تواند در آینده انتخاب غلطی برای کودک شما باشد .

یادگیری کودک کاهش می یابد

گوشی هوشمند زندگی اجتماعی و اقتصادی کودک را تحت تاثیر قرار می دهد و به عنوان یک وسیله مضر می باشد . کودک تمام توجه خود را به سمت گوشی جلب می کند . بر طبق مطالعات استفاده از وسایل ارتباطی چون گوشی مهارت های کودک را برای یادگیری درس ریاضیات و سایر درسها ضعیف می کند .

روی سلامت روانی کودک تاثیر می گذارد

میان استفاده از گوشی های هوشمند و اینترنت ، افسردگی و کم اشتهایی ارتباط مستقیمی برقرار است . وقتی کودک از این وسایل استفاده می کند روی رفتارهای روحی او کنترل سخت تری خواهید داشت و نتایج مخربی را روی سلامت کودکان تان مشاهده خواهید کرد .

گوشی های هوشمند اعتیاد آور است

کودک با داشتن گوشی همراه در خیلی از فعالیت ها تعامل دارد و گوشی منبعی برای اعتیاد می شود . گوشی برای بزرگسالان نیز اعتیاد آور است و می تواند ذهن آنها را مشغول کند . این امر به مسیر ترقی کودک خدشه وارد می کند.

تربیت فرزند

کودک با داشتن گوشی همراه چاق می شود

مشغولیت با گوشی های هوشمند روی سلامت کودک تاثیر می گذارد. وقت گذراندن با گوشی به این معناست که کودک برای مدت زیادی بی حرکت می ماند که عامل چاقی می شود.

مشکلات رفتاری بروز می کند

وقتی کودک بیش از دو ساعت در روز برای گوشی وقت می گذارد باعث ایجاد مشکلات روانی و اجتماعی در او می شود . وقتی کودک بازی های مهیج و متنوعی را در دسترس دارد ، او را در معرض خطر بالایی از مشکلات اجتماعی در کودکی و بزرگسالی قرار می دهد .

کودک نسبت به خشونت بی تفاوت می شود

کودکان از طریق خشونت موجود در بازی ها و مزاحمت های سایبری تهدید می شوند. قرار گیری در این شرایط کودک را نسبت به خشونت بی تفاوت می کند و باعث می شود کودک رفتارهای خشونت آمیز را سریع تر قبول کند و برای حل مشکلات به عنوان راه حل طبیعی به کار گیرد.

به کودک وقت فکر کردن یا درس گرفتن از کارهایش را نمی دهد

وقتی کودک در شبکه های اجتماعی شروع به صحبت کردن می کند فرصت فکر کردن به نتیجه کارهایش را نخواهد داشت و سریع از خود واکنش نشان می دهد. این اتفاقات و صحبت کردن بدون تفکر از طریق گوشی های هوشمند زودتر روی می دهد.

کودک خواب کمتری خواهد داشت

وجود یک وسیله هوشمند در اتاق کودک خواب را از او می گیرد و باعث می شود که دیرتر به رختخواب برود و با کوفتگی زیاد از خواب بیدار شود . کودک برای این که ذهنش را برای فعالیت های روز بعد آماده کند به خواب زیادی نیاز دارد اما گوشی هوشمند به کودک در رسیدن به این شرایط کمک نخواهد کرد.

منبع :