آکاایران: ترتیب تولد چگونه بر شخصیت تاثیر می‌گذارد

آکاایران: تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت کودکان

ترتیب تولد چگونه بر شخصیت تاثیر می‌گذارد

اختصاصیآکا ایران: 

رشد و تکوین شخصیت روند پیچیده‌ای ست که عوامل متنوعی بر آن تاثیر گذارند. گرچه اشتباه است که بگوییم تنها یک عامل در شکل‌گیری شخصیت کودک تاثیرگذار است، اما می‌توان با اطمینان گفت که یک سری عوامل نسبت به عوامل دیگر تاثیر بیش‌تری بر شکل‌گیری شخصیت دارند. علاوه بر سبک والد بودن که تاثیر عمده‌ای بر شخصیت کودک دارد، در این مقاله به بررسی ترتیب تولد، یعنی عامل دیگری که بر شخصیت تاثیر گذار است می‌پردازیم.

 

ترتیب تولد و شخصیت کودک

تربیت فرزندان

فرزند اول و ارشد

 فرزند اول فرزندی ست که مسئولیت‌پذیری را از همان سنین کم یاد می‌گیرد و این به خاطر این است که معمولا والدین از او برای نگهداری فرزند تازه متولدشده کمک می‌خواهند. معمولا توانایی رهبری و نقش مراقب بودن در فرزند اول پرورش می‌یابد. فرزند اول هم‌چنین از جانب نوزاد تازه متولد شده تهدید زیادی احساس می‌کند؛ به این دلیل که تا قبل از تولد او توجهی را از والدینش دریافت می‌کرد که حالا با وجود او بخش زیادی از آن را از دست داده است.

فرزند آخر

فرزند آخر معمولا بر سر جلب توجه با فرزند اول در حال رقابت است و این گاهی تا جایی ادامه پیدا می‌کند که تبدیل به یک رقابت تشدید شده بین آن‌ها می‌شود. گاهی فرزند آخر تبدیل به یک ریسک کننده می‌شود زیرا برای جلب توجه دست به هر کاری هرچند خطرناک می‌زند. فرزند آخر ممکن است بیاموزد که فرد سرکشی شود و گاهی از حرف‌های والدین سرپیچی کند چراکه سعی دارد که کارهایی مشابه با کارهای فرزند اول انجام دهد اما موفق نشده و سرخورده می‌شود.

فرزند وسط

 فرزند وسط معمولا بیش‌ترین لطمه را می‌خورد چراکه کم‌ترین توجه را دریافت می‌کند. او خود را بین فرزند اول و آخر که بیش‌ترین توجهات را دریافت می‌کنند اسیر می‌بیند و به همین دلیل نیز یاد می‌گیرد که چگونه با سیاست و آرام باشد. معمولا او نقش آشتی دهندگی و ایجاد صلح بین فرزند اول و آخر را دارد.

 

رقابت بین فرزندان

به دلیل درگیری‌هایی که بین فرزندان برای جلب توجه والدین پیش می‌آید، آن‌ها گاهی به رقیبی سفت و سخت برای یکدیگر تبدیل می‌شوند که سعی دارند به هر قیمتی که شده توجهات را به خود جلب کنند.

بزرگ‌ترین اشتباهی که پدر و مادرها می‌توانند در پرورش فرزندانشان مرتکب شوند این است که آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنند چراکه با این کار حسادت آن‌ها را شعله‌ورتر کرده و رقابت بینشان را تشدید می‌کنند.

به جای این کار پدر و مادرها باید سعی کنند که استعداد منحصربه‌فرد هر یک از فرزندان خود را پیدا کرده و برای پروراندن آن به او کمک کنند. خریدن سه کتاب رنگ‌آمیزی برای هر سه فرزند می‌تواند ایده اشتباهی باشد، به جای آن خرید یک چیز خاص برای هر فرزند که به پرورش استعداد خاصش کمک کند می‌تواند تصمیم عاقلانه‌ای باشد.

مترجم: مهلا شریف

منبع :