آکاایران: معضل استفاده از تبلت در کودکان

استفاده کودکان از تبلت

معضل استفاده از تبلت در کودکان

اختصاصیآکا ایران: 

بچه های امروزی از لوازم الکترونیکی مانند گوشی ، تبلت و آی پد و ... بیشتر از حد معمول استفاده می کنند و به هر خانه ای که وارد می شوید به جای استفاده از اسباب بازی هایی که قدرت تمرکز وخلاقیت کودک را بالا ببرد ، تبلت هایی در دست کودکان می بینید که قدرت بینایی آنها را از بین می برد .

بیشتر مهندسان حوزه فناوری برای فرزندنشان در استفاده از تبلت و گوشی محدودیت می گذارند و فرزندانشان را به مدارسی می فرستند که از کامپیوتر استفاده نمی کنند .

کریس اندرسون مدیر شرکت 3D Robotics  می گوید به بچه ها نباید تبلت و وسایل تکنولوژی بدهید چرا که ما وقتی بچه بودیم در بیرون بازی می کردیم و فعالیت جسمی داشتم و خلاقیت مان روز به روز افزایش می یافت و بازی هایی که پر از نشاط و تحرک بود می کردیم که این بازی ها فکر ما را رشد می داد .

استفاده کودک از تبلت

او می گوید کودکانی که دستشان اسمارت فون و یا تبلت است استقلال شخصیتی کمتری خواهند داشت . آن ها به جای اینکه با هم سن و سالانشان بازی کنند به دنبال بازی کردن در کندی کراش و یا وایبر هستند و این خطر جدی را برای آینده آنها خواهد داشت .

والدینی که امکان مالی برای خرید یکی از ابزارهای تکنولوژی را ندارند گوشی های هوشمند خود را برای سرگرم کردن به آنها می دهند و کودکان تمایل دارند به جای بازی کردن و کاردستی درست کردن و خمیر بازی که خلاقیت آن ها را افزایش می دهد ، روی کاناپه لم دهند و با یک کاسه تنقلات در کنارشان با تبلت بازی کنند . این کودکان به جای هوش بیشتر و ذهن آماده تر ، بدنی خسته و انباشته از چربی و چشم هایی آزرده و خسته دارند .

خیلی از این رفتارها را والدین به آنها نشان داده اند . والدینی که به جای گپ زدن با اطرافیان در حال گشتن در وایبر هستند . باید ابتدا خودتان تبلت ها و گوشی ها را کنار بگذارید و به کودک خود سبک زندگی سالم را آموزش دهید .

راهکارهایی را بیان می کنیم که می توانید که روی استفاده کودک از تبلت برنامه ریزی و کنترل داشته باشید ...

  • استفاده از تبلت قبل از خواب کودک شما را بی خواب می کند . به او اجازه ندهید که قبل از خواب با تبلت بازی کند و تبلت را از او بگیرید تا با تبلت به اتاق خواب نرود.
  • ساعت هایی را به استفاده از تبلت اختصاص دهید . مثلا به او اصلا اجازه ندهید که سر میز غذا با تبلت بیاید.
  • باید از خودتان شروع کنید و تغییراتی در زندگی مجازی تان دهید و اصول را رعایت کنید . چون تا کودک شما می بیند که شما تبلت به دستتان است و  از چرخیدن در وایبر بیشتر از گپ زدن با اطرافیان لذت می برید  ،به حرف های شما گوش نمی دهد و استفاده از تبلت را محدود نمی کند.
  • به موقع برای کودک خود تبلت بخرید . کودک 3 ساله نیازی به تبلت ندارد . اگر می خواهید او با تکنولوژی آشنا شود ، تبلت خود را چندساعت در روز به او دهید اما به هیچ وجه برای او یک تبلت جداگانه نخرید.
  • کودکان تک فرزند به دلیل تنهایی که دارند به تبلت وابسته ترند . پس برای جدا کردن او از تبلت بچه دار شوید. بازی های دونفره پرتحرک و هیجان انگیز سلامت جسمی فرزند را تضمین می کند و مهارت های حرکتی اش را تقویت می کند . اگر فرزند شما تنها نباشد نیازی به بازی کردن مداوم با تبلت نخواهد داشت.

منبع :