آکاایران: تاثیرات مثبت حیوان خانگی برای  کودکان

آکاایران: کودکانی که حیوان خانگی دارند ، افسردگی نمی گیرند

تاثیرات مثبت حیوان خانگی برای  کودکان

اختصاصیآکا ایران: 

در این مورد خواندن مقاله "کودک تان را پیش روانشناس ببرید" را به شما پیشنهاد می کنیم.

پزشکان و روان شناسان معتقدند اگر در خانه حیوانات خانگی نگهداری شود، روابط اجتماعی افزایش خواهد یافت و امروزه این مساله ثابت شده است که حیوانات رفتارهای اجتماعی را بهبود می دهند. اگر در منزل تان یک جوجه نگهداری کنید به کودک تان کمک می کنید تا احساسات مثبتش را درباره حیوانات بروز دهد و به اعتماد به نفس و عزت نفس بالا دست یابد. در واقع با برقراری ارتباط مثبت با  حیوانات می توانید ارتباطات برپایه اعتماد خود با دیگران را افزایش دهید.

یکی از والدین می گفت برای کودکم یک جوجه پنبه ای خریدم و از آن زمان تا به حالا رفتارهای اجتماعی و خلقی کودکم بهتر شده است و مهارت های خوبی در ارتباطات اجتماعی کسب کرده است. درواقع ثابت شده است که حیوانات خانگی می توانند تاثیرات مثبتی در بهبود سلامت روانی شخص داشته باشند. کودکان نیز با نگهداری از حیوانات  خانگی مسئولیت پذیری خود را رشد می دهند و از حیوان نیز مراقبت می کنند. کودک متوجه می شود که باید به موقع به حیوان آب و غذا دهد و با این کار نظم و انضباط را یاد می گیرد زیرا حیوان به آب و غذا و مراقبت های دیگر نیاز دارد.

کودک و حیوان خانگی

بر طبق مطالعات کودکانی که در منزل شان یک حیوان پشمالو دارند کمتر از سایرین به آلرژی و آسم مبتلا می شوند زیرا سیستم ایمنی بدن آنها قوی تر شده است .

علاوه برآن کودک بدون خجالت و اضطراب با حیوان حرف می زند و باعث می شود راحت تر در مهمانی ها و ملاقات افراد حاضر شود . کودکانی که حیوان خانگی دارند کمتر به افسردگی دچار می شوند و بهتر می توانند موقعیت های استرس زا را تحمل کنند .

نکته مهم دیگر این است که کودک با پدیده مرگ رو به رو می شود و مرگ حیوان خانگی اش را با چشم خود می بیند . پس کودک یاد می گیرد که چگونه باید مرگ عزیز خود را تحمل کند .

کودکی که مرگ جوجه پنبه ای خود را می بیند از نظر عاطفی حس تعلق خاطر و فقدان را تجربه می کند. بعضی از کودکان با این اتفاق به سوگ و عزاداری می پردازند و کودک می فهمد که جوجه اش را از دست داده است و دیگر جوجه به زندگی بر نمی گردد . او متوجه می شود که جوجه جان دارد و مانند عروسک با تعمیر شدن درست نمی شود .

منبع :