آکاایران: با کودک لوسم چگونه رفتار کنم ؟

نکات جالب تربیتی برای کودکان لوس

با کودک لوسم چگونه رفتار کنم ؟

اختصاصیآکا ایران: 

همه پدرو مادرها دوست دارند خواسته های فرزندانشان را برآورده کنند اما توجه زیاد به خواسته های کودک باعث می شود کودک شما لوس شود . لوس بودن کودک روی بزرگسالی او هم تاثیر می گذراد و کودک خردسال شما به یک جوان پرتوقع ، یک همسر ناراضی و یک پدرومادر زورگو و خودخواه تبدیل خواهد شد که می خواهد همه دنیا در خدمت او باشند .

توجه بیش از حد به خواسته های کودک باعث زیاده خواهی او می شود  که فرزند طاقت نه شنیدن را نخواهد داشت و می خواهد به همه خواسته هایش جواب مثبت داده شود.  کودک در رابطه با دوستان، همکلاسی ها و معلمانش دچار مشکل می شود، زودرنج و عصبی می شود و به یک کودک خشن و زورگو تبدیل می شود. این رفتار شما باعث لوس شدن کودک می شود و بدون تلاش درصدد رسیدن به خواسته هایش است. پدرومادر این کودکان گویی از سرو صدا و بهانه های کودک می ترسند.

این کودکان در مقابل  دستور اطرافیان مقاومت می کنند و نشنیده می گیرند ، خود را روی زمین پهن می کنند و از جایشان تکان نمی خورند و حتی روی بزرگترهایشان دست بلند می کنند و گستاخی می کنند . آنها وقتی شما روی کاری تمرکز می کنید کارتان را بر هم می زنند و جلوی تمرکز شما را می گیرند .

کودکان لوس حسود هم هستند و هیچ قاعده ای را قبول نمی کنند، آنها باهوش هستند و نقطه ضعف شما را می شناسند و آنقدر روی خواسته هایشان پافشاری می کنند تا شما قبول کنید و تسلیم شوید. برای این که کودکی لوس نداشته باشید باید با الگوهای رفتاری نادرست که باعث لوس شدن کودکان شما می شود آشنایی داشته باشید تا این رفتارها را ترک کنید ...

تربیت فرزندان

به رفتارهای خوب کودک بی توجه هستید

بسیاری از پدرومادرها از رفتارهای خوب فرزندشان تعریف می کنند و همچنین از رفتارهای زشت آن ها تعریف و تمجید می کنند. اگر این رفتار را ادامه دهید کودک درک نمی کند که کدام رفتار او درست است و کدام نادرست است و قادر نیست رفتار صحیح را تشخیص دهد و آن رفتارها را تقویت کند.

 

کودک را مسئول رفتارهایش نمی دانید

اگر کودک را مقصر رفتارهای اشتباهش ندانید او فکر می کند اشتباه نکرده و کار خطایی انجام نداده  است. او با این کار از مسئولیت رفتارهای نادرستش فرار می کند و دیگران را مقصر می داند.

 

خودتان پدرومادری لوس هستید

کودکان از رفتار شما با دیگران تقلید می کنند. اگر  جلوی کودکتان از دیگران عیب جویی می کنید وبهانه می گیرید، فرزندانتان هم یاد می گیرند و این کار را انجام می دهند. یکی از بزرگترین مشکلات کودک لوس این است که آنها همه چیز را با زور راحت به دست آورده اند و برای بدست آوردن چیزی زحمت نکشیده اند.

 

قوانینی برای رفتارهای زشت کودک ندارید

بعضی از پدر و مادرها برای رفتارهای کودک خود قوانینی ندارند. مثلا به کودک می گویید این کار را نکن، ولی برای اینکه مانع از انجام دادن او شوید، کاری نمی کنید و کودک تان آن کار را انجام می دهد. باید در قوانین جدی باشید چون اگر کودک بفهمد قوانین جدی نیست و می تواند از آن ها فرار کند، به راحتی نمی توانید قوانین را اجرایی کنید. مثلا اگر یک روز به او اجازه دهید که مسواک نزند و یک شب او را مجبور کنید مسواک بزند، او می فهمد که مسواک زدن خیلی هم اجباری نیست و می تواند از آن فرار کند.

 

کودک تان را راهنمایی نمی کنید

اگر کودک را خوب راهنمایی نکنید او نمی تواند رفتار درست را اجرا کند و بی ادب خواهد شد. کودک به خوبی رفتار درست را تشخیص نمی دهد و شما باید این رفتارها را برای او مشخص کنید.

 

بحث هایی می کنید که در آن ها شکست می خورید

شما در برابر خواست کودک تان مقاومت می کنید و به او شیرینی نمی دهید اما نمی توانید او را مجبور کنید که کلم بخورد. او دهانش را تف می کند و با این کار می تواند روبروی شما بایستد و از انجام کارهای اجباری سرباز زند.

 

به دلیل نادرست به او هدیه می دهید

علت خرید برای شما خیلی مهم است. این که به چه علت برای کودک تان هدیه می خرید مثلا اگر کودک تان از دوچرخه قبلی خسته شده است یک دوچرخه جدید بدهید کار اشتباهی  کرده اید. یا وقتی به خاطر رهایی از احساس گناه به او هدیه می دهید کار اشتباهی کرده اید. اگر او به شما گفت تو بدترین مادر روی زمین هستی زمان مناسبی برای خرید کادو نیست. اگر بازیچه دست و حرف کودک شوید کار اشتباهی کرده اید و او می فهمد که با حرفش توانسته به خواسته اش برسد.

 

درمقابل گریه و بدخلقی او تسلیم می شوید

وقتی او بهانه گیری می کند و برای گرفتن چیزی جیغ می زند، او را به خواسته اش رسانیده اید؟ شما به رفتارهای بدش پاداش داده اید و کودک به طور آگاهانه می فهمد که با گریه و بدخلقی به خواسته اش رسیده است و در بقیه زمان ها هم از این راه حل استفاده  می کند و می بیند شما در مقابلش تسلیم می شوید .

باید چنین رفتارهایی را ترک کنید و کودک را درست تربیت کنید تا در آینده شما و کودکتان دچار مشکل نشوید. تشویق و تنبیه ها باید اصولی و در حد سن و سال کودک شما باشد.

آکا ایران

منبع :