آکاایران: رفتارهای مودبانه کودک را تقویت کنید

آکاایران: ایجاد رفتارهای مودبانه در کودک

رفتارهای مودبانه کودک را تقویت کنید

اختصاصیآکا ایران: 

از سن دو سالگی باید برای تربیت کودکان تان تلاش کنید زیرا مهارت کلامی کودک از این زمان رشد می کند . او در این سن نمی تواند رفتارهای محترمانه داشته باشد و باید برای ایجاد این رفتارها از این زمان تلاش کنید. اگر در این سن رفتارهای درستی از او ندیدید تحمل کنید و فکر نکنید او کودک بی ادبی شده است. باید صبر کنید تا رفتارهای محترمانه در او ایجاد شود. در این مطلب راهکارهایی ارائه می کنیم تا به کودک تان آموزش دهید چگونه با دیگران رفتارهای محترمانه داشته باشد !

باید به کودک بیاموزید که احترام با ترس برابر نیست. مثلا ممکن است کودکان به این دلیل که از والدین شان کتک نخورند به او احترام می گذارند. به جای ترساندن باید روش دیگری را جایگزین کنید. باید صبر کنید تا صحبت های او به پایان برسد. در سطح کودک تان پایین بیایید و با آرامش به چشمان او نگاه کنید و وانمود کنید به صحبت های او علاقه دارید. با این کار به او یاد می دهید که باید با دقت به صحبت های اطرافیان گوش کند.

در همین مورد خواندن مقاله "معذرت خواهی کردن را به کودکتان یاد دهید" را به شما پیشنهاد می کنیم.

همچنین برای داشتن اطلاعات بیشتر در این مورد خواندن مقاله "آموزش عذرخواهی کردن به کودکان" را نیز پیشنهاد می کنیم.

واکنش های تند نشان ندهید

اگر کودک تان رفتار زشتی انجام داد از دست او ناراحت نشوید و خونسردی تان را حفظ کنید. گاهی کودکان برای جلب توجه کارهایی انجام می دهند یا حرف هایی می زنند تا شما را عصبانی کند . در این مواقع عصبانی نشوید و آرام به چشمانش نگاه کنید و بگویید ما در خانه مان این طور صحبت و برخورد نمی کنیم. باید به او یاد دهید به چه شکل برای به دست آوردن خواسته هایش برخورد کند. به او بگویید وقتی اسباب بازی می خواهد مودبانه و محترمانه بگوید مامان می شود اسباب بازی را به من بدهی ؟

 

برای کودک تان محدودیت در نظر بگیرید

در تربیت کودک تان باید مهربان و محکم باشید . با مهربان بودن نشان می دهید که به کودک تان احترام می گذارید و با محکم بودن نشان می دهید باید کاری که درست است انجام شود . فرض کنید به فروشگاه می روید و کودک تان اصرار می کند و پایش را روی زمین می کوبد که چیزی برای او بخرید . دراین مواقع مهربان باشید و محکم او را بیرون بیاورید . با آرامش یک کتاب بردارید و بخوانید تا کودک تان آرام شود .وقتی کودک آرام شد دوباره با او به فروشگاه بروید . با این کار به او نشان می دهید که بدخلقی او هیچ تاثیری در رفتارشما نخواهد داشت و با پا کوبیدن نمی تواند به خواسته اش دست یابد .

 

برای رفتارهای محترمانه کودک پاداش در نظر بگیرید

تربیت فرزندان

باید تلاش کنید که رفتارهای مودبانه کودک تان رشد کند . کلمات "دختر خوب " و "پسرخوب" برای تشویق کودک مناسب نیست . باید دقیق و واضح با او صحبت کنید و به او بفهمانید تا کودک متوجه شود متوجه رفتار خوب او شده اید . مثلا به او بگویید " ممنونم که از کلمه "لطف کنید" استفاده کردی " .

 

توقع نافرمانی کودک تان را داشته باشید

وقتی کودک تان با خواسته های شما مخالفت می کند و در مقابل تان می ایستد برای بی احترامی نیست بلکه می خواهد نظر و عقیده خود را نشان دهد. کودک باید یاد بگیرد احساساتش را محترمانه نشان دهد مثلا باید یاد بگیرد به جای "تو مامان بدی هستی که من را پارک نمی بری" بگوید " بعد از فروشگاه به پارک برویم ؟"

 

به سوالات او مودبانه پاسخ دهید

کودک با احترام گذاشتن به اطرافیان رفتارخوب را نشان می دهد . او از زمانی که ارتباط برقرار می کند ، می تواند بفرمایید و متشکرم را یاد بگیرد . باید متوجه شود زمانی که مودب است می خواهید به او کمک کنید اما وقتی دستور می دهد از رفتارش خوشتان نمی آید . اگر خودتان رفتارهای محترمانه داشته باشید به کودک تان یاد می دهید که محترمانه رفتار کند . باید به طور مکرر در برخورد و صحبت کردن با کودک از کلمات "متشکرم" و "بفرمایید" استفاده کنید . در این صورت این واژه ها را درصحبت هایشان یاد می گیرد و در ارتباط با دیگران به کار می برد.

منبع :