آکاایران: مشکلات رفتاری کودکان و درمان آن ‌ها بخش دوم

آکاایران: مشکلات رفتاری کودکان و درمان آن ها بخش دوم

مشکلات رفتاری کودکان و درمان آن ‌ها

اختصاصیآکا ایران: 

در بخش اول از مقاله مشکلات رفتاری کودکان نوپا و درمان آن ‌ها به بارزترین این مشکلات یعنی پرخاشگری، ضربه زدن و گاز گرفتن اطرافیان و راه‌های برای اصلاح آن‌ها پرداختیم. در این بخش به مشکلات قطع کردن صحبت دیگران و راهکارهای برخورد با این مشکل خواهیم پرداخت. لطفا با مجلهآکا ایران همراه باشید.

قطع کردن صحبت دیگران

مشکلات رفتاری کودکان و درمان آن ها بخش دوم -آکامشکلات رفتاری کودکان و درمان آن ها بخش دوم

مشکلات رفتاری کودکان و درمان آن ‌ها

یک کودک نوپا طبیعتاً از قواعد و آداب محیط اطراف خودآگاه نیست و تمام دنیا و هر چه که در آن است را از دریچه‌ی چشمان کوچک خود می‌بیند و خود را مرکز آن می‌داند. از طرف دیگر حافظه‌ی کوتاه‌مدت کودکان نوپا هنوز شکل نگرفته است و آن‌ها هر چه که به ذهنشان می‌رسد باید در همان لحظه به زبان بیاورند وگرنه آن را فراموش خواهند کرد؛ بنابراین نمی‌توان قطع کردن صحبت دیگران توسط یک کودک نوپا را سرزنش کرد و آن را به عنوان یک معضل اخلاقی و تربیتی در نظر گرفت. کودک نوپای شما متوجه اهمیت صحبت شما با دیگران نمی‌شود و با هر سؤال و یا مشکل کودکانه‌ای تلاش می‌کند که توجه شما را به خود جلب کند و به همین دلیل هر چیزی که باعث کاهش توجه شما به او شود برایش به عنوان یک تهدید طبیعی تلقی خواهد شد.

بعضی از والدین این مسئله را آزاردهنده می‌دانند و رفتار طبیعی کودکانه‌ی فرزندانشان که گاهی منجر به قطع صحبت‌های مهم کاری یا گفتگوهای دوستانه می‌شود را نوعی مشکل تلقی می‌کنند ولی اگر این مسئله را بی‌طرفانه بنگرند، متوجه می‌شوند که کودکان نوپا تعمدی برای این مزاحمت‌ها ندارند و این مشکل در مدت کوتاهی برطرف خواهد شد. کودک شما به زودی و با شکل گرفتن تدریجی حافظه کوتاه‌مدت، می‌تواند برای لحظاتی افکار خود را به خاطر بسپارد و جملاتی مانند (لطفاً صحبت من را قطع نکن) باعث ناراحتی و کلافه شدن او نخواهد شد.

راه‌های برای حل مشکل قطع کردن صحبت دیگران

مشکلات رفتاری کودکان و درمان آن ها بخش دوم -آکامشکلات رفتاری کودکان و درمان آن ها بخش دوم
 
مشکلات رفتاری کودکان و درمان آن ‌ها 

برای رفع این مشکل راهکارهایی مختلفی وجود دارد از جمله کاستن از میزان گفتگوهای مهم و حساس در حضور کودکان نوپا و یا جلب‌توجه آن‌ها به موضوعات دیگر در هنگام صحبت‌های مهم بدون لطمه زدن به احساساتشان. در ادامه به بررسی تعدادی از این راهکارهای مفید حل مشکل قطع کردن صحبت دیگران توسط کودکان نوپا می‌پردازیم:

 • انتخاب مکان مناسب برای گفتگوهای مهم: این کار شاید ساده‌ترین راه‌حل باشد. اگر شما ملاقات مهم و گفتگوهای حساستان را در مکان‌هایی‌ مثل زمین‌های بازی امن انجام دهید و توجه کودکان به بازی و تفریح جلب می‌شود و شما زمان مناسبی در اختیار خواهید داشت.
 • مراقبت و توجه نوبتی از کودکان: اگر صحبت یا جلسه‌ای غیررسمی با همکارانتان دارید و به دلیلی مجبور به همراه آوردن کودکتان هستید. می‌توانید به نوبت از او نگهداری کنید و بدین ترتیب همیشه یک بزرگ‌سال همراه کودکان هست که نیاز آن‌ها برای توجه را برطرف کند. استخدام یک پرستار خصوصی کودک نیز اقدام مناسبی برای حفظ حریم خصوصی در حین انجام ملاقات مهم است.
 • آموزش مفهوم حریم خصوصی به کودکان نوپا: برای آموزش این مفهوم به کودکان نوپا راه‌های مختلفی وجود دارد از جمله کتاب‌های مصور کودکانه که به کمک تصاویر سرگرم‌کننده‌ی حیوانات و داستان‌های جذاب و درعین‌حال آموزنده می‌توانند این مفهوم را تدریجاً به کودک تفهیم کنند.
 • زمان‌بندی گفتگوهای مهم تلفنی: منطقی‌ترین راه حل برای جلوگیری از قطع گفتگوی مهم تلفنی توسط کودکان، موکول کردن آن به زمان استراحت و خواب آن‌ها است. علاوه بر این مشغول کردن کودکان نوپا به تماشای کارتون مورد علاقه، می‌تواند مقداری زمان بدون مزاحمت در اختیار شما بگذارد. اگر ترجیح می‌دهید کودکتان تلویزیون نگاه نکند، راه‌های دیگری برای مشغول کردن او وجود دارد. مثل نگهداری یک سری اسباب‌بازی خاص یا هر سرگرمی دیگری که آن‌ها را فقط همزمان با صحبت‌های مهم تلفنی در اختیار کودکتان قرار می‌دهید.
   علاوه بر این می‌توانید یک تلفن اسباب‌بازی برای کودکتان تهیه کنید و او را تشویق نمایید که همزمان با گفتگوی تلفنی شما، با یک دوست خیالی صحبت کند. استفاده از یک تلفن بی‌سیم و رفتن به مکان‌های ساکت و دور از دسترس کودکان ولی با امکان نظارت بر آن‌ها نیز راهکار مؤثری است. بعضی از کودکان نیز در آغوش پدر و مادرشان دست از کنجکاوی و فعالیت برداشته و آرام می‌شوند. در این شرایط حتی اگر به کودکتان توجه هم نکنید و به صحبت تلفنی ادامه دهید، باز هم احساس امنیت و گرمی آغوش پدر و مادر برای رفع نیاز او به توجه کافی خواهد بود.
 • ایجاد الگوهای رفتاری برای کودکان: معمولاً کودکان نو پا اشتیاق زیادی به تقلید رفتار والدین خود دارند. شما می‌توانید از این ویژگی استفاده کرده و الگوی مناسبی برایی کودکتان باشید. اگر شما و همسرتان عادت به قطع کردن صحبت یکدیگر دارید، بهتر است هر چه زودتر این عادت را کنار بگذارید. علاوه بر این تلاش کنید که هیچ‌گاه صحبت کودکتان را قطع نکنید و اگر ناخواسته این کار را کردید، عذرخواهی و دعوت او به ادامه‌ی صحبت می‌تواند بسیار آموزنده باشد. با کمی شانس، این رفتار شما نه تنها باعث کسب عادت خوب قطع نکردن صحبت دیگران می‌شود بلکه شجاعت شما در عذرخواهی مکرر بابت اشتباهات رفتاری نیز درس بزرگی از آداب معاشرت خواهد بود. با این رفتار، کودک شما مدت‌ها قبل از آنکه کوچک‌ترین اطلاعی از اصول اخلاقی و رفتار پسندیده‌ی اجتماعی داشته باشد، حس خوب احترام به طرف مقابل را تجربه خواهد کرد.
 •  اصرار و پشتکار رمز موفقیت: بیشتر اوقات به ثمر رسیدن این راهکارها زمان نسبتاً زیادی می‌برد و کودک نوپای شما همچنان به قطع کردن صحبت‌های مهم شما ادامه می‌دهد. اجازه ندهید این مسئله باعث دلسردی شما و انصراف از ادامه‌ی تلاش‌هایتان بشود. آموزش اصول اولیه رفتار صحیح اجتماعی برای شما و فرزندتان بسیار اهمیت دارد و کاری نیست که یک‌شبه انجام شود. شرکت مفید و محترمانه در یک گفتگو و احترام به طرف مقابل یکی از اصول اولیه‌ی زندگی در جامعه‌ی انسانی است. اگر عادت قطع کردن صحبت دیگران در کودکی نادیده گرفته شود در نهایت منجر به ناتوانی دائمی فرزندانتان از ایجاد ارتباط اجتماعی مفید با دیگران خواهد شد.

پایان بخش دوم

مترجم: محسن یزدانی

منبع :