آکاایران: به سوال های کودکان با حوصله پاسخ دهید

آکاایران: والدینی مثبت برای کودکان تان باشید

به سوال های کودکان با حوصله پاسخ دهید

اختصاصیآکا ایران:   

زمانی که والدین برای کودکان شان قوانینی را وضع می کنند و آن ها از قوانین پاپیش می گذارند ، هر چقدر هم تلاش کنید نمی توانید واکنش مثبت  داشته باشید و ناخودآگاه واکنش منفی و تند خواهید داشت .  بهتر است بدانید بر طبق مطالعات والدینی که واکنش های مثبت دارند باعث سلامت روانی و جسمی کودکان شان خواهند شد . در واقع با کنترل ذهن و احساسات تان می توانید کودکان قوی و با اعتماد به نفس تحویل جامعه دهید. برای این که والدین مثبتی باشید باید به عواملی توجه کنید که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد ...

به کودکان تان اطمینان کنید

وقتی از کودک تان می خواهید که با سلیقه خود کتاب داستانی را انتخاب کند او را باور داشته باشید و از انتخابش سپاسگذاری کنید و به او بگویید که از انتخاب کتاب راضی هستید . این کار سبب می شود که اعتماد به نفس کودک تقویت شود .

نگرش تان را تغییر دهید

برای این که در زندگی کودکان تان والدین مثبتی باشید باید نگرش تان به زندگی و نقش تان را مثبت کنید . به جای این که مدام به او بگویید چه کاری را انجام ندهد او را تشویق به کارهایی کنید که باید انجام دهد . مثلا به جای این که به او بگویید : " اسباب بازی خواهرت را برندار" به او بگویید : " از خواهرت اجازه بگیر که آیا می توانی به اسباب بازی اش دست بزنی ؟"

باید به فرزندان تان قدرت و اعتماد به نفس دهید . لازم است بدانید که کودکان 2 ساله هم می توانند اتاق به هم ریخته خود را تمیز کنند و اسباب بازی هایشان را جابه جا کنند. باید اجازه دهید که خودشان به تنهایی تصمیم بگیرند ، وقتی کودکان برای کارهای کوچک تصمیم گیری کنند یاد می گیرند که مسولیت تصمیم هایشان را به عهده بگیرند . مثلا از کودک تان بپرسید می خواهد شیر را در فنجان بخورد یا با کمی شکلات می خورد ؟ . به این صورت به کودکان تان اجازه دهید که برای کارهایشان تصمیم بگیرند و مسئولیت تصمیمات را به عهده داشته باشند.

به کودکان تان عشق بورزید

کودکان تمایل دارند که در هر شرایطی آنها را دوست داشته باشید حتی وقتی اشتباهی انجام می دهند . به کودک تان اطمینان و امنیت خاطر دهید که در هر شرایطی او را دوست دارید . اگر می خواهید برای کودکان تان والدین مثبتی باشید نباید به فرزندتان بگویید او " بد" است بلکه ناراحتی تان را از رفتاری که از او سر زده نشان دهید .

والدین فعالی باشید

باید دوستان کودکان و والدین انها را بشناسید و به کودکان تان بفهمانید که در هر زمانی می توانید به آنها کمک کنید . اگر از کودک تان اشتباهی سر زد اشتباهش را گوشزد کنی دو از او بخواهید به اتاقش برود و راجع به اشتباهش فکر کند .

تغذیه مثبت را فراموش نکنید

باید به کودکان تان مواد غذایی مغذی و پرانرژی بدهید . والدین مثبت باید میوه ، سبزیجات ، پروتئین و مغزها را در سبد غذایی کودکان شان قرار دهند و از مصرف بیش از حد شکر و نمک جلوگیری کنند .

بگذارید سوال بپرسد

اگر کودک تان خیلی سوال می پرسد با حوصله و محبت به سوال های او پاسخ دهید . باید به او اموزش دهید که نظرات و عقاید خود را درباره موضوعات مختلف به درستی بیان کند . با این کار به کودک تان فرصت می  دهید با دیدی مثبت اظهار نظر کند و در جمع ها مشارکت داشته باشد.

منبع :