آکاایران: تاثیر واکنش والدین در برابر رفتارهای کودک و نقش آن در تربیت فرزندان

آکاایران: واکنش والدین در مقابل رفتارهای کودک

تاثیر واکنش والدین در برابر رفتارهای کودک و نقش آن در تربیت فرزندان

اختصاصیآکا ایران: 

والدین معمولا در مقابل رفتارهای زشت کودکان خود واکنش نشان می دهند و جملاتی را در این مواقع بیان می کنند که راجع به اثرات آن روی کودکشان اطلاعی ندارند.  این جملات معمولا بین والدین مشترک است که تعدادی از آنها را بیان می کنیم و راجع به اثرات روانی آن روی کودکان توضیح می دهیم ...

والدین می گویند : چرا مثل ... نیستی ؟

با این مقایسه کودکان احساس می کنند در مرتبه پایینی هستند و روحیه و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و دست از فعالیت بر می دارند . این روش مناسبی برای تشویق کودکان به کار نیست . باید نقاط قوت و ضعف  آنها را شناسایی کنید و براساس آنها کودک را به رفتار درست تشویق کنید .

والدین می گویند : به تو قول می دهم ....

وعده دادن و وعده گرفتن از کودکان کار مناسبی نیست و روابطمان با فرزندمان باید براساس اعتماد دوطرفه باشد . وقتی پدرو مادری برای کاری وعده می دهد نشان می دهد حرف هایش دارای اعتبار نیست و قابل اعتماد نمی باشد و این وعده دادن توقعات غیر واقعی در کودک ایجاد می کند. از طرفی وقتی کودک وعده می دهد که رفتارخوبی داشته باشد و شیطنت نکند در واقع با این وعده والدین خود را فریب می دهد و این یک وعده ناخواسته است که به کودک تحمیل شده است. 

وقتی به کودکتان وعده می دهید که فلان روز او را به سینما می برید ، کودک این وعده را تعهدی می داند که براساس آن روز موعود نه باران می آید ، نه ماشین خراب می شود و نه کودک مریض می شود.

رفتارهای کودک

والدین می گویند : شوخی کردم

شوخی کردن و مسخره کردن کودک به شدت مخرب است و هنگامی که او عصبانی است خندیدن شما باعث می شود احساس بدتری پیدا کند .  شما نباید باعث آزار و اذیت او شوید و رفتارهایی داشته باشید که او را ناراحت کند . پس زمانی که کودک ناراحت است نخندید .

والدین می گویند : ندو وگرنه می افتی

گفتن این جمله باعث می شود که به کودک القا شود که شما منتظر هستید که او زمین بخورد و این برای کودکتان بسیار مخرب است. باید در این موارد بگویید مواظب باش و قبل از دویدن بند کفش هایت را محکم ببند. در این صورت شما حس اطمینانی به او داده اید و کودک احساس بهتری خواهد داشت.

والدین می گویند : چند بار باید یک جمله را تکرار کنم ؟

والدینی که از سخنان طعنه آمیز و نیش دار برای رفتار با کودکشان استفاده می کنند درواقع سلامت روانی او را تهدید می کنند . پدرومادر با گفتن این جملات ارتباط خوبی با کودکشان برقرار نمی کنند جملاتی مانند یک چیز را چند بار باید تکرار کنم ؟ مگه تو کری ؟ چرا حواست به من نیست ؟...

با گفتن این جملات هر  ارتباط مثبتی را با کودکتان مسدود می کنید و کودک تحریک می شود که به فکر  انتقام از شما باشد .

واکنش والدین

والدین می گویند : چی بهت بگم ؟

وقتی سوالی را می پرسید انتظار دارید کودک چه پاسخی دهد؟ وقتی که خودتان جواب رامی دانید. مثلا می پرسید لباست را کجا پرت کردی؟ کودک از سوال شما می گذرد و پاسخی نمی دهد. بهتر است بگویید متاسفم که مجبورم برای بار سوم تکرار کنم که لباست را روی چوب لباسی آویزان کن.

والدین می گویند : این رفتار چی هست تو بزرگ شده ای !

در واقع این جمله برای کودک با سن پایین نامفهوم است . رفتار کودک نشان دهنده احساس درونی اوست و والدین باید این احساس را درک کنند. کودک 4 ساله ای که نمی داند چه می خواهد و گریه می کند. به جای اینکه به کودکتان بگویید مناسب با سن خودت رفتار کن به  او بگویید: به نظر می رسد خیلی عصبانی هستی، یا بگویید می دانم برای این اتفاق خیلی ناراحت شده ای. گفتن این جملات باعث آرامش کودک شما می شود و سعی می کند که شرایط را تحمل کند.

منبع :