آکاایران: در موقع عصبانیت کودکان چکار کنیم ؟ 

آکاایران: راهکارهای مهار کردن عصبانیت کودکان

در موقع عصبانیت کودکان چکار کنیم ؟ 

اختصاصیآکا ایران: 

کنترل عصبانیت برای پدرومادرها و بزرگترها هم کار سختی است و در طول زندگی می توانیم روش هایی را برای کنترل عصبانیت مان در مواقع مختلف به کار بگیریم .  اگر نتوانیم خشم و عصبانیت را کنترل کنیم تحمل زندگی اجتماعی برایمان سخت خواهد شد و نتیجه ای جز افسردگی و گوشه گیری نخواهد داشت .

اما کودکان و نوجوانان به بلوغ فکری نرسیده اند که بتوانند خشم و عصبانیت شان را مدیریت کنند . شاید فکر کنید کودکان با مشکلات زندگی دست به گریبان نیستند و دلیلی برای عصبانی شدن شان وجود ندارد در حالی که این طور نیست و کودکان هم به خصوص در سن نوجوانی دچار ناراحتی و مشکل خواهند شد .

مثلا خواهر و برادری که با هم سازش ندارند ، بی معرفی دوستان شان ، مشکل و عصبی شدن از دست معلم ، فشار تکالیف و مسائل ریاضی غیرقابل حل و ... می تواند نوجوان و کودکان را عصبی کند .

برای این که بتوانید در مقابل فرزند عصبی و خشمگین تان بهترین رفتار را داشته باشید راهکارهایی را به شما پیشنهاد می کنیم تا آنها را به کار ببندید .

به کودک تان کمک کنید تصویر مثبتی از خودش داشته باشد

دختری با دوستش والیبال بازی می کرد و هر بار برنده نمی شد و از این بابت عصبانی و ناراحت بود . مادرش به او گفت چرا هر بار بعد از بازی کردن عصبی می شوی ؟

مادر بعد از چند بار پرسش و پاسخ فهمید که کودکش هر بار می بازد و به این دلیل  عصبی می شود . او می گفت من بچه ناتوانی هستم و نمی توانم در بازی برنده شوم و تا به حال یک بار هم از دوستم نبرده ام . مادر به او گفت این که دوستت از تو می برد به دلیل ناتوان بودن تو نیست . تو تلاشت را می کنی اما دوستت از تو بزرگ تر است و قد بلندتری دارد پس باید او برنده شود .

مطمئن باش اگر با شخصی با قد کوتاه تر بازی کنی حتما برنده می شوی .

در واقع تصویر ذهنی بد و عدم اعتماد به نفس در  کودکان می تواند باعث خشم و عصبانیت آنهاا شود . پس باید به کودک تان کمک کنید که تصویر مثبتی از خود داشته باشد و او را توجیه کنید که شکست نیز جزئی از زندگی است و هرگز مانع رسیدن به موفقیت نخواهد شد .

مراقب سو تفاهمات باشید تا موجب خشم کودک تان نشود

در دنیای کودکی و نوجوانی ممکن است سو برداشت ها و سوتفاهمات زیادی ایجاد شود . اگر برای کودک کوچکتر تان میوه پوست کنید یا اسباب بازی بخرید صدای کودک بزرگ تر تان در می آید که چرا به او بی علاقه و بی توجه هستید . این مورد بیشتر در مواقعی ایجاد می شود که نوزاد تازه ای به دنیا می آورید . وقتی نوزادتان بغل می کنید کودک دیگرتان تصور می کند که دیگر او را دوست ندارید .

یا ممکن است به کودک تان دستوری دهید و وقتی او انجام نداد به سراغش بروید و برای تنبیه به او بگویید چرا این قدر بی اخلاق و بی ادب شده ای ؟ چرا وقتی از تو خواستم کاری انجام دهی از جایت بلند شدی و در را پشت سرت کوبیدی؟

کودک در این موقع جواب می دهد :آن موقع که شما به من دستور دادی در حال تماشای برنامه مورد علاقه ام بودم چرا من را اینقدر اذیت می کنی ؟ هیچ وقت این بلاها را به سر خواهرم نمی آوری و فقط با من لج هستی !

این از همان مواردی است که باعث ایجاد سوتفاهم در کودکان می شود و بدون این که  متوجه شوید آتش خشم را در کودک تان شعله ور  کرده اید و باعث شده اید خاطره ی تلخی در ذهن او ایجاد شود .

مادر در این لحظه باید به کودکش بفهماند که نمی دانسته که آن برنامه برای او اهمیت دارد و اگر در آینده این اتفاق افتاد کودک باید با لحنی مودبانه بگوید من در حال تماشای تلویزیون هستم و بعد از آن کار را انجام خواهم داد .

باید مواظب این قبیل سو تفاهمات باشید و به کودک تان نیز یاد دهید در این مواقع به جای نشان دادن واکنش تند و بی ادبانه با لحنی درست حرفش را بزند تا هم والدین و هم کودک راضی باشند .

عواملی که باعث عصبانیت کودک می شود را از او دور کنید

بعضی عوامل وجود دارد که عصبانیت را در او تحریک می کند ، باید این عوامل را به حداقل برسانید . مثلا بازی فوتبال ، سریال یا کارتونی خاص یا دوست زورگو که باعث عصبانیت او می شود را از کودک تان دور کنید .

اگر فکر می کنید حق با اوست به کمکش بروید . او در آینده با  این مشکلات و عوامل روبه رو می شود اما باید بدانید وضعیت روحی او در سن بزرگسالی با سن کودکی متفاوت می باشد .

به او آموزش دهید که در موارد غیرضروری عوامل عصبانیت را از خود دور کند .

زمان عصبانیت کودک تان را مدیریت کنید

وقتی کودک تان عصبانی است باید دنبال راه حلی باشید که او را آرام کند . تماشای برنامه ی شاد تلویزیون ، گوش دادن به موزیک ، تماس با دوستان ، به پارک رفتن و .. نمونه هایی است که می تواند کودک شما را به آرامش برساند .

بهترین روش این است که در این زمینه نظر کودک تان را بپرسید . او خیلی خوب می داند که چه چیزی می تواند او را در این مواقع به آرامش برساند . 

منبع :